Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Equinor i Polenergia Secure CfDs dla polskich morskich farm wiatrowych

Urząd Regulacji Energetyki (URE) przyznał Equinor i Polenergii projekty Bałtyk II i Bałtyk III Kontraktami Różnicowymi (CfD) w ramach pierwszej fazy programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Projekty o łącznej potencjalnej mocy 1440 MW zlokalizowane są na Morzu Bałtyckim, około 27 i 40 kilometrów od portu Iba, na głębokości od 20 do 40 metrów.

Źródło: Equinor

Kontrakty CFD są przyznawane po cenie 319,60 PNZ za MWh (około 70 EUR / MWh) na okres do 25 lat, z zastrzeżeniem pewnych modyfikacji i ostatecznego zatwierdzenia przez polskie władze i Komisję Europejską.

W oczekiwaniu na wszystkie niezbędne uzgodnienia i pozwolenia oraz zgodnie z ostateczną decyzją inwestycyjną Equinor i Polenergii prace budowlane na farmach wiatrowych mogą rozpocząć się już w 2024 roku.

Equinor będzie obsługiwał projekty w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.

Nagrody CfD Awards dla Bałtyk II i Bałtyk III stanowią przełom dla Equinor w Polsce i wspierają ambicje kraju dotyczące zmiany miksu energetycznego. Pełne rozwinięcie obu projektów będzie stanowić przybrzeżne centrum wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Stworzy działalność przemysłową i miejsca pracy, aby wesprzeć polską gospodarkę, a także dostarczy taniej energii odnawialnej do polskich domów i firm. Nagroda CfD potwierdza naszą ukierunkowaną strategię tworzenia wartości z wczesnego dostępu na dużą skalę na atrakcyjnych rynkach ” Powiedział Pål Eitrheim, Wiceprezes wykonawczy Equinor ds. Nowych rozwiązań energetycznych.

Bałtyk II i Bałtyk III to czwarty i piąty projekt zapewniający kontrakty CFD w Polsce w tej rundzie.

Jeszcze w kwietniu URE podpisał kontrakty CfD na projekty Ørsted i PGE Baltica 3 i Baltica 2 o łącznej mocy 2,5 GW oraz RWE 350 MW FEW Baltic II.

Polska planuje przyznać 5,9 GW morskiej energii wiatrowej za pośrednictwem URE w pierwszej fazie programu rozwoju do czerwca 2021 r. W tej rundzie nie przyznano jeszcze 1610 MW mocy KTR.

READ  Jak ukraińscy imigranci wpływają na gospodarkę UE

Equinor był jednym z pierwszych międzynarodowych deweloperów, którzy w 2018 roku weszli na polski rynek morskiej energetyki wiatrowej, nabywając od Polenergii 50 procent udziałów w projektach Bałtyk II i Bałtyk III. Equinor nabył następnie od Polenergii 50% udziałów w morskim projekcie wiatrowym Bałtyk I.