Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Harry Tregubov: starszy deweloper weteranów-miliarderów z Sydney

Harry Tregubov: starszy deweloper weteranów-miliarderów z Sydney

Jeden z najbogatszych ludzi w Australii skrytykował Sydney – deweloperzy twierdzą, że miasto jest „zamknięte dla biznesu” z powodu rutynowych korków w rejestrze, które powodują poważne problemy deweloperom mieszkaniowym.

Wiodący deweloperzy nieruchomości i znawcy branży w Australii twierdzą, że palec może być stanowczy w sprawie zatwierdzenia przez radę i przewidzieli w rezultacie możliwy masowy exodus z miasta.

Przemawiając w środę podczas lunchu biznesowego Australijsko-Izraelskiej Izby Handlowej, miliarder założyciel i dyrektor zarządzający Meriton Group Harry Tregubov opisał walkę o uzyskanie zezwoleń na nowe budynki.

„W tej chwili nie możesz budować w NSW… obiecuję. Jeśli ja nie mogę, nikt nie może” – twierdził.

Powiedział, że opóźnienia w budowie w połączeniu z urokiem cieplejszego klimatu zostały teraz ułatwione, a nawet zachęcone przez pojawiający się impas planistyczny w Sydney.

„Sydney ma problem, ponieważ ludzie wolą cieplejsze klimaty” – powiedział.

„Jeśli (rady NSW) chcą, aby budynki były kontynuowane w odpowiedniej cenie, muszą zatwierdzić nieruchomości.

„Ceny (nieruchomości) idą w górę lub w górę, tak jak są. Myślę, że ludzie pójdą znacznie szybciej.

Triguboff kontynuował: „Sposób, w jaki przez wiele lat budowano wiele mieszkań w Sydney, polega na tym, że czasami masz dobrą radę, czasami masz dobrego kierownika ds. planowania”.

„Sytuacja ma się dobrze w Queensland. Jednym z powodów, dla których tak dobrze się układa, jest to, że ceny w Brisbane nie zmieniły się od dziesięciu lat.”

89-letni deweloper, który jest odpowiedzialny za nadzorowanie budowy ponad 70 000 domów w całej Australii, uważa, że ​​samorządy są w dużej mierze pod presją ze strony obecnych mieszkańców, którzy nie chcą widzieć mieszkań w swoich dzielnicach.

„Mieszkania to jedyne wyjście”, powiedział o obecnej walce kraju z malejącą podażą mieszkań.

Nie był osamotniony w swoich poglądach podczas lunchu z Adrianem Pozzo, dyrektorem generalnym Cbus Property, gdzie zgodził się, że brakuje dostaw z powodu problemów z planowaniem.

READ  ASX rośnie. Royal Heine Commission prawie zabiła AMP, mówi przewodnicząca

„Możesz przedstawić te (opracowania) przed radami i zwykle zajmuje to od dwóch do trzech lat (aby je zatwierdzić)” – powiedział.

„Mamy ogromny niedobór zapasów w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat”.

Ostatnie spadki cen nieruchomości i kwestia obecnej przystępności mieszkań zdominowały dyskusję wśród przedstawicieli branży z różnych sektorów podczas lunchu.

Do rosnącego chóru dołączył Simon Owen, dyrektor generalny Ingenia Communities.

Owen powiedział, że zauważył początek przenoszenia się populacji do regionów, w szczególności Queensland.

Frustracja jest odczuwalna w NSW na wielu poziomach. Jest zamknięta dla biznesu. Dużo łatwiej jest rozwijać się na Gold Coast, Sunshine Coast.

„W regionalnym Queensland i Wiktorii ścieżka wiejska jest o wiele łatwiejsza.

„Sydney właśnie osiągnęło punkt, w którym nie stać na nią pieniędzy dla nauczycieli, pracowników fizycznych i pielęgniarek, niezbędnych zawodów niezbędnych do napędzania gospodarki, a to jest ogromny problem”.

Owen twierdzi, że względna przystępność cenowa w Queensland i regionach zaczyna powodować długoterminową zmianę populacji.

„Widać, że to się dzieje teraz. Queensland oferuje tak fantastyczną względną przystępność cenową, jak w wielu obszarach” – powiedział.

(Czy to jest) krótkoterminowa korekta dla Covida? Czy jest to długoterminowa korekta strukturalna? Przyjrzę się temu drugiemu.

Nerida Konesby, główny ekonomista w Ray White, również potwierdziła przeprowadzkę do Queensland.

Zgodziła się, że trudno będzie przyspieszyć przetwarzanie planowania w NSW

„Łatwo powiedzieć, przestań podnosić czynsze, ponieważ jest to tak powszechne i politycznie popularne” – powiedziała.

„Bardzo trudno jest wymusić budowę na obszarach, które nie chcą mieć wokół siebie nowych domów”.

Jeśli problemy z przystępnością cenową w Sydney nie zostaną rozwiązane, konsekwencje mogą być tragiczne, powiedział Tom McKellar, dyrektor zarządzający ds. rozwoju w Lendlease.

„Kluczowi pracownicy naszej gospodarki nie będą w stanie prosperować w naszych miastach” – powiedział.

READ  Detaliści wydają świąteczne ostrzeżenie, ponieważ idealna burza powoduje opóźnienie

15% zasugerowało cele rozwoju tanich mieszkań.

Podczas gdy katastrofa i ponure niskie ceny i przystępność cenowa były jednymi z kwestii, które zdominowały lunch, pan Triguboff brzmiał optymistycznie, mówiąc: „Zawsze wychodzimy dobrze”.

Powiedział, że jeśli zagraniczni pracownicy mogą zostać zakwaterowani, to w końcu tak będzie w pozostałej części Australii.

„Nie wiem, gdzie będziemy mieszkać (pracownicy zagraniczni) i co ważniejsze, czy przyjadą, jeśli nie będzie gdzie mieszkać” – powiedział.

„Nie chodzi o to, żeby mieszkanie było cenione lub tanie, po prostu nic tam nie ma.

„Będziemy musieli monitorować, ilu faktycznie przybędzie, ilu chce przyjechać i jak zostaną zakwaterowani”.

„Jednak za rok lub dwa ci sami ludzie zbudują więcej domów niż my”.

Najnowszy kwartalny przegląd czynszów firmy Corelogic pokazuje, że stawki czynszów za lokale mieszkalne osiągnęły rekordowe poziomy, ponieważ krajowe wskaźniki pustostanów spadają.

Przeczytaj powiązane tematy:Sydnej