Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Londyn |  Świątek został wybrany Europejskim Sportowcem Roku

Londyn | Świątek został wybrany Europejskim Sportowcem Roku

Światowa 1. Iga Świątek została uznana za najlepszą osobowość sportową w Europie, pokonując Armanda Duplantisa i Maxa Verstappena w międzynarodowym plebiscycie agencji informacyjnej przeprowadzonym przez Polską Agencję Prasową.

Kiedy Ashe przeszła na emeryturę, miałem mieszane uczucia, ponieważ czułem, że nadal ma najlepszy tenis na świecie. Być może w tym tygodniu uda nam się spotkać i powiem jej to wprost. Naprawdę zainspirowała mnie do cięższej pracy, a jej inny styl gry uświadomił mi, że zawsze jest miejsce na ulepszenia. Iga cię uzdrowiła

Ustanowiona po raz pierwszy przez Włodzimierza Źróbika i przyznawana corocznie od 1958 roku nagroda Europejska Osobowość Sportowa Roku jest przyznawana sportowcowi, który osiągnął najlepsze wyniki w ciągu roku.

W tym roku odbyła się już 65. edycja nagrody, którą przyznali jurorzy z 20 międzynarodowych agencji prasowych.

Spośród ankietowanych 21-letni Świątek otrzymał 118 głosów, o 10 więcej niż zajmujący drugie miejsce mistrz skoku o tyczce Armand „Mondo” Duplantis io 36 więcej niż zajmujący trzecie miejsce mistrz F1 Max Verstappen.

Carlos Alcaraz, który zajął pierwsze miejsce na świecie wśród mężczyzn, był czwarty, wyprzedzając rodaka Rafaela Nadala i francuską gwiazdę piłki nożnej Kyliana Mbappe.

W sumie nominowano 58 sportowców reprezentujących 19 dyscyplin sportowych, a do tego roku tylko 3 zdobyło nagrodę z Polski.

Iga Świątek zdobyła w kwietniu stojak numer jeden na świecie od Asha Barty’ego

© Tom Pennington / Getty Images

Świątek miała znakomity sezon w 2022 roku, osiągając pierwsze miejsce na świecie, zdobywając tytuły we Francji i US Open wśród swoich ośmiu tytułów turniejowych i wygrywając 37 meczów z rzędu.

Przez cały rok Świątek zakończył z rekordem 67 zwycięstw i tylko 9 przegranymi, co jest najlepszym wynikiem od czasu Sereny Williams w 2013 roku.

Świątek został także pierwszym zawodnikiem od czasu Williamsa, który zgromadził ponad 11 000 punktów rankingowych w jednym sezonie.

READ  Polska przejeżdża Gerrarda | Wiadomości, sport, praca

To drugi rok z rzędu, kiedy tenisista zdobył tę nagrodę, po tym, jak Novak Djokovic zdobył ją w 2021 roku, i szesnasty raz, kiedy ten sport dał tytuł Europejskiego Sportowca Roku.

Świątek jest siódmym tenisistą, który zdobył nagrodę Europejskiego Sportowca Roku, po Djokovicu, Nadalu, Rogerze Federerze, Martinie Hingis, Stefanie Edbergu i Stevie Grafie.

Świątek ma nadzieję, że w tym tygodniu dogoni Asha Barty’ego w Brisbane, reprezentując Polskę na Pucharze Narodów, opowiadając emerytowanej mistrzyni, jaką inspiracją była w swojej własnej drodze na szczyt.

21-latka przyznała w kwietniu, że płakała przez 40 minut po tym, jak były numer jeden na świecie, Barty, ogłosił w marcu przejście na emeryturę w wieku 25 lat, zaledwie dwa miesiące po wygraniu Australian Open.

„Kiedy Ashe przeszła na emeryturę, miałem mieszane uczucia, ponieważ czułem, że wciąż ma najlepszy tenis na świecie” – powiedział Świątek w Brisbane w środę. „Może w tym tygodniu uda nam się spotkać i powiem jej to bezpośrednio.

„Naprawdę zainspirowała mnie do cięższej pracy, a jej inny styl gry uświadomił mi, że zawsze jest miejsce na ulepszenia”.

Świątek dodała, że ​​jest z siebie „niezwykle dumna” za objęcie płaszcza światowego nr 1.

Iga Świątek jest zdeterminowana, by cieszyć się występem w United Cup razem z polskimi koleżankami z drużyny

Świergot

Być może przejście Barty’ego na emeryturę utorowało jej drogę, ale w tym roku Świątek wygrała swój drugi turniej French Open i triumfowała w US Open, udowadniając, że zasługuje na miejsce w rankingu.

„Na początku czułam, że nie jestem pewna, czy to jest w pewnym sensie moje miejsce” – powiedziała. Ash wydawała się wszystkim wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o jej zachowanie na korcie, ale także poza nim.

„Poprzeczkę postawiłem sobie naprawdę bardzo wysoko, więc muszę to pokazać ludziom, ale także pokazać to sobie, że jestem we właściwym miejscu.

READ  Ustawodawcy amerykańscy odwiedzają Polskę, apelują o pomoc wojskową Ukrainy

„Czuję się tak dobrze, ponieważ pracowałem całe życie, aby dojść do tego punktu. Naprawdę nie sądziłem, że jest to dla mnie możliwe.”

Dotarcie na szczyt było wystarczająco trudne, ale Świątek mówi, że pozostanie tam będzie wymagało od niej wyznaczenia nowych standardów, a nie rozpamiętywania tego, co osiągnęła, idąc naprzód.

„Zamierzam spróbować, w pewnym sensie, wyciąć wszystko, co wydarzyło się w zeszłym roku, i po prostu skupić się na przyszłości” – powiedziała.

„Oczywiście, wszystkie te konferencje prasowe będą mi przypominać, w pewnym sensie, o wszystkim, ale moim celem jest próba poprawienia się jako tenisistka”.

Świątek i jej polska drużyna grają w inauguracyjnym Pucharze Zjednoczonych, który rozpoczyna się w czwartek, choć na pierwszy w historii mecz z Kazachstanem będą musieli poczekać do soboty.

„Jestem bardzo podekscytowany, bo nawet kiedy miałem tak świetny sezon, w tym roku mogę robić kilka różnych rzeczy, brać udział w takich wydarzeniach” – podsumował Świątek.