Grand Prix Chin 2024: Max Verstappen wygrywa wyścig sprinterski przed Lewisem Hamiltonem

• Napisane przez Andrew Bensona
  • Korespondent BBC F1

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Niedzielne Grand Prix Chin będzie transmitowane na żywo w 5 Live i na stronie internetowej BBC Sport o godzinie 08:00 GMT.

Max Verstappen pokonał Lewisa Hamiltona i Fernando Alonso i wygrał Grand Prix Chin.

Lando Norris, który znalazł się na pole position, w pierwszym zakręcie pośliznął się szeroko, próbując powstrzymać mercedesa Hamiltona.

Verstappen przejechał kilka okrążeń, aby odnaleźć się w Red Bullu, ale szybko wyprzedził wyprzedzających go rywali.

Alonso utrzymał się do późna, kiedy wyprzedził go Carlos Sainz z Ferrari, po czym Sergio Perez z Red Bulla wykorzystał przewagę i wyprzedził ich obu i zajął trzecie miejsce.

Następnie Sainz stoczył bitwę z kolegą z zespołu Charlesem Leclercem, po czym oba Ferrari dotknęły nawrotu, po czym niezadowolony Leclerc zwyciężył i zajął czwarte miejsce, przed Hiszpanem i sfrustrowanym Norrisem.

Po zatrzymaniu się, aby zmienić przebitą oponę podczas starcia z Sainzem, podczas okrążenia poproszono go o wycofanie samochodu z powodu uszkodzeń.

„Pierwsze kilka okrążeń było bardzo pracowite. Z przodu naciskali mocno, a Carlos jechał za mną na nowych oponach i bardzo trudno było go zatrzymać” – powiedział Verstappen.

„W miarę upływu wyścigu staliśmy się silniejsi, a ja czułem się bardziej komfortowo z równowagą samochodu i mogłem zadbać o swoje opony, z czego bardzo się cieszę”.

Zwycięstwo dało mu kolejne osiem punktów do czwartego tytułu mistrzowskiego, za który najwyraźniej został już kupiony i opłacony.

Uzyskał 13-sekundową przewagę w zaledwie 10 okrążeń, pozostawiając niewielkie nadzieje na niedzielne Grand Prix.

Drugie miejsce Hamiltona było jego najlepszym wynikiem w sezonie, który rozpoczął się w trudny sposób dla zmagającego się z nowym samochodem zespołu Mercedesa.

Dodał: „Wyścig był trudny i gdybym wrócił, miałbym trudności z awansem. Wiele się nauczyłem o tym samochodzie w tym krótkim czasie, więc nie mogę się doczekać jutra”.

Stał za dwoma mężczyznami stoczonymi zaciekłą walką o tytuł w 2021 roku, gdzie wszystko się rozegrało.

Na początku drugiej połowy wyścigu Alonso prowadził pociąg złożony z Sainza, Pereza, Leclerca i Norrisa.

Doświadczony Hiszpan, który w zeszłym tygodniu podpisał nowy dwuletni kontrakt z Astonem Martinem, który zapewni mu utrzymanie w Formule 1 co najmniej do 2026 roku, wydawał się mieć skalę Sainza.

Jednak gdy opony Alonso zaczęły zużywać się na ostatnich okrążeniach, Sainz zaatakował, próbując ominąć Astona Martina w zakrętach siódmym i ósmym na trzy okrążenia przed końcem.

Podczas gdy obaj Hiszpanie walczyli, wydawało się, że oba samochody się stykają i być może w tym miejscu Alonso doznał uszkodzeń, które zmusiły go do wycofania się z wyścigu, a Perezowi udało się prześliznąć przed nimi i zająć trzecie miejsce.

Za nim Sainz został natychmiast zaatakowany przez Leclerca, który pędził wzdłuż długiego grzbietu i próbował ominąć znajdujący się na jego końcu nawrót.

Sainz poślizgnął się szeroko i oba samochody dotknęły kół, pozostawiając Leclerca niezadowolonego, ale człowiek, który pozostanie w Ferrari pod koniec tego sezonu, wyprzedził tego, który odjechał w pierwszym zakręcie na początku następnego okrążenia, a następnie zajął trzecie miejsce.

Skomentuj zdjęcie, Wyścig pod Szanghajem powraca do kalendarza po raz pierwszy od 2019 roku

Skomentuj zdjęcie, A teraz mają lokalnego bohatera, któremu mogą kibicować – Zhu Guanyu Saubera