Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska stoi w obliczu rosnącej niepewności energetycznej

Polska stoi w obliczu rosnącej niepewności energetycznej

Polska, Jeden z najbardziej uzależnionych od węgla krajów na świecie, powoli i systematycznie na drodze do dekarbonizacji. W 2010 r. 86,6% miksu energetycznego Polski pochodziło z energetyki węglowej. W 2021 r. liczba ta wynosiła spadła do 70,8%. Z jednej strony to ogromna poprawa, która zasługuje na uznanie. Z drugiej strony 70,8% to nadal bardzo, bardzo wysoki poziom i stanowi istotną przeszkodę w realizacji celów UE w zakresie dekarbonizacji – nie wspominając o postępach całego świata w osiąganiu celów wyznaczonych przez Porozumienie Paryskie w 2015 roku.

Zgodnie z prognozami klimatycznymi oraz własnymi celami Unii Europejskiej, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., nadszedł czas na podwojenie dekarbonizacji i znaczne inwestycje w odnawialne źródła energii. Taka transformacja byłaby w każdym przypadku trudna dla Polski, ale wojna Rosji na Ukrainie znacznie to utrudniła. Podczas gdy Polska jest jednym z największych producentów węgla w Europie, kraj Europy Wschodniej w ostatnich latach staje się coraz bardziej zależny od taniego rosyjskiego importu. Wstrząsy w łańcuchu dostaw, a następnie sankcje na rosyjski węgiel w następstwie nielegalnej inwazji na Ukrainę sprawiły, że Polska jest szczególnie narażona na brak bezpieczeństwa energetycznego i podwyżki cen, co skłoniło do tego niektórych Polaków. Przez wiele dni ustawiają się w kolejkach w swoich samochodach Kupić wystarczającą ilość węgla, aby przetrwać zimę z powodu obaw o niedobór węgla.

Co więcej, gaz ziemny był istotną częścią planów Polski odstawienia węgla, zapewniając niskoemisyjną trampolinę od najbrudniejszych paliw kopalnych do energii odnawialnej. Teraz, gdy europejski sektor energetyczny znajduje się w kryzysie, a rosyjski Gazprom zagroził dalszym ograniczaniem eksportu do Europy, gaz ziemny nie jest już przystępną cenowo alternatywą dla polskich rynków. Teraz polski rząd dąży do opracowania realnego planu B. „W warunkach stagnacji gospodarczej i rosnącego ubóstwa energetycznego istnieje ryzyko, że transformacja energetyczna będzie wolniejsza, a nawet całkowicie zatrzymana” – napisano w niedawnym raporcie Ernst & Young (EY) Polska.

READ  Największe firmy samochodowe oskarża się o próbę napisania „luk” w przyszłych australijskich przepisach dotyczących efektywności paliwowej

Raport sporządzony na zlecenie Polskiego Konsorcjum Energetycznego (PKEE) przewiduje, że transformacja polskiego sektora węglowego może kosztować 135 miliardów euro do 2030 r., co jest coraz bardziej wygórowaną liczbą, ponieważ marże gotówkowe firm energetycznych rosną na borykającym się z problemami rynku europejskim. Gdy raport EY nagrzewa się, „nadmierne obniżenie marż przedsiębiorstw z sektora energetycznego w celu wdrożenia środków zapobiegawczych może spowolnić zwrot z powodu niższych funduszy inwestycyjnych”.

Jednak finansowo węgiel również nie jest już tanią opcją, pozostawiając polską gospodarkę między młotem a kowadłem. Co więcej, trwałe uzależnienie od węgla stanowi istotne przeszkody dla polskich firm poszukujących środków na inwestycje w przejściu na czystsze alternatywy, „ponieważ nadal muszą kupować drogie pozwolenia na zanieczyszczenia w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, aby produkować energię z paliw kopalnych”, a „instytucje finansowe są coraz bardziej niechętny dotowaniu firmom, które mają w portfelu paliwa kopalne” – mówi Raporty Od Euroactiv.

Choć znalezienie pieniędzy na przejście na odnawialne źródła energii nie będzie dla Polski łatwe, jasne jest, że dalsze poleganie na paliwach kopalnych również nie rozwiąże żadnych problemów. Jednak polscy politycy opierają się ogromnym inwestycjom i zaangażowaniu w transformację energii odnawialnej na dużą skalę. Zamiast tego Polska stosuje fragmentaryczne podejście do dekarbonizacji, przyjmując tylko kilka z wielu podejść, od zwiększania odnawialnych źródeł energii i inwestowania w zielony wodór po poszukiwanie partnera inwestycyjnego do budowy Pierwsze reaktory jądrowe. Jednak wszystkie te podejścia są nowe i zajmie lata, aby przejąć znaczną część miksu energetycznego kraju. W najbliższym czasie zima w Polsce będzie długa i mroźna.

Haley Zarimba dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com: