Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska przedłuża zakaz importu zbóż z Ukrainy i wywiera presję na Unię Europejską

Polska przedłuża zakaz importu zbóż z Ukrainy i wywiera presję na Unię Europejską

(Bloomberg) – Polska przedłuży zakaz importu zboża z Ukrainy, chyba że Unia Europejska zgodzi się na utrzymanie własnych ograniczeń po piątku – jest to posunięcie, które zwiększa napięcie zarówno z Kijowem, jak i Brukselą.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Rząd w Warszawie zatwierdził plan we wtorek, skutecznie stawiając Unii Europejskiej ultimatum na trzy dni przed zakończeniem zaplanowanych przez blok działań. Tymczasem Węgry i Rumunia ponownie podkreśliły potrzebę przedłużenia ograniczeń importowych nałożonych przez Unię Europejską przynajmniej do końca roku.

„Jesteśmy przekonani, że Unia Europejska się waha i zgodzi się na przedłużenie” obecnych ograniczeń – powiedział we wtorkowym wywiadzie radiowym minister rolnictwa Robert Tilos. „Jeśli tak się nie stanie, będziemy działać rygorystycznie, bo to jest w interesie polskich rolników”.

Ukraina szukała alternatywnych sposobów eksportu swoich zbóż po tym, jak Rosja zablokowała większość dostaw przez Morze Czarne wkrótce po swojej inwazji w zeszłym roku. Od tego czasu niektóre kraje Europy Wschodniej ograniczyły import zboża z Ukrainy, uzasadniając to tym, że przepływy te osłabiają ich sektory rolne. Upadek porozumienia ułatwiającego eksport z Morza Czarnego w lipcu zaostrzył napięcia.

Na początku tygodnia ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kachka ostrzegł, że Kijów złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu, jeśli Polska nałoży jednostronne embargo na ukraińskie zboże. Rząd w Warszawie w dalszym ciągu pozwoli, aby ukraińskie zboże przepływało przez swoje terytorium do portów nad Morzem Bałtyckim lub było sprzedawane w innych krajach UE.

Czytaj więcej: Europa Wschodnia zagraża życiu gospodarczemu Ukrainy

Decyzja ta zapada na nieco ponad miesiąc przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi w Polsce na 15 października. Rolnicy stanowią ważne zaplecze wyborcze rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, która walczy o utrzymanie się u władzy na trzecią kadencję. Obfitość importu zbóż na lokalny rynek wywołała protesty na początku tego roku.

READ  13. dzień polskiej imprezy kulturalnej świętuje związek Brna z Poznaniem - Brno Daily

Polska, Węgry i Słowacja nalegały na przedłużenie zakazu. Rumunia i Bułgaria podczas rozmów na szczeblu UE wyraziły większą elastyczność w zakresie ustaleń i unikały wspominania o możliwym jednostronnym zakazie. Węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy poinformował w nagraniu wideo na swojej stronie na Facebooku, że prowadzi rozmowy w tej sprawie ze swoimi odpowiednikami ze Słowacji, Rumunii i Bułgarii.

Nagy i jego rumuński odpowiednik Florin Barbu we wspólnym oświadczeniu po wtorkowym spotkaniu stwierdzili, że Komisja Europejska – organ wykonawczy Unii Europejskiej – powinna przedłużyć ograniczenia w imporcie zboża z Ukrainy co najmniej do końca 2023 roku.

Rumuńscy rolnicy zagrozili zamknięciem portów i punktów kontroli granicznej, przez które przewożono ukraińskie zboże, jeśli embargo nie zostanie przedłużone.

– Z pomocą Andrása Gergely’ego, Andry Timo i Iriny Veljko.

(Aktualizacje z dodatkowymi szczegółami w całym tekście.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P