Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pilne ostrzeżenie dla Australijczyków dotyczące podatków

Pilne ostrzeżenie dla Australijczyków dotyczące podatków

Australijczycy zostali ostrzeżeni, aby zachowali czujność w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ponieważ koniec roku finansowego zwiększa ryzyko oszustwa.

Albański rząd przeznaczy 10 milionów dolarów na celowanie w oszustów wysyłających SMS-y. Australijczycy podobno stracili 3,1 miliarda dolarów na oszustwach w zeszłym roku.

Według nowych badań przeprowadzonych przez Commonwealth Bank (CBA), jeden na czterech Australijczyków (24 procent) doświadczył oszustwa związanego z EOFY lub kwestiami podatkowymi.

Jednak eksperci od oszustw bankowych ostrzegają, że oszuści niekoniecznie muszą czekać do 30 czerwca, kiedy ludzie zaczynają składać zeznania podatkowe, aby znaleźć swoje cele.

Tylko pięć procent osób zetknęło się z oszustwami związanymi z EOFY/podatkami w czasie rozliczeń podatkowych, co oznacza, że ​​ludzie są na początku atakowani fałszywymi reklamami i programami mającymi na celu pozbawienie ich pieniędzy.

Wiadomości tekstowe i e-mail typu phishing mogą wskazywać, że dana osoba jest winna zwrot podatku i mogą żądać danych logowania lub karty kredytowej. źródło: scamwatch.gov.au

Scamwatch Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów ostrzega konsumentów przed oszustwami ze zniżkami, w ramach których cyberprzestępcy przekonują osoby fizyczne o ich prawie do odszkodowania od Australijskiego Urzędu Podatkowego (ATO), często w postaci zawyżonych lub nieodebranych podatków.

Oszuści ci proszą swoje ofiary o wpłacenie niewielkiej zaliczki na pokrycie „opłaty administracyjnej”, aby osiągnąć kwotę „należną im”.

Ofiary oszustwa często tracą więcej pieniędzy, niż organizacja jest im winna.

Oszuści zarabiają więcej pieniędzy na tego rodzaju oszustwach niż kiedykolwiek wcześniej, a Australijczycy stracili 1 488 331 USD w marcu 2023 r. z 563 przypadków oszustw.

ATO wysłało ostrzeżenia w sezonie podatkowym 2022 o wielu oszustwach e-mailowych i SMS-owych.

Oszustwa te często zawierają łącza do fałszywych stron internetowych zaprojektowanych tak, aby wyglądały jak witryna ATO i często kradną dane logowania, aby pozbawić ofiary środków.

READ  Ujawnienie 10 najgorszych linii lotniczych na świecie | Lista

„Prawdziwy ATO nigdy nie wyśle ​​Ci SMS-a z linkiem do zalogowania się do naszych usług online” – powiedział rzecznik ATO.

Nigdy nie poprosimy Cię o podanie danych Twojej karty kredytowej.

Australijczycy mogą otrzymywać e-maile od oszustów podszywających się pod ATO, proszących o wypełnienie deklaracji podatkowych.

Niektóre z tych oszustw mogą wykorzystywać pozornie legalne strony internetowe, aby nakłonić ludzi do przekazania swoich danych.

Według dyrektora ds. badań Ratecity.com.au, Sally Tyndall, nie ma żadnych ograniczeń co do tego, za kogo podszywają się oszuści.

„Oszuści stale ewoluują, aby być przed kolejną ofiarą, a nie w tyle” – powiedziała.

„Ludzie muszą zawsze być czujni, jeśli chodzi o oszustwa.

„Oszuści spędzają dużo czasu na myśleniu o swoim kolejnym oszustwie io tym, kto będzie ich następną ofiarą”.

Australijczycy muszą również zdawać sobie sprawę z innych rodzajów oszustw, ponieważ wielu sprzedawców detalicznych oferuje klientom wyprzedaże i rabaty przed czasem podatkowym.

Oszustwa związane z zakupami online dotknęły 25 procent populacji Australii, a CBA ostrzega, że ​​ludzie muszą upewnić się, że sprzedawca, od którego kupują, jest naprawdę tym, za kogo się podaje.

Bank zachęca również klientów do szukania sprzedawców detalicznych w Google i czytania recenzji i komentarzy przed zakupem oraz do wystrzegania się wyjątkowo niskich cen i ograniczonych opcji płatności.