Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Minister klimatu Polski powiedział, że Rosja musi zapłacić Ukrainie reparacje wojenne

Minister klimatu Polski powiedział, że Rosja musi zapłacić Ukrainie reparacje wojenne

SRAGUEVO, 1 marca (Reuters) – (Ta historia została oficjalnie poprawiona 1 marca przez DFC w celu zmiany ekspozycji na Ukrainie z 1 miliarda dolarów na 800 milionów dolarów i wyjaśnienia liczb w paragrafie 10)

Polska minister klimatu Anna Moskowa powiedziała w środę, że demokracje na całym świecie powinny zmusić Rosję do zapłaty reparacji wojennych Ukrainie i zerwania wszelkich powiązań finansowych i gospodarczych z Moskwą.

„Musimy jak najwięcej zrekompensować Ukrainie od Federacji Rosyjskiej” – powiedziała Moskowa na konferencji energetycznej w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu.

„To powinna być godziwa rekompensata za wszystko, za energię, za infrastrukturę energetyczną, za każdego człowieka, za środowisko, za wszystko, co zostało zniszczone i dotknięte” – dodała.

Spotkanie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej (P-TECC) zgromadziło urzędników państwowych i prywatnych inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Europy, aby omówić, jak pomóc Ukrainie w odbudowie sieci energetycznej i przejściu na czystą energię.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Po kilku niepowodzeniach na polu bitwy i ograniczeniu działań wojskowych do wschodniej i południowej Ukrainy, w październiku Rosja zaczęła bombardować infrastrukturę energetyczną kraju, pozostawiając miliony ludzi bez prądu i ciepła na wiele dni.

Temperatura w miesiącach zimowych często utrzymuje się poniżej zera w większości regionów Ukrainy.

Minister energetyki Ukrainy German Gałuszenko powiedział, że podczas tych ataków ucierpiało około 50% całego systemu energetycznego, ale Ukrainie udało się przywrócić dostawy energii elektrycznej do wszystkich odbiorców w kraju.

Rosyjska inwazja zjednoczyła wolny świat w obronie Ukrainy i stabilności globalnego systemu energetycznego, powiedziała sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm, a także przyspieszyła przejście w kierunku czystej energii, która może sprawić, że kraje staną się samowystarczalne energetycznie.

„Czysta energia pozwoli temu regionowi i reszcie świata na dywersyfikację rosyjskiej energii – jest rodzima i bezpieczna” – powiedział Granholm, dodając, że transformacja musi być prowadzona przez sektor prywatny i wspierana przez rządy.

READ  Sztuczna inteligencja grozi połknięciem Internetu

Jake Levine, dyrektor DFC ds. klimatu, amerykańska International Development Finance Corporation (DFC) ma już 800 milionów dolarów zaangażowania na Ukrainie, dodając, że wierzy, że inwestycje DFC mogą zmobilizować ponad 1 miliard dolarów wsparcia sektora prywatnego dla ukraińskiej gospodarki.

Moskwa powiedziała, że ​​demokratyczne kraje powinny wyciągnąć lekcję z wojny Rosji na Ukrainie w 2014 roku, po której kontynuowała „biznes jak zwykle” z Federacją Rosyjską.

„Musimy przestać robić interesy z Federacją Rosyjską… jeśli nie chcemy, aby Łotwa, Estonia, Polska, Litwa lub jakikolwiek inny kraj europejski zostały zaatakowane, ponieważ Ukraina została już dwukrotnie zaatakowana” – powiedziała.

(Reportaż Darii Sito Suchik) Montaż autorstwa Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.