Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Głosowanie nad unijną stymulacją w Polsce zostało przełożone na maj, w związku z rozdźwiękiem między sojuszem

Polska ponownie opóźniła ratyfikację Plan bodźców epidemiologicznych Unii Europejskiej potwierdza, że ​​spory w koalicji rządzącej doprowadzą do przekroczenia terminu na koniec kwietnia.

Premier Matthews Morawiecki powiedział w piątek, że jest „bardzo prawdopodobne”, że proces ratyfikacji rozpocznie się na początku maja. Pakiet jest wyceniany na prawie 800 miliardów euro (958 miliardów dolarów) i jest kluczowym krokiem do odbudowy bloku po niszczycielskim wpływie Covid-19 na gospodarkę.

Rząd, który ma niewielką większość w parlamencie, walczy o wystarczającą liczbę głosów ze względu na sprzeciw małej partii koalicyjnej. Przyznanie się premiera, że ​​aprobata będzie trwała po koncu tego miesiąca, uwydatnia głęboki podział w rządzącej koalicji i może opóźnić kluczowy element wysiłków Unii Europejskiej na rzecz ożywienia jej zniszczonej przez blizny gospodarki.

Partia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odmawia poparcia bodźca, argumentując, że pozostawi Polskę w trudnej sytuacji zadłużenia innych krajów. Szef głównej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość i faktyczny przywódca kraju Jarosław Kaczyński ostrzegł, że emeryci grożą pokonaniem trójstronnej koalicji rządzącej.

Morawiecki okazał jednak zaufanie do ostatecznej ratyfikacji planu, mówiąc, że partia rządząca prowadzi szerokie konsultacje z opozycją i nie jest „szczególnie zaniepokojony” zdolnością kraju do ostatecznego przyjęcia ustawy.

Polska jest jednym z 10 krajów, które jeszcze nie wyraziły zgody na fundusz naprawczy, który wymaga podpisania przez wszystkie państwa członkowskie UE, aby był on w pełni funkcjonalny. Jakiekolwiek opóźnienie utrudni blokowi rozpoczęcie długu i rozdzielanie pomocy na wypadek pandemii.

Niemiecki Sąd Najwyższy postanowił w zeszłym miesiącu rozpatrzyć zastrzeżenia do programu. Kilka państw członkowskich, w tym Polska, nie podało szczegółów, w jaki sposób zamierzają wydać te pieniądze, a niektóre z planów uznano za Niska.

„Chociaż rynki nie są zainteresowane”, napisali ekonomiści Merrill Lynch, w tym Robin Segura Caywela w piątkowej notatce. „Jesteśmy zdenerwowani.”

READ  Biden powinien się zmienić, a nie pogłębiać, nieudana strategia Trumpa w Wenezueli

(Aktualizacje z komentarzem Bank of America w ostatnim akapicie.)