Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy „blisko umowy” z Intelem na fabrykę chipów o wartości 20 miliardów euro

Niemcy „blisko umowy” z Intelem na fabrykę chipów o wartości 20 miliardów euro

Podczas gdy kraje europejskie ścigają się, by zmniejszyć swoją zależność od azjatyckich dostawców półprzewodników, Niemcy są o krok od zawarcia umowy o dotowaniu Intela kwotą 10 miliardów euro na budowę dużej fabryki chipów.

Amerykańska grupa półprzewodnikowa jest „bliska porozumienia” z rządem w Berlinie w sprawie budowy megafabryki lub zakładu produkcyjnego we wschodnim mieście Magdeburg, powiedziały dwie osoby zaznajomione ze sprawą.

O postępach w rozmowach jako pierwszy poinformował niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt, Oznacza to, że amerykański producent chipów otrzyma z Berlina 3 miliardy euro, oprócz wcześniej ogłoszonych 6,8 miliarda euro.

Intel argumentował, że początkowy pakiet pomocy państwa był niewystarczający ze względu na inflację i wysokie koszty energii. Osoba bliska kierownictwu powiedziała, że ​​koszt budowy fabryki wzrósł z 17 mld euro do około 20 mld euro. Projekt będzie jedną z największych w historii bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Niemczech.

Umowa, która oznaczała zwycięstwo niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka, który naciskał na swój kraj, aby dorównał szerokiemu wsparciu udzielonemu przez administrację Joe Bidena na mocy ustawy CHIPS, która obejmuje 52 miliardy dolarów na zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników w USA.

Jednak wiadomość ta pojawia się kilka dni po tym, jak minister finansów Christian Lindner powiedział Financial Times, że sprzeciwi się zwiększeniu poziomu wsparcia dla firmy, mimo obietnicy rozszerzenia zakresu programu.

Trwają rozmowy na temat ostatecznych szczegółów – poinformowały osoby zaznajomione z rozmowami. Rzeczniczka kanclerza Olafa Scholza potwierdziła w piątek, że w poniedziałek spotka się on w Berlinie z dyrektorem naczelnym Intela Patem Kelsingerem.

Wiadomość o zbliżającej się transakcji pojawia się, gdy Intel ogłosił plany budowy zakładu montażu i testowania półprzewodników o wartości 4,6 miliarda dolarów w Polsce, który według firmy pomoże zaspokoić „krytyczne zapotrzebowanie na moc montażową i testową”.

Firma spodziewa się, że zakład we Wrocławiu będzie gotowy do 2027 roku, a zakład w Magdeburgu ma zostać uruchomiony w tym samym roku.

READ  BIS wygrał wybory parlamentarne, ale brakowało mu większości, torując drogę opozycji Polscy urzędnicy szacują największą frekwencję wyborczą od upadku komunizmu | Polska zremisowała z Mołdawią 1:1 w eliminacjach Euro 2024 | Hurcox wygrał Shanghai Masters, pokonując rosyjskiego Rubleva

Szereg krajów europejskich stara się zwiększyć krajową produkcję półprzewodników po tym, jak niedobory spowodowane pandemią koronawirusa spowodowały spustoszenie w wielu kluczowych gałęziach przemysłu. Przestraszyły ich napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w związku z Tajwanem, który dominuje na światowym rynku wysokiej klasy chipów.

Jednak chipy, w których specjalizuje się Intel, nie są na przykład tymi, od których zależy duży europejski przemysł motoryzacyjny. Doprowadziło to krytyków do pytania, czy zabieganie Berlina o Intela jest najlepszym sposobem wykorzystania pieniędzy podatników.

Intel, który produkuje płytki w Irlandii, spodziewa się, że w polskim zakładzie powstanie 2000 miejsc pracy.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest „zadowolony z rozszerzenia roli Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników”. Największe centrum badawczo-rozwojowe firmy Intel w Europie znajduje się w polskim mieście Gdańsk, gdzie pracuje około 4000 osób.

Intel odmówił podania, ile dotacji otrzyma z Warszawy, ale powiedział: „Jak wszędzie, gdzie prowadzi działalność, Intel będzie stosował odpowiednie zachęty… aby zapewnić, że jego działalność pozostanie konkurencyjna w skali światowej”.

Pytany o dotacje na konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że „szczegółowe warunki” zostaną podane później.

Intel powiedział, że wciąż prowadzi rozmowy na temat budowy drugiego gigantycznego zakładu testowo-montażowego we Włoszech, co było rozważane od początku ubiegłego roku.