Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ostrzeżenie przed oszustwami związanymi z opłatami drogowymi po tym, jak Australijczycy stracili ponad 660 000 USD w 2022 r.

Australijscy kierowcy zostali ostrzeżeni o nowym oszustwie SMS-owym, które hakuje dane osobowe i finansowe kierowców.

Firma Transurban zajmująca się pobieraniem opłat za e-tag, marka Linkt, informuje, że klienci „niedawno zgłaszali otrzymywanie wiadomości tekstowych SMS instruujących użytkowników, aby kliknęli krótki adres URL”.

„Nasz zespół operacji bezpieczeństwa cybernetycznego współpracuje z dostawcami usług telekomunikacyjnych w celu identyfikacji i zablokowania numerów telefonów wysyłających te wiadomości tekstowe” – powiedział rzecznik firmy.

„Te oszukańcze teksty są wysyłane do ogółu społeczeństwa, w tym do osób, które mogą nie mieć konta Linkt”.

ScamWatch ujawnił, że otrzymał 14 585 zgłoszeń oszustw drogowych w 2022 r., a łączne zgłoszone straty wyniosły 664 093 USD.

Chociaż wiele oszustw tekstowych pochodzi z nieznanych numerów telefonów komórkowych, niektóre używają techniki fałszowania, która sprawia, że ​​wiadomość wygląda tak, jakby została wysłana przez Linkta.

Niektórzy klienci, którzy kliknęli hiperłącze w tekście, zgłosili, że zostali przekierowani na „bardzo przekonującą” fałszywą stronę Linkta.

„Mogą poprosić cię o zalogowanie się lub mieć pola z prośbą o wprowadzenie lub wyszukanie numeru faktury” – powiedział rzecznik firmy.

„Sprawdź typowe oznaki witryn wyłudzających informacje, takie jak błędy ortograficzne, zła gramatyka lub adresy URL, które nie zaczynają się od https://www.linkt.com.au”.

Linkt zapewnił swoich użytkowników, że „w żaden sposób nie doszło do naruszenia, dostępu, ujawnienia ani kradzieży jakichkolwiek ich danych osobowych”.

„Odbiorcy otrzymują wiadomość tekstową lub e-mail z linkiem kierującym odbiorców do zapłaty rachunku lub udzielenia informacji za pośrednictwem firmowej strony internetowej operatora opłat” – powiedział rzecznik ACCC.

„Konsumenci mogą wyszukiwać długi za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych operatorów płatnych dróg, wpisując tablicę rejestracyjną… Zawsze powinni sprawdzić przed zapłaceniem.

Klienci nigdy nie powinni klikać linków w wiadomościach tekstowych.

Tylko w styczniu zgłoszono 5 832 oszustw SMS-owych, które kosztowały Australijczyków 915 843 USD, przy czym grupą najczęściej atakowaną były osoby powyżej 65 roku życia.

READ  Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że Polska dobrze poradziła sobie z pandemią, jak podaje Ministerstwo Finansów - The First News

Około 30 procent ofiar phishingu ma siedzibę w Nowej Południowej Walii, 27 procent w Wiktorii i 19 procent w Queensland, co oznacza, że ​​mniej niż jedna czwarta wszystkich ataków phishingowych jest skierowana na osoby z pozostałych stanów i terytoriów.

Klienci, którzy otrzymają wiadomość phishingową w drodze, nie powinni wchodzić w interakcję z łączem SMS ani stroną internetową, dlatego zaleca się zrobienie zrzutu ekranu i natychmiastowe zgłoszenie incydentu firmie Linkt.