Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski KGHM będzie współpracować z rumuńską energetyką jądrową nad małymi reaktorami modułowymi

Polski gigant miedziowy KGHM podpisał niewiążący protokół ustaleń z rumuńską SN Nuclearelectrica w sprawie współpracy na rzecz rozwoju małych reaktorów modułowych (SMR), poinformował we wtorek polski producent miedzi.

Dokument został podpisany wraz z głównym wydarzeniem XXXI Forum Ekonomicznego, które odbyło się w polskim Karpaczu w dniach 6-8 września 2022 roku.

Marcin Chludziński, prezes KGHM, wyjaśnił, że inwestycja w SMR zwiększy bezpieczeństwo energetyczne firmy, a także polskiego przemysłu. Dodał, że Nuclear Electric Corporation, operator krajowego programu jądrowego w Bukareszcie, również rozpoczął budowę SMR w Rumunii.

Dla KGHM energetyka jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Powiedział, że inwestowanie w SMR jest priorytetem i pomoże nam utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej, dodając, że „wprowadzenie Innowacyjne technologie energetyki jądrowej oparte na małych blokach to przełom dla polskiej gospodarki. Ogromnym wsparciem dla tej misji jest współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii.”

Ze swojej strony Dyrektor Zarządzający SN Nuclearelectrica zauważyła, że ​​międzynarodowe zainteresowanie rozwojem SMR jest wprost proporcjonalne do zainteresowania wyrażanego przez różne kraje w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia celów dekarbonizacji.

„Rumunia, z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznej eksploatacji swojej elektrowni jądrowej, jest pierwszym krajem europejskim, który rozpoczął rozwój projektu NuScale SMR – jedynej technologii SMR, która posiada międzynarodowy certyfikat. Cieszymy się, że możemy współpracować i dzielić się naszymi doświadczeniami i wnioskami z KGHM oraz wspierać ich w pierwszych krokach na drodze do wdrażania bezpiecznych, czystych i innowacyjnych technologii.,” ona dodała.

Podpisanie memorandum to najnowszy krok Polski w kierunku uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. W lutym KGHM i amerykańska firma NuScale zawarły porozumienie o rozpoczęciu wdrażania małych reaktorów modułowych w Polsce, a pierwsze małe reaktory mają być utrzymywane w Polsce do 2029 roku. budować małe reaktory jądrowe.

źródło:

READ  Port lotniczy Perth rozpoczyna targi pracy, aby pomóc w obsadzeniu ponad 500 wakatów