Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska wstrzymuje swój program mający na celu przyciągnięcie specjalistów IT ze wschodnich sąsiadów ze względu na problemy wizowe

Polska wstrzymuje swój program mający na celu przyciągnięcie specjalistów IT ze wschodnich sąsiadów ze względu na problemy wizowe

Rozpoczęty przez poprzedni rząd program przyciągania do Polski specjalistów i firm z branży IT ze wschodnich sąsiadów został zawieszony przez nowego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego ze względu na obawy, komu będą wydawane wizy.

Program spotkał się już wcześniej z krytyką za dalsze oferowanie Rosjanom wiz po inwazji na Ukrainę. Pojawiły się także zarzuty, że system był wykorzystywany przez część wnioskodawców w celu uzyskania dostępu do europejskiej strefy Schengen bez zamiaru podejmowania pracy w samej Polsce.

Departament Stanu ogłosił w piątek, że Sikorsky zaprzestał realizacji programu pod nazwą Poland Business Harbor (PBH) ze względu na „niespełnienie oczekiwań” i obawy „w zakresie wykorzystania wiz wydanych w ramach programu do celów niezgodnych z jego założenia.”

Ministerstwo poinformowało, że program pozostanie zawieszony „do czasu przyjęcia rozwiązań zapewniających odpowiednią weryfikację korzystających z niego firm i cudzoziemców”. Podkreśliła jednak, że informatycy poszukujący pracy w Polsce nadal mogą ubiegać się o wizę normalnymi kanałami.

Program PBH został uruchomiony w 2020 r. w atmosferze protestów i represji na Białorusi po ogłoszonym i kwestionowanym zwycięstwie wyborczym prezydenta Aleksandra Łukaszenki w tym roku. Polski rząd przedstawiał to wówczas jako sposób na wsparcie Białorusinów i pobudzenie polskiej gospodarki.

Program zapewnił przyspieszone procedury imigracyjne, a także porady prawne i inwestycyjne, aby pomóc specjalistom IT i firmom w przeprowadzce. Szacuje się, że do 2021 roku do Polski przeniosło się 10% białoruskich specjalistów IT.

W tym samym roku program został poszerzony o kandydatów z Rosji, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Armenii. Do września 2023 r. w ramach programu wydano 93 512 wiz, z czego prawie 95% trafiło na Białoruś – podaje telewizja Biełsat.

Z uzyskanych przeze mnie danych wynika jednak, że liczba wiz wydanych w 2023 r. spadła Dzinik Gazeta Brauna Codziennie. Gazeta przytoczyła opinie ekspertów, którzy wyrazili obawy, że system jest wykorzystywany przez zagranicznych pracowników chcących przedostać się do strefy Schengen i że część wiz w ogóle nie trafia do informatyków.

READ  Akcje technologiczne pływają ASX; Liontown traci 4 szt

Były rząd PiS był krytykowany także w zeszłym roku przez opozycję, gdy wyszło na jaw, że w latach 2022 i 2023 wydano Rosjanom w ramach programu Business Harbor pomimo trwającej wojny na Ukrainie ponad 1700 wiz.

„Co myślisz o sprowadzeniu rosyjskich specjalistów IT do Polski po ataku Rosji na Ukrainę? Co możesz pomyśleć o nieodpowiedzialnym kierowaniu polskim bezpieczeństwem?”, pytał Marcin Kerwiński, ówczesny poseł opozycji. Kerwiński jest obecnie ministrem MSW w nowym rządzie, który objął biurze w zeszłym miesiącu.

Po piątkowej decyzji o zawieszeniu programu PBH Michaił Szczerba, poseł do parlamentu nowej koalicji rządzącej i szef parlamentarnej komisji śledczej, napisał na Twitterze, że program był wykorzystywany do „wydawania” wiz i powiedział, że jego komisja zbada sprawę .

„Istnieją przesłanki wskazujące na to wykrycie [visa] Pisał, że reżim mógł poważnie zagrozić bezpieczeństwu państwa. „Przedstawimy fakty i osoby odpowiedzialne za to rażące zaniedbanie!”

W zeszłym roku poprzedni rząd PiS również spotkał się z szerszymi kontrowersjami w związku z zarzutami, jakoby korupcja w systemie wizowym umożliwiała migrantom omijanie kolejki w drodze łapówek.


Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  BLIK staje się globalny dzięki VIAMO

Główny autor obrazu: MSZ (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)