Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy i Polska przejmują spółki gazowe powiązane z Rosją

Niemcy i Polska przejmują spółki gazowe powiązane z Rosją

Berlin — Niemcy i Polska ogłosiły w poniedziałek oddzielne przejęcia spółek gazowych powiązanych z rosyjskim gigantem energetycznym Gazpromem, mówiąc, że działania te miały na celu zabezpieczenie dostaw, gdy Europa zmagała się z kryzysem energetycznym związanym z wojną w regionie. Ukraina.

Niemcy powiedziały, że nacjonalizują dawną niemiecką spółkę zależną Gazpromu, kilka miesięcy po oddaniu jej pod kontrolę agencji rządowej, w ramach ostatniej nacjonalizacji przemysłu energetycznego od czasu rosyjskiej inwazji.

Rząd zwrócił uwagę na zadłużenie firmy, która zmieniła nazwę na Securing Energy for Europe, i powiedział, że robi krok w celu uniknięcia ryzyka bankructwa i zapewnienia ciągłości. Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że SEFE, która zajmuje się obrotem, transportem i magazynowaniem gazu ziemnego w Niemczech i krajach ościennych, jest „poważną firmą dostarczającą energię w Niemczech”.

Tymczasem polski rząd poinformował, że przejął „tymczasową przymusową administrację” udziałów Gazpromu w systemie gazociągów jamalskich na terytorium Polski. Powiedziała, że ​​przejęcie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i zapewnienia sprawnego podejmowania decyzji w firmie, która ma kluczowe znaczenie dla przepływu gazu.

Z krajami europejskimi wspierającymi Ukrainę, Rosja ograniczyła dostawy gazu ziemnego wykorzystywanego do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej i zasilania energetyki, powodując kryzys energetyczny, który napędza inflację i zmusza niektóre fabryki do zamykania w miarę wzrostu cen.

Niemcy, główny importer rosyjskiego gazu przed wojną, od końca sierpnia nie otrzymywały gazu z Rosji, a Polska odcięła się w kwietniu.

Polski minister rozwoju i technologii Waldemar Boda powiedział, że przejęcie kierownictwa było niezbędne do prawidłowego funkcjonowania spółki gazociągowej EuRoPol Gaz, należącej do PAO Gazpromu i polskiego giganta energetycznego PKN Orlen.

Po tym, jak Polska nałożyła sankcje na PAO Gazprom w związku z wojną na Ukrainie, Boda powiedział, że w EuRoPol Gazie nastąpił „impas decyzyjny”, ponieważ polski operator nie miał „partnera” do podjęcia z nim decyzji o niezbędnych pracach konserwacyjnych.

READ  4,6 miliarda dolarów w JobKeeper trafiło do firm, które zwiększyły sprzedaż w szczytowym momencie pandemii COVID-19

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby usunąć skutki rosyjskiej agresji i wyeliminować rosyjski kapitał i wpływy” – powiedział Buda.

W Niemczech zamieszanie związane z własnością i karami doprowadziło również do decyzji o nacjonalizacji byłej spółki zależnej Gazpromu.

Na początku kwietnia niemiecki rząd powierzył swojemu regulatorowi sieci odpowiedzialność za spółkę znaną wówczas jako Gazprom Germania po tajemniczym posunięciu byłej spółki macierzystej w celu zerwania więzi z jednostką. Regulator jest mianowany powiernikiem firmy i ma prawo do odwołania i mianowania dyrektorów.

Następnie firma została poddana sankcjom przez Rosję w ramach wzajemnego posunięcia zachodnich sankcji na Ukrainę.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że rosyjskie sankcje postawiły spółkę w trudnej sytuacji finansowej, a partnerzy handlowi i banki albo zerwali z nią stosunki, albo zrezygnowali z budowania nowych relacji ze względu na niejasny status właścicielski.

SEFE otrzymało już 11,8 mld euro (12,2 mld dolarów) pożyczek rządowych na stabilizację firmy. Obecnie wzrasta do 13,8 miliarda euro.

Rząd przejmuje SEFE poprzez redukcję kapitału, która usuwa poprzednich udziałowców, a także zastrzyk nowego kapitału w wysokości około 225,6 mln euro pod parasolem państwowej spółki holdingowej.

Jest to najnowsza nacjonalizacja sektora energetycznego przez Niemcy. Rząd poinformował we wrześniu, że niemieckie władze sprawują kontrolę nad trzema rosyjskimi rafineriami w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Dwie filie rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft’ zostały oddane pod zarząd Krajowego Urzędu Regulacji Sieci.

Wkrótce potem rząd ogłosił nacjonalizację Unipera, największego importera gazu ziemnego w kraju. Straty firmy eskalowały wraz z odcięciem przez Rosję dostaw gazu.