Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wstrząsy rynkowe wywołane strajkami na Bliskim Wschodzie zależą od jednej rzeczy

Wstrząsy rynkowe wywołane strajkami na Bliskim Wschodzie zależą od jednej rzeczy

Mówi, że irański atak ujawnił jego militarną słabość. Wspierając pełnomocników, takich jak Hezbollah i Houthi, „[Iran] „Bardzo ostrożnie starała się sprawiać wrażenie, że robi coś przeciwko Izraelowi, jednocześnie starając się uniknąć szerszej eskalacji” konfliktu.

Katastrofa dla Iranu

Segal twierdzi jednak, że „spektakularna porażka militarna” ataku dronów była katastrofą dla reżimu.

„Ograniczenia potencjału militarnego Iranu zostały brutalnie obnażone, aby wszyscy mogli je zobaczyć, i zmusiły wiele krajów zachodnich do rozmieszczenia środków wojskowych, aby wspomóc obronę Izraela, przeciwstawiając się w ten sposób Iranowi pomimo kontrowersyjnej trwającej wojny Izraela w Gazie”.

Co więcej, Seagal niewiele wskazuje na to, że Iran nie miał zamiaru wyrządzić wielu szkód ani ofiar w wyniku ataku i z wyprzedzeniem ostrzegł Izrael i jego sojuszników.

„Jeśli to prawda, sugeruje to, że Iran jest jeszcze słabszy, niż sugerowałem – gotowy jednym gestem wysadzić w powietrze cenne aktywa wojskowe warte setki milionów dolarów” – mówi.

Dodał: „Gdyby taki był plan, wysłałbyś 25, może 50 dronów, ale wysłałbyś ponad 300 dronów i rakiet, ogromnym kosztem na rzecz bardzo ograniczonych i już nadwyrężonych zasobów finansowych Iranu, a następnie twierdziłbyś, że nigdy nie miałeś zamiaru robić niczego krzywdę Izraelczyków”. Pozwalając im na „odpowiednie ostrzeżenie”, co jest szczerze mówiąc śmieszne.

Żelazna Kopuła przechwytuje irańskie rakiety nad Wzgórzem Świątynnym/meczetem Al-Aksa. @Izrael

Podobnie jak Croft twierdzi, że teraz pytanie brzmi, jak zareaguje Izrael i czy Netanjahu ma „przenikliwość polityczną”, aby wykorzystać błąd Iranu.

„Brak natychmiastowej reakcji lub jedynie uderzenie w irańskie aktywa w Syrii, zamiast bezpośredniego uderzenia w Iran, przy ciągłym podkreślaniu jego spokoju ze względu na nieudany irański atak, pozwoliłby w pełni wykorzystać sytuację i utrzymać USA, Wielką Brytanię, Francję a inni depczą im po piętach.” itd. na boku – mówi.

READ  Ukraina chce otworzyć drogi przed rozmowami w związku z protestami polskich kierowców ciężarówek

„Obawiam się jednak, że izraelski rząd, wspierany przez tak skrajnie prawicowe partie, z których każda desperacko pragnie wyglądać na silnego i odzyskać swoje wiarygodności w zakresie bezpieczeństwa po niepowodzeniach, które doprowadziły do ​​powodzenia październikowego ataku Hamasu, może przyjąć ostrzejsze stanowisko. ” i bezpośrednią orientację.”

Dlatego rynki muszą poczekać na kolejny ruch ze strony Tel Awiwu.

Ryzyko wzrostu cen ropy

Ceny ropy, które od lutego ubiegłego roku wzrosły o 18 procent do nieco ponad 90 dolarów za baryłkę w związku z oznakami wskazującymi, że odbicie wzrostu gospodarczego zacieśniło równowagę między podażą a popytem, ​​obecnie przesuwają się w bok. Australijska giełda będzie jedną z pierwszych notowań w poniedziałek po atakach.

Croft twierdzi, że ryzyko wyższych cen ropy nie będzie bez znaczenia, jeśli Iran i Izrael wejdą w „destabilizujący cykl odwetu i popchną konflikt po drabinie eskalacji”.

Wskazuje, że irańskie ataki zostały poprzedzone zajęciem przez Iran statku MSC Aries w pobliżu Cieśniny Ormuz. Statek jest częściowo własnością Grupy Zodiac, która jest powiązana z Izraelem.

„Huti mogą stanowić wielkie zagrożenie”.

„Chociaż Iran nie jest w stanie zamknąć Cieśniny Ormuz, wydaje się, że zachował zdolność do odtworzenia schematu z 2019 r., polegającego na atakowaniu tankowców, rurociągów i krytycznej infrastruktury energetycznej” – mówi Croft.

„Houthi z pewnością mogą stanowić poważne ryzyko również dla tych aktywów”.

Inwestorzy mogą czerpać wielką radość z faktu, że takie zdarzenia mają zazwyczaj stosunkowo krótkotrwały wpływ na rynki finansowe. Nawet pozornie nierozwiązywalne konflikty między Rosją a Ukrainą oraz między Izraelem a Hamasem mają niewielki wpływ na rynki energii.

Nick Ferris, dyrektor ds. inwestycji w singapurskiej firmie Vantage Point zajmującej się zarządzaniem makroekonomicznym, twierdzi jednak, że choć nie ma zamiaru odgrywać roli fotela generała i próbować przewidzieć wynik ostatnich ataków, inwestorzy mają mnóstwo powodów do zmartwień.

READ  Mercedes-Benz Klasy C 2022 Cena i specyfikacje w Australii

„Naszym zdaniem najważniejszą wiadomością dla rynków w zeszłym tygodniu było ponowne przyspieszenie trendu inflacji cen towarów i usług konsumenckich oraz wpływ na przyszłą ścieżkę krótkoterminowych stóp procentowych” – mówi.

Sytuację pogłębiły słabo przyjęte w piątek wieczorem wyniki marcowych spółek JPMorgan i Wells Fargo, które nie uwzględniały szacunków wyniku odsetkowego netto.

Ferris, który w ciągu ostatnich dwóch tygodni zmniejszył swoją ekspozycję netto na akcje długie, od pewnego czasu obserwuje, że wyceny giełdowe są tak zawyżone, a zaufanie do obniżek stóp procentowych tak duże, że inwestorzy nie są dobrze wynagradzani, biorąc pod uwagę szereg Pojawiające się zagrożenia.

Jego główną obawą jest to, że stopy procentowe będą musiały pozostać wysokie, a może nawet wzrosnąć, aby zwalczyć utrzymującą się inflację. Jednak nowy i niebezpieczny konflikt na Bliskim Wschodzie tylko zwiększy poziom ryzyka, który inwestorzy wydają się chętnie ignorować.