Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Po zepsutych stosunkach z Zachodem Turcja otrzymuje ratunek od Polski

Dla tych, którzy wiedzą, dlaczego w Stambule znajduje się „polska wioska”, wizyta prezydenta RP Andrze Dudy w malowniczej okolicy w tym tygodniu była pełna symboliki, która przywołuje historyczne dziedzictwo łączące Turcję i Polskę.

Polska wieś – czyli Polonnizkoy po turecku – została założona w 1842 r. przez polskich zesłańców, którzy szukali schronienia u Osmanów w nadziei zorganizowania walki o niepodległość Polski po jej podboju przez Rosję, Austrię i Prusy. Ich dowódca, Michał Zagkowski, znany jako Muhammad Sadiq Pasza po przejściu na islam, dowodził 8-tysięcznym pułkiem armii osmańskiej, która pokonała Rosję w wojnie krymskiej 1853-1856 w sojuszu z Brytyjczykami i Francuzami.

Po prawie 170 latach sprawa krymska ponownie zjednoczyła Turków i Polaków. Ważnym tematem była aneksja przez Rosję Półwyspu Czarnomorskiego z Ukrainy Doda mówi Z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem w Ankarze 24 maja, wraz z innymi tematami związanymi z Rosją, takimi jak bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i konflikt między Kijowem a prorosyjskimi separatystami we wschodniej Ukrainie.

Doda potwierdziła, że ​​Krym jest pod okupacją, powtarzając tym samym odmowę Erdogana do aneksji Rosji.

Na szczycie wspólnego stanowiska przeciwko Rosji w tej sprawie obie strony podjęły decydujący krok w dwustronnej współpracy wojskowej wykraczającej poza partnerstwo z NATO – Umowa kupna-sprzedaży w Polsce Z 24 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2, wyprodukowanych przez turecką firmę, której właścicielem jest zięć Erdogana, Selcuk Bayraktar. Pierwszą dostawę wyznaczono na 2022 r. W pakiecie znajdują się również małe inteligentne amunicje tureckiej firmy Roketsan, a także naziemne stacje kontroli i danych dla bezzałogowych statków powietrznych.

Jak podkreślił Erdogan, umowa czyni Polskę pierwszym członkiem NATO i Unii Europejskiej, który kupuje tureckie drony. Według oficjalnych danych w inwentarzach Turcji, Ukrainy, Kataru i Azerbejdżanu znajduje się obecnie łącznie 180 dronów Bayraktar TB2.

Przeciwnicy Turcji w UE mogą nie być w pełni usatysfakcjonowani umową, ale nietrudno odróżnić kalkulacje Erdogana. Opierając się na swoich relacjach z Dudą, wydaje się mieć dwa cele – umocnić swoją pozycję w NATO i mieć swego rodzaju „konia trojańskiego” w Unii Europejskiej. Dla Erdogana partnerstwo wojskowe z Polską jest dowodem, że Turcja przyczynia się do wysiłków NATO na rzecz odstraszania Rosji. Oprócz bliskich stosunków Turcji z Ukrainą ma on nadzieję, że uda mu się zaapelować do prezydenta USA Joe Bidena jako cennego partnera NATO przeciwko Rosji. Oczekuje się, że pierwsze spotkanie obu przywódców odbędzie się przy okazji szczytu NATO w Brukseli 14 czerwca, a Erdogan będzie chciał przełamać lody z prezydentem USA.

READ  Ustawa Prawo i Sprawiedliwość ujawnia „polski układ”, który ma ożywić gospodarkę

Podczas wideokonferencji z czołowymi amerykańskimi biznesmenami 26 maja Erdogan wyraził optymizm, że spotkanie byłoZwiastuje nową erę„Między Ankarą a Waszyngtonem, pomimo tego, co określił jako„ dodatkowe obciążenie ”, które Biden nałożył na stosunki dwustronne, uznając masakry Ormian w czasach osmańskich za ludobójstwo.

Chociaż skład turecko-polski przeciwko Rosji jest z pewnością dobrą wiadomością dla Waszyngtonu, transakcja dronów może nie być tak mile widziana, biorąc pod uwagę jej konsekwencje dla komercyjnej konkurencji na rynku dronów. Turecki nadawca publiczny TRT przedstawił umowę jako „A. Duży krok Kwestionowanie amerykańskiego monopolu w tym sektorze, podkreślanie, że Turcja stała się czwartym co do wielkości producentem uzbrojonych dronów na świecie po Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Chinach.

Kolejne pytanie, na ile Warszawa może pomóc Ankarze w realizacji jej interesów?

Polska od kilkudziesięciu lat cieszy się dobrymi stosunkami ze Stanami Zjednoczonymi Jest gospodarzem sił amerykańskich I infrastruktura. Zbliżenie polityczne prawicy Erdogana i Dody ułatwiło zbliżenie polsko-tureckie. Obaj są populistycznymi przywódcami, oskarżonymi o podważanie demokracji w swoich krajach i obaj mają niezwykłą chemię z prezydentem USA Donald Trump.

W obliczu zawirowań gospodarczych w kraju i izolacji dyplomatycznej za granicą Erdogan ma nadzieję, że polskie wsparcie wesprze jego rękę w NATO i normalizacji stosunków z Unią Europejską, zwłaszcza w celu przyspieszenia modernizacji tureckiej umowy unii celnej z blokiem.

Warszawa ze swojej strony chciałaby, aby Ankara sprzymierzyła się także z Bukaresztańską Dziewiątką, grupą krajów Europy Wschodniej utworzoną z inicjatywy Polski i Rumunii przeciwko postrzeganym zagrożeniom ze strony Rosji po jej aneksji Krymu w 2014 roku. Na wspólnej konferencji prasowej w Ankarze Erdogan z zadowoleniem przyjął propozycję Dody dotyczącą nawiązania trójstronnego dialogu z jego rumuńskim odpowiednikiem. “Indyk Nasz najsilniejszy sojusznik W tej części świata – powiedział Doda, zauważając, że uważa Turcję za bastion przeciwko rosyjskiej hegemonii w regionie Morza Czarnego.

READ  ASX rośnie, gdy amerykańskie akcje Tesli, Facebook i Apple zaczynają oferować

W 2019 roku Ankara rozgniewała Warszawę i innych sojuszników z NATO, blokując natowski plan obronny państw bałtyckich i Polski w celu uzyskania poparcia dla swojej kampanii przeciwko siłom kurdyjskim w Syrii. On ona Porzuć weto W ramach wysiłków mających na celu uzdrowienie rozłamu z Zachodem po wyborze Bidena. Podczas wizyty Dody Erdogan zapowiedział, że Turcja rozmieści w Polsce samoloty F-16 w ramach państw bałtyckich NATO. Mission Air PoliceJest to kolejna inicjatywa mająca na celu odstraszenie Rosji i przyjęła ją z zadowoleniem Wkład Polski Do misji NATO mającej na celu pomoc Turcji w walce z regionalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa, z siedzibą w Incirlik w południowej Turcji.

Ale czy Erdogan może liczyć na niezłomne polskie wsparcie w kontaktach z Unią Europejską i NATO? Carol Wasilowski, Turecki analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zwraca uwagę, że Polska nigdy nie wyłoniła się jako pierwszy przeciwnik ostrzejszej polityki antytureckiej w Unii Europejskiej, chociaż generalnie sprzyjała politycznemu rozwiązaniu, głównie ze względu na to, że „najpierw NATO”. zasady.

Analityk cytuje napięte stosunki Turcji ze Stanami Zjednoczonymi jako Basem Największe wyzwanie Rozwijanie stosunków polsko-tureckich. Napisał, że sankcje USA wobec Turcji za zakup rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 “miały na celu nie utrudniać tureckiej współpracy wojskowej z innymi sojusznikami NATO”, ale możliwość zaostrzenia sankcji w przypadku braku kompromisu “może być skomplikowane. [Poland’s] Współpraca obronna z Turcją ”. Podobnie ożywienie konfrontacyjnej polityki Turcji wobec członków UE, takich jak Francja, Grecja i Cypr,„ zmusiłoby Polskę do zajęcia stanowiska w debacie w UE na temat nałożenia sankcji na Turcję ”.

Tymczasem, z punktu widzenia Turcji, dodanie wymiaru wojskowego do jej stosunków z Polską mogłoby dodatkowo nadwyrężyć jej stosunki z Rosją, które zostały już zakłócone przez wojskową współpracę Ankary z Ukrainą. w Nowe ostrzeżenie Zbiegło się to z wizytą Dody w Turcji, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał Ankarę do „uważnej analizy sytuacji i zaprzestania podsycania nastrojów wojskowych w Kijowie”. Dodał, że zachęcanie do „agresywnych” ukraińskich działań przeciwko Krymowi stanowi naruszenie integralności terytorialnej Rosji.

READ  ANZ przejmuje udział w rynku i wypłaca dywidendy

Jednak wiele innych aspektów stanowiska Ankary podtrzymuje żywe podejrzenia, że ​​wysiłki Erdogana, by powrócić na zachodnią część świata, są taktycznymi krokami do wyrwania się z dyplomatycznej blokady i że nie zrezygnował z podwójnej gry między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.