Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Poranna odprawa: 23 września 2023 r

Poranna odprawa: 23 września 2023 r

Ankara

Oto podsumowanie wszystkich wiadomości, których potrzebujesz, aby rozpocząć sobotę, w tym amerykański senator Bob Menendez oskarżony o korupcję, rozwój stosunków syryjsko-chińskich podczas rzadkiej wizyty zagranicznej prezydenta reżimu Bashara al-Assada oraz premiera Polski . – Zmniejszenie napięć z Ukrainą w związku z ograniczeniami nałożonymi na eksport zbóż.

Najważniejsza wiadomość

Amerykański senator Bob Menendez i jego żona zostali w piątek postawieni w stan oskarżenia pod zarzutem przekupstwa w następstwie federalnego śledztwa w sprawie ich powiązań z trzema biznesmenami z New Jersey.

Menendez jest oskarżony o udział w szeregu czynów korupcyjnych, na których skorzystał on, jego żona, zagraniczne rządy i biznesmeni.

Wcześniej zaprzeczał jakimkolwiek nieprawidłowościom, ale po postawieniu go w stan oskarżenia zdecydował się „tymczasowo” ustąpić ze stanowiska przewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

Pekin powiedział, że w piątek Chiny i Syria podniosły swoje stosunki dwustronne do „partnerstwa strategicznego” podczas spotkania na szczycie pomiędzy Xi Jinpingiem a odwiedzającym go syryjskim odpowiednikiem Basharem al-Assadem.

Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedziała, że ​​ustanowienie partnerstwa strategicznego „będzie kamieniem milowym w historii stosunków chińsko-syryjskich, ponieważ obie strony bazują na przeszłości i zwiastują przyszłość”.

Lew był w mieście Hangzhou we wschodnich Chinach. Do kraju przybył w czwartek z rzadką wizytą zagraniczną.

Prezydent Polski Andrzej Duda w piątek bagatelizował niedawne napięcia między Polską a Ukrainą w związku z eksportem ukraińskiego zboża do Polski i oświadczeniem Warszawy w sprawie wstrzymania dostaw broni do Kijowa.

Duda powiedział na Konferencji Odbudowy Ukrainy, która odbyła się w Poznaniu w zachodniej Polsce: „Nie wierzę, że pojedynczy spór polityczno-prawny może wymazać to, co osiągnęliście”.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że Warszawa wstrzyma dostawy polskiej broni na Ukrainę w związku z trwającym sporem dotyczącym eksportu ukraińskiego zboża do Polski, który jego zdaniem podciął ceny dla polskich rolników, uderzając w kluczową grupę zwolenników rządzącego Prawa i Sprawiedliwości ( PiS) partii. ) przed wyborami powszechnymi zaplanowanymi na 15 października.

READ  Supermarket Woolworths potwierdza duże zmiany godzin handlu w każdym sklepie w całej Australii

Podsumowanie wiadomości

  • Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w piątek, że Palestyńczycy nie powinni mieć prawa sprzeciwiać się porozumieniom pokojowym między Izraelem a krajami arabskimi, podkreślając, że Izrael jest „u progu bardziej dramatycznego przełomu, jakim będzie historycznego pokoju między Izraelem a krajami arabskimi”. Królestwo Arabii Saudyjskiej.” „.
  • Ukraina przeprowadziła w piątek atak rakietowy na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w krymskim mieście Sewastopol, poinformowali lokalni urzędnicy wyznaczeni przez Moskwę, która nielegalnie zaanektowała półwysep w 2014 roku.
  • Libijski Rząd Porozumienia Narodowego ogłosił w piątek, że w ciągu jednego dnia w dotkniętym powodzią mieście Derna ekipy poszukiwawczo-ratownicze odnalazły 245 ciał.
  • Papież Franciszek powiedział w piątek, że w całym regionie należy humanitarnie zająć się tragediami i wyzwaniami migracyjnymi, które zamieniły Morze Śródziemne w „cmentarz”.
  • Od stycznia 2021 r. Turecko-Rosyjskie Wspólne Centrum Monitorowania monitorowało 258 naruszeń zawieszenia broni przez Armenię w Karabachu.
  • Muzułmańska uczennica, która została wydalona ze szkoły we Francji za noszenie kimona, japońskiego stroju, złożyła skargę do Organizacji Narodów Zjednoczonych w związku z „dyskryminacją” ze względu na jej przynależność religijną po wprowadzeniu zakazu noszenia abai.
  • Izrael ogłosił w piątek, że zamknie terytoria palestyńskie z okazji żydowskiego święta Jom Kippur, które rozpoczyna się w sobotę o północy, natomiast w piątek dziesiątki Palestyńczyków zostało rannych, gdy siły izraelskie użyły gazu łzawiącego i strzelaniny, aby rozbić cotygodniowe protesty przeciwko osadnikom marsze na Zachodnim Brzegu. na północ od okupowanego Zachodniego Brzegu, a inny zginął śmiercią męczeńską w pobliżu miasta Jenin.

Sporty

W piątek Turcja kontynuuje bezbłędną passę na Olimpijskim Turnieju Kwalifikacyjnym Kobiet FIVB 2023.

W piątym meczu grupy B Al Hilal Stars pokonali Brazylię 25:21, 29,27 i 25:19 setów.

W piątek Ronaldo pojawił się w filmie ubrany w tradycyjny saudyjski strój, aby uczcić Święto Narodowe Królestwa.

W sobotę 23 września Saudyjczycy będą obchodzić swoje 93. Święto Narodowe, podczas którego odbędą się parady wojskowe, parada motocyklistów, wystawy broni w dużych miastach i inne festiwale.

READ  Nieruchomości: przedmieścia, na których sprzedawcy zarabiają miliony po wzroście cen RBA

Ekonomia biznesu

Departament Skarbu USA ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone i Chiny, dwie z największych gospodarek świata, powołały grupę roboczą ds. ekonomii i grupę roboczą ds. finansów.

Dodał, że obie grupy zapewnią kanały dyskusji na temat kwestii polityki gospodarczej i finansowej, a także będą wymieniać informacje na temat rozwoju sytuacji makroekonomicznej i finansowej.

Gubernator Rezerwy Federalnej USA Michelle Bowman w piątek poparła dalsze podwyżki stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji.

„Inflacja jest nadal bardzo wysoka i spodziewam się, że prawdopodobnie właściwe będzie dalsze podniesienie przez komisję stóp procentowych i utrzymanie ich na ograniczonym poziomie przez jakiś czas, aby we właściwym czasie sprowadzić inflację z powrotem do naszego celu 2%” – stwierdziła. podczas jej przemówienia. W Niezależnych Bankierach Społecznych w Kolorado.