Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

KGHM Polska Med?  SA: Miedz i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy w rozwoju SMR

KGHM Polska Med? SA: Miedz i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy w rozwoju SMR

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA ogłaszają podpisanie niewiążącego Memorandum of Understanding w sprawie rozwoju projektów Małych Reaktorów (SMR) podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu 6 września.

Współpraca KGHM Polska Miedź SA z SN Nuclearelectrica SA w ramach Porozumienia ma na celu wymianę doświadczeń i wiedzy przez okres 36 miesięcy w obszarze technicznym, ekonomicznym, prawnym, finansowym i regulacyjnym dla rozwoju projektów małych reaktorów do opracowania przez Rumunię i Polskę.

Dla KGHM energetyka jądrowa oznacza niezależność energetyczną i niższe koszty. Inwestowanie w SMR jest priorytetem, a także pozwoli nam utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych jednostkach, to przełomowe wydarzenie dla polskiej gospodarki. Ta współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii zapewnia duże wsparcie projektu – powiedział Marcin Chludziński, Prezes KGHM Polska Miedź SA.

– Międzynarodowe zainteresowanie rozwojem małych reaktorów modułowych jest wprost proporcjonalne do zainteresowania krajów zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięciem celów dekarbonizacji, biorąc pod uwagę innowacyjne cechy tej technologii: modułowość i elastyczność, które mają bezpośredni wpływ na niższe koszty i krótki okres rozwoju . Rumunia, z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznej eksploatacji swojej elektrowni jądrowej, rozpoczęła rozwój projektu NuScale SMR, jedynej międzynarodowo certyfikowanej technologii SMR. Cieszymy się, że możemy współpracować, dzielić się naszym doświadczeniem i zdobytymi wnioskami oraz wspierać KGHM w działaniach na rzecz wdrażania bezpiecznej, czystej i innowacyjnej technologii – powiedział Cosmin Gita, dyrektor generalny SN Nuclearelectrica SA.

Porozumienie zawarte między obiema stronami obejmuje kompleksowe podejście do wszystkich działań związanych z opracowywaniem projektów SMR, od wyboru lokalizacji po likwidację, w celu opracowania solidnych, bezpiecznych i opłacalnych projektów SMR w Rumunii i Polsce.

Jako dwa z pierwszych krajów, które przyłączyły się do dążenia do niezależności energetycznej poprzez jedną z najbardziej zaawansowanych technologii energii jądrowej, innowacyjna technologia małych reaktorów NuScale, Rumunia i Polska, zwiększą swoje bezpieczeństwo energetyczne dzięki bezpiecznemu, stabilnemu, przystępnemu cenowo i czystemu źródłu energii. jednocześnie osiągając swoje cele dekarbonizacji.

READ  Langford Jones Homes zostało zbadane po tym, jak fundusze firmy zostały wykorzystane na zakup nieruchomości mieszkalnej

Projekt, który zostanie opracowany przez Rumunię i Polskę we współpracy z NuScale, obejmie 6 jednostek, każda o mocy zainstalowanej 77 MW elektrycznych, łącznie 462 MW elektrycznych i stworzy 193 stałych miejsc pracy w zakładzie, 1500 prac budowlanych miejsc pracy i 2300 produkcji. miejsc pracy i pomoże Rumunii uniknąć uwalniania do atmosfery 4 milionów ton dwutlenku węgla rocznie.

KGHM wraz z NuScale zamierzają wdrożyć technologię SMR w Polsce w tej dekadzie. Pierwszy w Polsce SMR dostarczy czystą energię do zakładów produkcyjnych miedziowego koncernu. W tym zakresie KGHM złożył już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i wykonanie studium lokalizacyjnego. W tym celu trwają prace nad stworzeniem symulatora dla dyspozytorni SMR w Polsce (Centrum Edukacyjne – Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych.

O SN Nuclearelectrica SA

Państwowa Spółka „Nuclearelectrica” to państwowa spółka produkująca energię elektryczną, ciepło i paliwo jądrowe, działająca pod nadzorem Ministerstwa Energii, państwo posiada 82,49% akcji, a pozostali udziałowcy 17,50% po notowaniu spółki na giełdzie giełda w 2013 roku.

Oddział CNE Cernavoda obsługuje bloki 1 i 2 Elektrowni Jądrowej Cernavoda, a oddział FCN Pitesti jest Zakładem Paliw Jądrowych.

www.nuclearelectrica.ro

O KGHM Polska Miedź SA

KGHM zajmujący się pozyskiwaniem i przetwarzaniem wartości Zasoby naturalne Z największymi europejskimi złożami Ruda miedzi Znajduje się w południowo-zachodniej części Polski w samym sercu jej zlewni. Dzięki ogromnemu doświadczeniu, otwartości i ciągłemu podnoszeniu kompetencji firma zbudowała unikalną kulturę pracy zespołowej, która zajmuje wysoką pozycję na arenie międzynarodowej.

Oparta na wiedzy wiedza w zakresie technologii i procesów w połączeniu z kompetencjami pracowników stanowią najcenniejszy zasób KGHM i stanowią podstawę wartości firmy. Wszystko to przyczynia się do rozwoju firmy jako firmy przyjaznej środowisku, wrażliwej społecznie i integrującej.

Wiedza specjalistyczna oparta na wiedzy jest również przydatna w odkrywaniu nowych zrównoważonych sposobów wydobywania i przetwarzania zasobów naturalnych.

www.kghm.com/ar

READ  Kluczowe wydarzenia w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce w przyszłym tygodniu | stan