Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska jest winna Rosji miliardy roszczeń czołowych polityków w związku z kampanią na rzecz zakazu używania polskich ciężarówek – The Irish Times

Polska jest winna Rosji miliardy roszczeń czołowych polityków w związku z kampanią na rzecz zakazu używania polskich ciężarówek – The Irish Times

Wysoki rangą rosyjski polityk wezwał do zakazania polskim ciężarówkom wjazdu na terytorium Rosji i do tego, by Polska zrekompensowała Moskwie finansowo to, co określił jako odbudowę wschodnioeuropejskiego kraju przez Związek Radziecki po II wojnie światowej.

W oświadczeniu Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, powiedział, że Polska musi zostać ukarana za „zdradę pamięci historycznej” za wyzwolenie kraju przez Związek Radziecki z nazistowskich Niemiec. działań wojennych przeciwko Moskwie.

W komentarzach, które mogą pogłębić przepaść z Warszawą, pan Wołodin powiedział, że Polska istnieje jako kraj tylko „dzięki naszemu krajowi” i powiedział, że Warszawa powinna zapłacić Rosji ponad 750 miliardów dolarów (693 miliardów euro), aby zrekompensować sowieckie inwestycje w tym kraju po II wojnie światowej. .

Powiedział, że Polska powinna zwrócić także ziemie, które przejęła po wojnie.

Na jego uwagi z Warszawy nie było natychmiastowej reakcji.

Wołodin powiedział, że w poniedziałek komisja parlamentarna zacznie rozważać wprowadzenie zakazu wjazdu polskich ciężarówek do Rosji. Powiedział, że takie posunięcie spowodowałoby w Polsce wielkie trudności finansowe i utratę pracy.

Napięte stosunki rosyjsko-polskie uległy dalszemu pogorszeniu od czasu wojny na Ukrainie – którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” – a Warszawa stała się jednym z głównych sojuszników Kijowa.

Rosja obiecała w zeszłym miesiącu, że ostro zareaguje na to, co według niej było nielegalnym zajęciem przez Polskę szkoły jej ambasady w Warszawie, co określiła jako rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

W marcu 2022 r. Polska poinformowała, że ​​wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla moskiewskich służb wywiadowczych. – Reutera