Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska żałuje, że Biden nie spotkał się podczas swojej wizyty z przywódcami Europy Wschodniej

WARSZAWA (Reuters) – polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau skrytykował decyzję prezydenta USA Joe Bidena o niespotkaniu się z przywódcami Europy Wschodniej podczas jego pierwszej zagranicznej podróży.

W wywiadzie opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” Rao ubolewał również nad zniesieniem przez Waszyngton sankcji wobec firmy stojącej za budowanym gazociągiem Nord Stream 2, mającym transportować gaz ziemny z Rosji do Niemiec.

Ośmiodniowa podróż Bidena do Europy obejmuje szczyt Grupy Siedmiu (G7) zaawansowanych gospodarek w Anglii, rozmowy w Brukseli z przywódcami Unii Europejskiej i sojuszu wojskowego NATO oraz szczyt w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem. umieść go w .

„Niestety zbliżająca się delegacja USA do Europy pod przewodnictwem prezydenta Joe Bidena jest tak zajęta jego spotkaniem z prezydentem Putinem, że nie miał czasu na organizowanie spotkań z sojusznikami ze Skrzydła Wschodniego” – powiedział Rowe.

Skrytykował Waszyngton za zniesienie sankcji wobec Nord Stream 2 AG i jej dyrektora generalnego i powiedział: „Amerykańscy sojusznicy nie znaleźli czasu na konsultacje z regionem świata najbardziej dotkniętym skutkami tej decyzji”.

Rurociąg jest budowany mimo obaw, że Rosja może go wykorzystać jako dźwignię do osłabienia państw członkowskich UE poprzez zwiększenie ich gazowej zależności od Moskwy.

„Kto zapłaci za błędy niemieckie i amerykańskie? Kryzys nie zostanie rozwiązany przez nieodbieranie telefonu” – powiedział Rau.

Polski nacjonalistyczny rząd przywiązywał dużą wagę do relacji z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, zapewniając zobowiązanie do stałego rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Polsce w czasie, gdy jego zaangażowanie w wartości demokratyczne było sprawdzianem tolerancji sojuszników Warszawy w Europie. Unia.

Podczas swojej kampanii w wyborach prezydenckich w USA w zeszłym roku Biden oskarżył Trumpa o wspieranie autorytarnych przywódców na całym świecie, w tym w Polsce.

(Sprawozdawczość Anisski Bartichko; Redakcja Timothy Heritage)

READ  Wyniki, oszukiwanie Lewisa Hamiltona, Maxa Verstappena, Grid, Daniela Ricciardo