Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europejskie giełdy rosną po stracie Alibaby w Hongkongu

Europejskie giełdy rosną po stracie Alibaby w Hongkongu

W miarę zbliżania się do połowy ceny akcji w Londynie, Frankfurcie i Paryżu wzrosły o około jeden procent.

Indeks w Hongkongu zamknął się na minusie o 2,1%, a akcje chińskiego giganta handlu elektronicznego Alibaba spadły po tym, jak firma anulowała sprzedaż spółki zależnej swojego działu przetwarzania w chmurze, powołując się na wojnę chipową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Ceny ropy naftowej wzrosły, ale odnotowały niewielki postęp po czwartkowym spadku o prawie pięć procent w związku ze słabymi oczekiwaniami dotyczącymi popytu w obliczu spowolnienia chińskiej gospodarki.

Główny kontrakt na ropę, West Texas Intermediate, wpadł w tzw. bessę po stracie ponad 20% w stosunku do niedawnego szczytu, w związku z obietnicami Arabii Saudyjskiej i Rosji do utrzymania cięć w produkcji, które nie byłyby w stanie zapewnić wystarczającego wsparcia.

Wzrost zapasów ropy w USA zwiększył presję na ceny.

Jeśli chodzi o handel akcjami, inne azjatyckie giełdy miały trudności po czwartkowej słabej przewadze Wall Street, gdy Stany Zjednoczone odnotowały wzrost liczby bezrobotnych.

Dane nadeszły po słabszych od oczekiwań danych o inflacji w USA w tym tygodniu, które wzbudziły nadzieję, że Rezerwa Federalna nie będzie musiała podnosić stóp procentowych przed ich obniżką.

Dane te dały impuls do ożywienia na światowych giełdach na początku tygodnia.

„Optymizm obserwowany na rynkach akcji może odzwierciedlać potencjalny wpływ jakiejkolwiek słabości gospodarczej na moment obniżek stóp procentowych” – zauważył Joshua Mahoney, główny analityk rynku w Scope Markets.

„W sytuacji, gdy niższe ceny ropy naftowej osłabią oczekiwania inflacyjne, w wyraźnym okresie słabości gospodarczej rynki prawdopodobnie będą coraz bardziej przyspieszać oczekiwany termin początkowej obniżki stóp procentowych”.

Inwestorzy pozostają jednak czujni, ponieważ Rezerwa Federalna pozostawiła otwarte drzwi dla możliwości podniesienia stóp procentowych, w związku z utrzymującą się wysoką inflacją pomimo ostrzeżeń, że największej gospodarce świata może grozić ryzyko wpadnięcia w recesję.

READ  Mega wypadek kolejowy w Rio Tinto

Osoby zaniepokojone deflacją zauważyły, że zasiłki dla bezrobotnych w USA są na najwyższym poziomie od dwóch lat, produkcja w fabrykach spadła bardziej niż oczekiwano, a nastroje w budownictwie mieszkaniowym będą najniższe w 2023 r.

Akcje Alibaba spadły o 10% po czwartkowej szokującej zapowiedzi, że amerykańskie ograniczenia w eksporcie zaawansowanych chipów zmusiły ją do anulowania sprzedaży.

Waszyngton podjął decyzję o zablokowaniu wysyłki do Chin potężnych chipów, w tym produkowanych przez kalifornijską firmę Nvidia, które są uważane za niezbędne dla rozwoju sztucznej inteligencji, ze względów bezpieczeństwa narodowego.

– Kluczowe dane około 11:15 GMT –

Londyn – Indeks FTSE 100: wzrósł o 1,0 proc. do 7 480,71 pkt.

Paryż – CAC 40: wzrósł o 0,9 proc. do 7233,16

Frankfurt – DAX: wzrósł o 0,9 procent do 15 927,64

Euro Stoxx 50: wzrósł o 0,9 procent do 4339,31

Tokio – Nikkei 225: wzrost o 0,5 procent do 33 585,20 (zamknięcie)

Hongkong – Indeks Hang Seng: spadek o 2,1% do 17454,19 (zamknięcie)

Szanghaj – Composite: spadek o 0,1 procent do 3054,37 (zamknięcie)

Nowy Jork – Dow Jones: spadek o 0,1% do 34 945,47 (zamknięcie)

EUR/USD: wzrósł do 1,0870 USD z 1,0851 USD w czwartek

GBP/USD: wzrósł do 1,2432 USD z 1,2411 USD

USD/JPY: spadł do 149,37 jena ze 150,76 jena

EUR/Funt: wzrósł do 87,43 pensów z 87,41 pensów

Ropa naftowa West Texas Intermediate: wzrosła o 1,2 procent do 73,76 dolarów za baryłkę

Ropa Brent na Morzu Północnym wzrosła o 1,2 procent do 78,36 dolarów za baryłkę

dan-bcp/lth