Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Forint węgierski: jedna z najsłabszych walut na świecie

Ze wszystkimi wzlotami i upadkami (głównie) w ostatnim czasie, węgierski forint stał się jedną z najsłabszych walut nie tylko w regionie – w Europie Środkowo-Wschodniej – ale na całym świecie.

Druga najsłabsza waluta na świecie

W ciągu roku tylko lira turecka i peso argentyńskie spadły dalej. Ponadto w ciągu ostatnich trzech miesięcy, z wyjątkiem waluty chilijskiej, forint był najsłabszy na całym świecie, Portfolio.hu Raporty.

Od początku roku forint osłabił się w stosunku do euro o prawie 7,5 proc. Nie da się tego wytłumaczyć jedynie trudnym światowym otoczeniem gospodarczym, wojną w naszym sąsiedztwie i wysoką inflacją. To są problemy, które w podobny sposób dotykają naszych regionalnych konkurentów – pisze Portfolio.hu.

Na początku marca rekordowo niski poziom forinta można było obwiniać o wojnę, ale od tego czasu problem jest inny. W ciągu trzech miesięcy forint osłabił się o 8,4 proc. wobec euro, złoty o 1,1 proc., a czeska korona o 1,2 proc.

Wydarzenia mające wpływ na węgierską walutę

Do początku maja forint poruszał się zasadniczo zgodnie z polskim złotym i wtedy rozpoczął się rozłam. Jeśli przyjrzymy się wydarzeniom ostatnich dwóch miesięcy, możemy znaleźć przyczyny deprecjacji węgierskiej waluty. Portfolio.hu zebrało te wydarzenia:

– W kwietniu Komisja Europejska podjęła działania w zakresie praworządności przeciwko Węgrom i nie osiągnięto porozumienia w sprawie wypłaty środków unijnych.

Rynek nie był w pełni usatysfakcjonowany rządowym pakietem korekt fiskalnych, który częściowo opiera się na specjalnych podatkach wysyłających negatywny sygnał do otoczenia biznesu.

Pogarszające się fundamenty węgierskiej gospodarki stają się coraz bardziej widoczne, zwłaszcza nierównowaga zewnętrzna, przy czym bilans płatniczy i bilans handlu zagranicznego stają się mocno ujemne.

Dolar umocnił się: amerykańska waluta wzrosła o 7% w stosunku do euro w ciągu trzech miesięcy. Forint podąża za ruchami dolara w przeciwnym kierunku, co oznacza, że ​​gdy waluta amerykańska staje się silniejsza, forint zwykle słabnie.

READ  Jak ryzykowne jest kupowanie akcji w firmie, w której pracujesz

Zła wiadomość jest taka, że ​​te negatywne skutki jeszcze nie ustąpiły i nic nie wskazuje na to, że się poprawiają.

Przeczytaj takżeChcesz uniknąć dodatkowego podatku lotniczego na Węgrzech? Może być sposób

źródło: Portfolio.hu, vg.hu