Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niektórym krajom Unii Europejskiej brakuje kwietniowego terminu planów naprawy: Komisja

BRUKSELA (Reuters) – Wiceprzewodniczący Unii Europejskiej Valdes Dombrowskis powiedział w piątek, że niektóre rządy UE przekroczą 30 kwietnia termin przedłożenia planów naprawy Komisji Europejskiej, ale prawdopodobnie przedstawią je w ciągu kilku tygodni później.

Zdjęcie pliku: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdes Dombrowskis przemawia podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów Unii Europejskiej w Brukseli, Belgia, 16 marca 2021 r. Reuters / Yves Hermann / Paul

Dombrovskis powiedział na konferencji prasowej, że opóźnienie w przedstawieniu niektórych planów krajowych, które przedstawiają, w jaki sposób każdy rząd chce wydać swoją część wspólnego planu pożyczkowego Unii Europejskiej w wysokości 750 miliardów euro, nie opóźni całego planu.

„Niektóre państwa członkowskie są już prawie gotowe, a złożenie planów do końca kwietnia jest możliwe. Dla innych wygląda to na trudniejsze. Sfinalizowanie tego będzie wymagało nieco więcej pracy przez kilka kolejnych tygodni” – powiedział Dombrovskis.

27 planów krajowych to dotacje i pożyczki na wydatki, które każdy kraj UE otrzyma z bezprecedensowych wspólnych pożyczek Komisji Europejskiej na odbudowę bardziej ekologicznych, cyfrowych gospodarek po pandemii COVID-19.

Aby otrzymać pieniądze, każdy kraj musi przeznaczyć 37% pieniędzy na redukcję emisji dwutlenku węgla i 20% na lepsze przygotowanie gospodarki na erę cyfrową poprzez inwestycje i reformy, które otrzymają częściowe finansowanie z Unii Europejskiej do 2026 roku.

Długi horyzont inwestycji i reform, a także konieczność alokacji określonego procentu gotówki w określone regiony stanowią wyzwanie dla rządów.

„Dla zdecydowanej większości państw członkowskich plany są na bardzo zaawansowanym etapie i zostaną przedstawione do końca kwietnia lub być może w ciągu najbliższych dwóch tygodni po końcu kwietnia” – powiedział.

Certyfikacja jest bardziej przeszkodą niż późne plany

Kilkutygodniowe opóźnienie w przedłożeniu niektórych planów nie zniweczy całego programu, ponieważ w przypadku jakichkolwiek dotacji lub tanich pożyczek unijnych napływających do rządów 27 parlamentarzystów musi najpierw zatwierdzić własne zwiększone gwarancje budżetowe dla całego budżetu UE. Zobowiązania te są ostateczną gwarancją zaciągnięcia pożyczki, zapewniającą jej spłatę.

READ  Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – powiedział Tusk innym przywódcom - POLITICO

Prawdopodobnie zajmie to więcej czasu niż przygotowanie planów wydatków – do tej pory 17 krajów ratyfikowało zwiększone zabezpieczenia, zwane rezolucją w sprawie zasobów specjalnych, a inne miały to zrobić wkrótce.

Ale proces ten został zakłócony w wielu krajach z różnych powodów. Na przykład w Niemczech Trybunał Konstytucyjny bada, czy jest zgodny z prawem niemieckim, aw Polsce decyzja jest przedmiotem wewnętrznego konfliktu politycznego, a Holandia walczy o utworzenie koalicji rządzącej po wyborach.

Ale bez wszystkich 27 krajowych zezwoleń komisja nie mogłaby zacząć pożyczać i żaden rząd nie mógł dostać żadnych pieniędzy.

„Jeżeli ratyfikacja decyzji w sprawie środków prywatnych zostanie zakończona we wszystkich państwach członkowskich w czerwcu i jesteśmy przekonani, że tak się stanie, to my, jako Komisja Europejska, będziemy mogli wyjść na rynek i zaciągnąć pożyczkę oraz dokonać pierwszej płatności w lipcu ”- powiedział Dombrovskis.

Kwota, jaką rządy UE mogą uzyskać w tym roku, zanim rozpoczną się jakiekolwiek inwestycje i reformy, to 13% ich całkowitego udziału. Ponieważ większość z nich będzie potrzebowała przede wszystkim dotacji, łączny zastrzyk gotówki do Unii Europejskiej w tym roku prawdopodobnie wyniesie od 44 do 45 miliardów euro.

(Relacja Jana Straubkzewskiego) Pod redakcją Aurory Ellis