Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Hiszpania wspiera Nadię Calvino w kierowaniu Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

Hiszpania wspiera Nadię Calvino w kierowaniu Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje EBI

Hiszpania wystawiła wicepremier Nadię Calvino jako kandydatkę na szefa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, intensyfikując wyścig o przewodnictwo w największym wielostronnym banku świata.

Calvino, była urzędniczka Komisji Europejskiej, zmierzy się z kilkoma innymi kandydatami na gorąco kwestionowaną rolę, której wcześniej nie pełniła kobieta, w tym Margrethe Vestager, komisarz UE ds. konkurencji i regulacji cyfrowych.

Europejski Bank Inwestycyjny, którego bilans wynosi około 550 mld euro, ma odegrać rolę w finansowaniu powojennej odbudowy Ukrainy. Chce zastąpić Wernera Hoyera, Niemca, który jest jej przewodniczącym od ponad dekady, kiedy jego kadencja kończy się w grudniu.

Udziałowcami EBI jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a ministrowie finansów bloku mają wybrać nowego prezesa na wrześniowym spotkaniu. Wybrany kandydat będzie potrzebował wsparcia zarówno Niemiec, jak i Francji.

W piątek zaproponował rząd tymczasowy, na którego czele stanął pełniący obowiązki premiera Pedro Sanchez Calvino. Hiszpania pozostaje w politycznym impasie po lipcowych wyborach parlamentarnych, które nie przyniosły rozstrzygnięcia.

Przez ostatnie pięć lat była ministrem gospodarki Hiszpanii, a od 2020 r. wicepremierem, pomagając w przeprowadzeniu kraju przez pandemię i zarządzając częścią ze 164 miliardów euro unijnych funduszy na odbudowę, które mają otrzymać czwarta co do wielkości gospodarka strefy euro. .

Hiszpania chce po raz pierwszy mieć jednego ze swoich obywateli na czele instytucji z siedzibą w Luksemburgu.

Hiszpański urzędnik państwowy, potwierdzając nominację, powiedział, że Calvino zasługuje na uznanie za wyniki hiszpańskiej gospodarki, w tym wysokie zatrudnienie według standardów krajowych i niską inflację w porównaniu z większością europejskich rówieśników oraz „kwitnące inwestycje krajowe i zagraniczne”.

Urzędnik powiedział, że Calvino ma „pełne poparcie” Sancheza i będzie nadal pełnić swoje obowiązki jako wicepremier do końca roku, kiedy skończy się sześciomiesięczna prezydencja Hiszpanii w UE.

READ  Polski premier prosi Ukraińca Zełenskiego, aby więcej nie obrażał Polaków

Kopenhaga zaproponowała Vestagerowi, byłemu ministrowi gospodarki i spraw wewnętrznych Danii, by w czerwcu kierował Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Była faworytką na to stanowisko, ale straciła poparcie niektórych stolic, zwłaszcza Paryża, po mianowaniu amerykańskiego ekonomisty na wysokie stanowisko w Brukseli – kontrowersyjną decyzję, którą później musiała wycofać.

Inni kandydaci do tej roli to były włoski minister finansów Daniele Franco. Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce, Teresa Czyrońska; Jej szwedzkim wiceprezesem jest Thomas Ostros.

EBI nie komentował kandydatów do zastąpienia Hoyera.

Dodatkowe raporty Javiera Espinosy