Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska twierdzi, że Rosja odcięła przepływ ropy rurociągiem Kluczowa Drużba

Polska twierdzi, że Rosja odcięła przepływ ropy rurociągiem Kluczowa Drużba

(Bloomberg) –

Najczęściej czytane z Bloomberga

Prezes Daniel Opajtec poinformował w sobotę na Twitterze, że największy polski koncern naftowy nieoczekiwanie przestał odbierać ropę rurociągiem Przyjaźń z Rosji.

Przerwa następuje dzień po tym, jak rosyjska inwazja na Ukrainę osiągnęła kres roku. Polska była jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa, wysyłając pomoc humanitarną i broń oraz przyjmując około 1,5 miliona uchodźców. Był też pierwszym krajem europejskim, który odciął dostawy gazu z Rosji w 2022 roku, kilka dni po rozpoczęciu wojny.

Firma nie podała przyczyny takiej sytuacji. Rosyjski operator ropociągów nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Rosyjska ropa stanowi około 10% polskich dostaw po tym, jak kraj walczył o ograniczenie importu w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę. Giełdowy Orlen powiedział, że konsumenci nie odczują przerwy w dostawie prądu, na którą się przygotował.

Polska wielokrotnie powtarzała, że ​​planuje całkowicie zakończyć import rosyjskiej ropy, ale potrzebuje sankcji europejskich, aby móc anulować jedyny pozostały kontrakt z rosyjskim dostawcą.

Północny koniec gazociągu Przyjaźń biegnącego do Niemiec, który wcześniej zaopatrywał niektóre rafinerie w największej gospodarce UE, dotychczas był wykorzystywany głównie przez Orlen. W sobotę południowa nitka rurociągu funkcjonuje normalnie.

Prezydent USA Joe Biden odwiedził w tym tygodniu Warszawę i Kijów i obiecał dalsze wsparcie dla Ukrainy. W przemówieniu upamiętniającym rok od inwazji Biden uderzył prezydenta Władimira Putina, mówiąc, że nigdy nie wygra wojny.

– Z pomocą Olgi Tanas.

(Aktualizacje zawierające więcej szczegółów, począwszy od drugiego akapitu).

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP

READ  Nathan Buckley, Aleister Clarkson, David Teague, AFL 360 dyskusja, kontrakty, Collingwood, Hawthorne, Carleton, esej