Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: rzucający dyskiem Vinod Kumar traci brąz i dyskwalifikuje się do ponownej oceny | Olimpiada

41-letni zawodnik szwajcarskiej FA pokonał najlepszy rzut 19,91 m, zajmując w niedzielę trzecie miejsce za Polakiem Piotrem Koceviciem (20,02 m) i Chorwatem Velimirem Sandorem (19,98 m).

Półindyjski lekkoatleta Vinod Kumar stracił brązowy medal w męskiej konkurencji F52 z dyskami po tym, jak został uznany za „zdyskwalifikowany” w ocenie handicapowej. Organizatorzy potwierdzili rozwój oficjalnym oświadczeniem wydanym w poniedziałek przez delegatów technicznych.

Wynik wydarzenia został skorygowany po ocenie ocen w konkursie.

„Po ocenie Kontroli Klasyfikacji w zawodach i późniejszej ponownej ocenie przez komisję klasyfikacyjną, komisja nie była w stanie przyznać kategorii sportowej zawodnikowi Vinodowi Kumarowi z NPC India, a zawodnik został sklasyfikowany jako niepełna klasyfikacja (CNC)” – czytamy w oświadczeniu.

„Zawodnik nie kwalifikuje się zatem do zawodów medalowych mężczyzn F52 Discus, a jego wyniki w tych zawodach są nieważne”.

F52 jest przeznaczony dla sportowców ze słabą siłą mięśni, ograniczonym zakresem ruchu lub zmniejszoną różnicą długości kończyn lub nóg, z siedzącymi sportowcami konkurującymi z urazem rdzenia kręgowego, urazem rdzenia kręgowego, amputacją i upośledzeniem funkcjonalnym.

Sportowców ze specjalnymi potrzebami klasyfikuje się według rodzaju i stopnia niepełnosprawności. System rankingowy pozwala sportowcom konkurować z osobami o tym samym poziomie umiejętności.