Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska opozycja ma nadzieję, że wybory samorządowe odmienią jej losy – Politico

WARSZAWA – niedzielne głosowanie prezydenta miasta Rzeszowa na południowym wschodzie będzie punktem zwrotnym w walce z Prawo i Sprawiedliwość – a przynajmniej tak ma nadzieję polska opozycja.

Wybory są “pierwszym krokiem opozycji do odzyskania władzy”, prezydent Warszawy Rafai Trzaskowski – główny kandydat opozycji w zeszłorocznych wyborach prezydenckich – Powiedział W Rzeszowie w tym tygodniu.

Polskie partie opozycyjne poniosły szereg porażek z rąk PiS od czasu, gdy partia prawicowa zdobyła władzę w kraju w 2015 roku.

Teraz, ponad rok po bezprecedensowym kryzysie zdrowotnym i gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa, opozycja wierzy, że może zdobyć Rzeszów – 180-tysięczne miasto w pobliżu granicy z Ukrainą – i nabrać rozpędu, by odsunąć PiS od władzy na całym świecie. kraj.

„Opozycja chce, aby głos Rzeszowa był sprawdzianem reakcji wyborców na ich wspólne przejście do PiS” – powiedziała Renata Mijkovska Norkin, profesor politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Widzą szansę podobną do tego, co wydarzyło się np. w Budapeszcie, gdzie miasto przejęła opozycja [the ruling party] filmy. Wygrana w Rzeszowie może przynajmniej w pewnym stopniu zwiększyć presję na PiS.

Rzeszów to mikrokosmos Polski – stosunkowo liberalne miasto otoczone bardzo tradycyjną wsią, która stanowi podstawę politycznego poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory mówią też coś o stanie polskiej polityki.

Podzielone partie opozycyjne jednoczyły się zwykle za jednym kandydatem, Konradem Vegoczykiem, 45-letnim rodakiem Rzeszowa. Z kolei partie rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy podzieliły się i nominowały rywalizujących kandydatów, co jest oznaką napięć między PiS a dwoma mniejszymi sojusznikami koalicji.

W Warszawie roi się od plotek, że sojusz może się rozpaść, co doprowadzi do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

wpływy narodowe

Dzięki temu Rzeszów stał się ważnym pionierem.

„Mam też nadzieję, że Rzeszów będzie początkiem powrotu do pełnej demokracji i prawdziwej idei autonomii” – Fijołek Powiedzieć Gazeta Rzeczpospolita.

READ  Nowy cel UE, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 55%, rozczarował ekspertów | Emisja gazów cieplarnianych

Wybory w mieście odbywają się dwa lata przed terminem po tym, jak urzędujący prezydent Tadeusz Ferenc (81 lat) ogłosił w lutym, że zdecydował się przejść na emeryturę po ataku COVID-19.

Ferenc, długoletni działacz polityczny, który od początku lat 60. szlifował zęby w partii komunistycznej, cieszył się w Rzeszowie dużą popularnością – wygrywając cztery kadencje jako burmistrz. Wspiera swojego byłego zastępcę Wygoczka.

Wydaje się, że strategia zgromadzenia prawie wszystkich sił opozycyjnych działa.

Ostatni, ubiegły, zeszły głosować Vygochic pojawia się na poziomie 47,6 procent – zaskakująco blisko 50 procent potrzebnych do wygrania pierwszej rundy.

„Wybierając Konrada Wygoczyka, możesz pokazać, że kończy się era niedemokratycznych rządów i możesz wyrazić swój sprzeciw wobec polityki na podstawie manipulacji, kłamstw i podżegania ludzi przeciwko sobie” – powiedział Trzaszkowski, burmistrz opozycji. Warszawy.

Kandydatka PiS Ewa Lynnart otrzymuje tylko 24,1 proc. Jest prawniczką i obecną gubernatorką prowincji Rzesso, wspieraną przez najwyższych funkcjonariuszy swojego obozu: przewodniczącego partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

“Ludzie [of Rzeszów] Wiem, że moją intencją jest nic innego jak praca na rzecz dobra i rozwoju miasta” – Linyar Powiedzieć co tydzień w sieci.

Jednak głos prawicy jest podzielony. Marcin Warshaw, czwarty z 11,8 proc., był kandydatem partii Jedna Polska, młodszego członka koalicji rządzącej.

Na trzecim miejscu jest Grzegorz Braun, z opozycyjną, skrajnie prawicową Konfederacją, z 13,3 proc.

Nawet jeśli nie wygra pierwszej tury, Vygocek będzie mocnym kandydatem w drugiej turze – która odbędzie się 27 czerwca, jeśli w niedzielę żaden kandydat nie zdobędzie więcej niż połowy głosów.

Zjednoczona Polska była przedmiotem troski koalicji rządowej. Odmówił poparcia ratyfikacji Funduszu Odbudowy Epidemii Unii Europejskiej, obawiając się, że może on prowadzić do dalszej integracji europejskiej i łączenia długu publicznego w ramach Unii Europejskiej. .

READ  Brytyjskie uzbrojone łodzie płynęły do ​​Jersey

Kaczyński stara się bagatelizować wybory w mieście. „To głosowanie nie jest tak naprawdę częścią niektórych politycznych bitew, które mają miejsce w Polsce, to tylko głos na Rzeszów” – powiedział.

Jednak opozycja będzie starała się jak najlepiej wykorzystać zwycięstwo Vygocka.

– Opozycja ma szansę uczynić Rzeszów jeszcze większym niż jest, sprzedając swoje potencjalne zwycięstwo jako antyklientalizm PiS – powiedział Radosław Markowski, szef Ośrodka Badań nad Demokracją na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. PiS powiedział, że jego kandydat ma dobre koneksje w Warszawie. Więc jeśli przegrasz, czy Rzeszów nagle wypadnie z błogosławieństwa Warszawy? ”