Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Partia rządząca w Polsce zabiega o referendum w sprawie prywatyzacji, wzmagając ataki na lidera opozycji

Partia rządząca w Polsce zabiega o referendum w sprawie prywatyzacji, wzmagając ataki na lidera opozycji

WARSZAWA, Polska (AP) – lider polskiej partii rządzącej powiedział w piątek, że polscy wyborcy zostaną poproszeni o podjęcie decyzji, czy popierają sprzedaż przedsiębiorstw państwowych w referendum, mówiąc, że chodzi o „czy bogactwo pokoleniowe pozostaje w rękach Polski. „

Posunięcie to nastąpiło, gdy konserwatywna partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość zintensyfikowała ataki na głównego lidera opozycji Donalda Tuska przed Jesienne wybory parlamentarnektóry prezydent wyznaczył w tym tygodniu na 15 października.

Prawo i Sprawiedliwość od pewnego czasu wyraża chęć przeprowadzenia referendum ws Kwestia imigracji obok wyborów.

Krytycy postrzegają plany zorganizowania referendów w tak emocjonalnych kwestiach jako próbę zmobilizowania przez partię rządzącą konserwatywnego zaplecza w walce o bezprecedensową trzecią kadencję z rzędu. Partia prowadzi w sondażach, ale nie ma gwarancji, że uzyska bezwzględną większość.

Lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że partia planuje teraz więcej niż jedno pytanie referendalne.

Kaczyński, który jest także wicepremierem, ogłosił to w wideo opublikowanym na X, platformie znanej wcześniej jako Twitter. Powiedział, że pierwsze pytanie referendalne brzmiałoby: „Czy popierasz sprzedaż spółek państwowych?” Grafika przedstawiała pytanie tak, jak wyglądałoby na karcie do głosowania, z czerwonym X w polu „Nie”.

Następnie powiązał prywatyzację z Tuskiem, swoim głównym rywalem, byłym premierem, który przewodzi probiznesowej Platformie Obywatelskiej. Platforma Obywatelska, partia centroprawicowa, rządziła od 2007 do 2015 roku. Obecnie partia rywalizuje na czele czteropartyjnej koalicji wyborczej zwanej Sojuszem Obywatelskim, która obejmuje Zielonych i partie socjalliberalne, i przesunęła się nieco w lewo .

Prawo i Sprawiedliwość od dawna próbuje przedstawiać Tuska, byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, jako polityka służącego interesom Niemiec, zachodniego sąsiada, który w czasie II wojny światowej dopuścił się okrucieństw na okupowanej Polsce, a obecnie jest sojusznikiem w NATO i Unii Europejskiej. Unia.

Podczas spotkania z wyborcami w zeszłym miesiącu Kaczyński powiedział: „Donald Tusk to prawdziwy wróg narodu polskiego! Ten człowiek nie powinien rządzić Polską. Niech zabiera politykę do własnych Niemiec i tam sobie psuje, a nie tutaj”.

READ  AFL: Atak ANZAC Day match powoduje poważne obrażenia mężczyzny

Przeciwnicy partii rządzącej ubolewają nad sposobem, w jaki wykorzystuje ona środki państwowe, w tym telewizję publiczną, do demonizowania swoich przeciwników, zwłaszcza Tuska, który przed upadkiem komunizmu w Polsce był działaczem antykomunistycznym i przedstawia się jako polski patriota.

Kaczyński powiedział w swoim nowym wideo, że referendum ma na celu oddanie decyzji w ręce Polaków.

„Dla nas głos zwykłych Polaków jest decydujący. Głos polityków zagranicznych, w tym Niemców, nie jest ważny, dlatego w kluczowych sprawach chcemy zwrócić się bezpośrednio do Państwa w referendum” – powiedział Kaczyński.

„Trzeba zdecydować, czy majątek pokoleniowy pozostanie w rękach Polski” – powiedział.

Krytycy nazwali referendum hipokryzją. Niektórzy sugerowali, że partia rządząca, znana pod polskimi inicjałami PiS, sama sprzedała państwowe aktywa, w tym część państwowego koncernu naftowego Lotos, na warunkach uznawanych za niekorzystne dla Polski.

„To referendum to wielkie oszustwo w PiS” – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. „Saudyjczykom sprzedali lotos za grosze, a teraz tak bezczelnie będą pytać Polaków, co o tym myślą? Kłamcy i manipulatorzy”.

Dziennik Rzeczpospolita argumentował, że partia rządząca szkodzi swojej kampanii, zwracając uwagę na sprzedaż Lotosu. Zauważył też, że wcześniejsze prywatyzacje firm z czasów PRL przyniosły inwestycje i podniosły poziom techniczny polskich firm.

Dziennikarz ekonomiczny Krzysztof Adam Kowalczyk napisał: „Dzięki prywatyzacji jesteśmy dziś bogatym krajem”.

Edit Zgott-Przybylska, politolog, socjolog i wizytator w CEU Institute for Democracy, powiedziała, że ​​polskie referendum przypomina referendum premiera Węgier Viktora Orbána, który wykorzystał je do zdobycia poparcia dla antyimigranckich i anty-LGBT osób. Polityka wobec większej erozji demokracji.

„Ma ten sam populistyczny cel: konsolidację władzy poprzez polaryzację społeczeństwa za pomocą wywołującej panikę dezinformacji” – powiedziała.

„Podczas gdy Orban przedstawia Brukselę i Sorosa jako skorumpowanego wroga, polski rząd twierdzi, że opozycja współpracuje z Niemcami w celu podważenia„ woli ludu ”- powiedziała, odnosząc się do inwestora miliardera George’a Sorosa. referendum ma na celu wykorzystanie nastrojów antyniemieckich i obaw związanych z tożsamością”.

READ  Wilder powróci przeciwko Heleniusowi w październiku

Według raportu państwowego nadawcy, Prawo i Sprawiedliwość zamierza w najbliższych dniach opublikować więcej filmów zawierających pytania referendalne.

Polskie władze zapowiadały wcześniej plany poddania kwestii unijnego planu przesiedleń migrantów pod referendum zbiegające się z wyborami parlamentarnymi.

Niższa izba parlamentu ma zająć się kwestią referendum na przyszłotygodniowej sesji – poinformowała oficjalna agencja informacyjna PAP.