Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prawie jedna trzecia Polaków uważa, że ​​UE nie powinna jeszcze wydawać pieniędzy na odzyskanie środków – EURACTIV.com

Sondaż pokazał, że blisko jedna trzecia Polaków uważa, że ​​Komisja Europejska nie powinna przekazywać Polsce pieniędzy z Europejskiego Funduszu Naprawczego, dopóki rząd nie spełni warunków związanych z niezależnością sądownictwa.

Nieco ponad dwie trzecie respondentów United Surveys za Dżenic Gazzetta Browna codziennie i RMF FM Radio stwierdziło, że pieniądze z funduszu naprawczego powinny zostać wyemitowane niezależnie od oceny przez Komisję praworządności w Polsce. 28% respondentów stwierdziło, że nie należy dokonywać płatności.

„Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że ​​fundusze naprawcze są niezbędne do sfinansowania kluczowych projektów” – mówi Norbert Maleszewski z Centrum Rządowych Analiz Strategicznych. zacytowany przez MZD. Dodaje, że niektórzy uważają, iż oczekiwania Komisji dotyczące reform sądownictwa są „rodzajem politycznej presji nieodpowiedniej w obecnych trudnych czasach”.

Opozycja myśli inaczej. Rząd zmęczył Polaków kwestią praworządności. Ludzie mają problemy finansowe. Dlatego uważają, że Polska potrzebuje funduszy unijnych” – powiedziała posłanka programu obywatelskiego Izabela Leszczyna.

Różnica zdań odzwierciedla podziały polityczne. Wśród wyborców rządzącego PiS aż 82% uważa, że ​​wypłaty powinny rozpocząć się bezwarunkowo. Przeciwnego zdania jest 71 proc. głosujących na Lewicę, Polskie Stronnictwo Ludowe i KOK 15.

Po odmowie akceptacji polskiego planu naprawczego z powodu obaw o praworządność, komisja ostatecznie zatwierdziła go na początku tego miesiąca, torując drogę do uwolnienia wypłat refundacji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Polska nie otrzyma pierwszej transzy, dopóki nie spełni 37 warunków, czyli tzw. kamieni milowych, z których większość dotyczy niezależności sądownictwa.

Wkrótce zostanie osiągnięty kamień milowy, ponieważ w przyszłym miesiącu wejdzie w życie ustawa o likwidacji izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał za niezgodną z prawem. Jak do tej pory Unia Europejska nie skomentowała nowego prawa – informuje DGP.

READ  Merkel ostrzega przed „wirem” konfliktu Brukseli z Polską