Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kredytobiorcy kredytów hipotecznych przygotowują się na więcej bólu, gdy zbliża się podwyżka stóp RBA

Australijscy kredytobiorcy hipoteczni przygotowują budżet gospodarstwa domowego, aby stał się tak napięty, jak każdy inny budżet podwyżka stóp procentowych Zbliża się dziś po południu.

Obecnie oficjalna stopa pieniężna Australii wynosi 0,85 procent, po wzroście o 50 punktów bazowych w czerwcu.

Powszechnie oczekuje się, że Bank Rezerw Australii (RBA) podniesie stopy procentowe o podobną kwotę o 14:30, próbując uporać się z wysokim poziomem inflacji.

Jeśli RBA zwiększy stopę pieniężną o kolejne 50 punktów bazowych, przeciętny właściciel posiadający 500 000 USD długu i 25 lat pozostałych do końca zwiększy swoje płatności o 137 USD.

Sekretarz skarbu Jim Chalmers ostrzegł, że inflacja „pogorszy się, zanim się poprawi” i że wyższe stopy procentowe prawdopodobnie staną się „rzeczywistością” w nadchodzących miesiącach.

„To jest niestety brutalna prawda” – powiedział.

„Wiele osób, z którymi rozmawiałem w całej Australii, boryka się z tymi samymi diabolicznymi okolicznościami, w których ceny rosną, płace nie nadążają, a małe firmy stają się coraz trudniejsze w prowadzeniu.

Powiedział, że Australia przechodzi przez trudny okres z powodziami, którym towarzyszy stres finansowy.

„Rząd robi, co może, ale tak naprawdę jedynym rozwiązaniem tego problemu w perspektywie średnioterminowej jest próba zbudowania budżetu i gospodarki, które są tak odporne, jak sami naród australijski, i nad tym pracujemy”.

Sekretarz skarbu Jim Chalmers ostrzegał przed „brutalną” rzeczywistością gospodarczą w nadchodzących miesiącach. (GT)

Według RateCity.com.au sam pożyczkobiorca mógł już ponieść wzrost o 333 USD miesięcznie w porównaniu do stóp procentowych sprzed maja 2022 r.

„Australijczycy prawdopodobnie będą patrzeć na najbardziej strome wzrosty RBA od 1994 roku” – powiedziała Sally Tindall, dyrektor ds. badań w witrynie.

Kredytobiorcy ze zmiennymi stopami powinni przygotować się na kolejną podwyżkę o 0,50 punktu procentowego w tym miesiącu i być może kolejną podwyżkę w sierpniu.

„Byłoby to odważne posunięcie Banku Rezerw, ale nie sprzeczne ze środkami podejmowanymi przez inne banki centralne w celu ograniczenia inflacji.

„Gubernator Lowe mógł wylać zimną wodę na sugestie, że wskaźnik płynności może wynieść nawet 4 procent do Bożego Narodzenia, ale RBA prawdopodobnie szybko usunie bandaż pierwszej pomocy”.

Gubernator Banku Rezerw Australii Philip Lowe zasygnalizował, że zrobi wszystko, co konieczne, aby kontrolować inflację. (Zdjęcie: Tara Blancato)

Więc jak wysokie są stopy procentowe?

Według najnowszych prognoz Westpac wskaźnik płynności może wzrosnąć do 2,35 proc. do końca 2022 r. i osiągnąć 2,60 proc. na początku przyszłego roku.

Jeśli to oczekiwanie zostanie spełnione, ten sam pożyczkobiorca, którego użyto w powyższych przykładach, może odnotować wzrost miesięcznych płatności o 685 USD w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

Steve Mekenbaker, ekspert finansowy w Canstar, powiedział, że wzrost spłat kredytów hipotecznych był tylko jednym z czynników, które ograniczają każdy dolar z wielu budżetów rodzinnych.

Ceny mieszkań zaczęły spadać już po pierwszej podwyżce stóp w maju. (Flavio Branclion)

„Dwóch na pięciu Australijczyków spodziewa się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie musiało zmierzyć się z rachunkiem lub spłacić pożyczkę, na którą nie będzie ich stać”, powiedział Meckenbaker.

„Najbardziej niepokojące jest to, że prawie połowa osób, które mają trudności z zapłaceniem rachunków, zapłaci częściowo rachunki lub pożyczy je od rodziny i przyjaciół, co pokazuje wysoki poziom desperacji w planowaniu ludzi, jeśli chodzi o pokrycie codziennych obowiązków. koszty życia codziennego.

„Mam nadzieję, że jeden na pięciu, którzy planują zwiększyć zadłużenie na karcie kredytowej, będzie w stanie to przezwyciężyć, gdy podwyżki płac zaczną nadrabiać zaległości, przewiduje Bank Rezerw.

„Jeśli oczekiwania podwyżek płac są zbyt odległe, wzrost kosztów utrzymania i spłat kredytów osiągnie poziom kryzysu, zwłaszcza dla nowych kredytobiorców.”

Ujawniono listę 10 najbogatszych ludzi w Australii na rok 2022

Bank Rezerw Australii opublikuje dziś swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej na lipiec o 14:30. Możesz uzyskać decyzję, ponieważ jest ona pokazywana na żywo na 9News.com.au i 9News.com.au

READ  Szał Kmart ponownie otwiera się z nieistotnymi sprzedawcami w Melbourne