Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski prezydent popiera szefa banku centralnego na drugą kadencję

Odkryj, co napędza globalną gospodarkę i co to oznacza dla decydentów, firm i inwestorów, korzystając z The New Economy Daily. Rejestracja tutaj

Prezydent Andrzej Duda, szef polskiego banku centralnego Adam Glabiński, powiedział, że bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem gospodarki i finansów na właściwej drodze w czasie pandemii i zasługuje na drugą kadencję jako prezesa.

Prezydent proponuje kandydata na gubernatora, który następnie wymaga zgody parlamentu. Sześcioletnia kadencja Głabińskiego kończy się w połowie 2022 roku.

„Chciałbym zdecydowanie potwierdzić, że moim osobistym zdaniem Adam Glabiński jest bardzo dobrym prezesem banku centralnego” – powiedział w piątek w piątek Duda w radiu Polsat News. „Jeśli jest naczelnym dowódcą armii, który dobrze dowodzi armią, wydaje mi się, że powierzone mu zadanie mogłoby się przedłużyć”.

Glabinski i jego Rada Polityki Pieniężnej obniżyli polskie stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu, z indeksem na poziomie 0,1%, aby pomóc gospodarce wyjść z ograniczeń związanych z koronawirusem. Koordynował także bezprecedensowy program luzowania ilościowego, który utrzymywał koszty długu publicznego na niskim poziomie, jednocześnie zwiększając bodźce fiskalne.

Czytaj więcej: Glabinski Ostatnie komentarze na temat złotego

Tymczasem polska inflacja jest drugą najwyższą w kraju Unia Europejska jest na poziomie 3,2%, powyżej celu banku 2,5%, a poprzednik Glapińskiego Marek Belka powiedział w tym tygodniu, że ryzyko presji cenowej Spike wymknął się spod kontroli.

READ  Eksperci twierdzą, że rosyjska mobilizacja jest poważnym ciosem dla gospodarki kraju