Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europejskie akcje ponownie spadają z powodu stóp procentowych, a Chiny są zaniepokojone

Europejskie akcje ponownie spadają z powodu stóp procentowych, a Chiny są zaniepokojone

(Bloomberg) – Europejskie akcje spadły w piątek do najniższego poziomu od ponad pięciu tygodni, ponieważ obawy o rosnące stopy procentowe i spowolnienie chińskiej gospodarki dodatkowo ograniczyły tegoroczny rajd.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Stoxx 600 spadł o 0,6% o 8:29 w Londynie, przedłużając swój spadek do czwartej sesji, ponieważ spadły akcje górnictwa i motoryzacji. Podczas gdy straty były powszechne, wśród poszczególnych akcji, Dino Polska spadła po tym, jak wyniki polskiego operatora supermarketów przebiły oczekiwania. Szwajcarski producent półprzewodników U-blox Holding AG spadł po obniżeniu prognoz na cały rok.

Obawy inwestorów o stopy procentowe pozostają podwyższone przez dłuższy okres, a rosnące rentowności obligacji i kryzys w sektorze nieruchomości w Chinach doprowadziły w sierpniu do spadku europejskich giełd. Stoxx 600 spadł w sierpniu o 4,8%, a największymi maruderami miesiąca były surowce podstawowe, motoryzacja i produkcja – sektory, które są szczególnie wrażliwe na cykl gospodarczy i mają znaczną ekspozycję na Chiny.

Słabość na giełdach w tym miesiącu uspokaja strategów, którzy uważają, że w tym roku osiągnięto zyski. Widzą Stoxx Europe 600 na poziomie 453 punktów do końca roku, według średniej 15 prognostów w ankiecie Bloomberga, tuż poniżej zamknięcia z zeszłej środy.

Ostatnie protokoły z ostatniego posiedzenia Fed w lipcu pokazały, że ryzyko wzrostu inflacji może uzasadniać dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Ponieważ sezon wyników dobiega końca, inwestorzy zastanawiają się, czy zwiększone ryzyko nie będzie zbyt duże, aby ożywić impet na akcjach.

„Sezon wyników był pomyślny, ponieważ pokazał, że europejskie akcje znajdują się pod presją spadku rentowności w związku z rosnącymi obawami przed recesją i spowolnieniem aktywności” — powiedziała Anika Gupta, dyrektor ds. badań makroekonomicznych w Wisdomtry.

Sektory zainteresowania:

  • Europejski producent chipów po Applied Materials, największym amerykańskim producencie maszyn do chipów, przedstawił optymistyczną prognozę na bieżący kwartał, sugerując, że spowolnienie w branży może zanikać.

  • Sprzedawcy detaliczni poinformowali, że sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w lipcu bardziej niż oczekiwano po ataku zimna i deszczu, które uniemożliwiły ludziom wejście do sklepów.

READ  Akcje banków najwyższe od 35 lat. Uważaj na kieszeń powietrzną

Aby dowiedzieć się więcej o giełdach:

  • Dla strategów wyścig 2023 definitywnie się skończył: wycena

  • M&A Watch Europe: Suse, EQT, Intesa, GAM, Spie, Arm, Novartis

  • Koniec boomu SPAC w Nowym Jorku w upadku dla brytyjskich firm: ECM Watch

  • Spadki kontraktów terminowych na akcje w USA; Farfetch, Keysight Upadek

  • BAE kupuje biznes lotniczy za 5,6 miliarda dolarów: The London Rush

Chcesz więcej nowości na tym rynku? Kliknij tutaj, aby przejść do wyselekcjonowanego kanału First Word zawierającego przydatne wiadomości z Bloomberga i pozyskiwania. Można go dostosować do własnych preferencji, klikając Czynności na pasku narzędzi lub naciskając klawisz pomocy, aby uzyskać pomoc. Aby zasubskrybować codzienną listę zmian ratingów europejskich analityków, kliknij tutaj.

— z pomocą Michaela Messiki.

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP