Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezes Banku Rezerw Australii Philip Lowe ostrzega, że ​​inflacja osiągnie w tym roku 7 procent

Ponieważ koszty życia w koszmarze w Australii z dnia na dzień rosną, jeden z czołowych menedżerów tego kraju ostrzegł przed realnością tego, co ma nadejść.

Sekretarz Skarbu Federalnego Jim Chalmers ostrzegł, że inflacja jest „głównym wyzwaniem” dla Australii po tym, jak gubernator Banku Rezerwy Philip Lowe prognozował, że osiągnie w tym roku 7 procent.

W przemówieniu wygłoszonym we wtorek rano w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Australii, szef RBA powiedział, że zarząd prognozuje szczyt 6-procentowej inflacji w 2022 roku, ale oczekiwania wzrosły od początku maja, kiedy ceny benzyny zaczęły rosnąć.

Teraz Bank Rezerw Australii jest gotowy do osiągnięcia szczytowego poziomu 7 procent w grudniu – powyżej obecnego kursu 5,1 procent.

I chociaż powiedział, że spodziewa się, że spadnie ona na początku przyszłego roku, minie „dwa lata”, zanim inflacja powróci do normy.

Przesyłaj więcej wiadomości finansowych na żywo i na żądanie dzięki Flash. Ponad 25 kanałów informacyjnych w jednym miejscu. Nowy we Flashu? Wypróbuj 1 miesiąc za darmo. Oferta kończy się 31 października 2022

Myślę, że minie kilka lat, zanim inflacja powróci do przedziału 2-3 proc. W ciągu najbliższych dwóch lat będzie się stopniowo zmniejszać.

„Dlatego ważne jest, abyśmy ponownie wytyczyli tę ścieżkę i ludzie ufali, że to zrobimy”.

Powiedział, że inflacja powinna zacząć spadać w nadchodzących miesiącach z powodu trzech głównych czynników – zmniejszenia zakłóceń łańcucha dostaw spowodowanych pandemią, zaostrzenia polityki pieniężnej oraz ponieważ niektóre z wyższych cen prawdopodobnie ponownie spadną.

Przemawiając później, pan Chalmers podziękował dr Lowe za jego „szczerość i szczerość”.

„Oczekuje się, że inflacja pogorszy się, zanim się poprawi, a stopy procentowe również wzrosną” – powiedział Chalmers.

„To naprawdę bardzo utrudnia życie Australijczykom i australijskiemu przemysłowi, ponieważ ceny towarów, usług i dostaw przesuwają granice.

READ  Samolot transportowy wpada na bagaż podczas ogromnej burzy śnieżnej

„Wiele się dzieje w tym kraju iw naszej gospodarce, ale nie możemy sobie pozwolić na odejście od tych wielkich wyzwań, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w szczególności w ciągu najbliższych sześciu czy dwunastu miesięcy.

„Można optymistycznie patrzeć na przyszłość naszej gospodarki i naszego kraju, jednocześnie uznając, że musimy poruszać się razem w naprawdę trudnych i naprawdę trudnych okolicznościach.

„Potrzebna jest tu trochę cierpliwości, trochę wytrwałości oraz dużo współpracy i wspólnej pracy”.

Dr Lowe dodał, że inflacja w coraz większym stopniu pochodzi z Australii, a nie w wyniku czynników globalnych, ale obiecał zrobić „co jest konieczne”, aby powstrzymać dalszy jej wzrost.

„Po silnym ożywieniu po pandemii wzrost wydatków krajowych testuje teraz zdolność gospodarki do zaspokojenia popytu na towary i usługi” – powiedział dr Lowe.

Jest to szczególnie widoczne na rynku pracy, gdzie wiele firm zgłosiło, że dostępność siły roboczej jest istotnym ograniczeniem ich zdolności do działania i/lub rozwoju.

„Wysoka inflacja szkodzi gospodarce i zmniejsza siłę nabywczą dochodów ludzi oraz zmniejsza wartość oszczędności ludzi. Jest również regresywna i rani większość tych, którzy są mniej skłonni do ochrony siebie.”

Chalmers powtórzył prognozę RBA dotyczącą recesji, mówiąc: „Nie pracujemy nad przewidywaniem, że ryzyko pojawi się lub wystąpi w tym momencie.

„Mamy powody do ostrożnego optymizmu co do przyszłości naszej gospodarki, ale najpierw musimy przezwyciężyć te trudności, które nas czekają”.

Przygotuj się na większy ból stopy procentowej

Dr Lowe podkreślił również, że podwyżka stóp procentowych to pewność.

„Kiedy planujemy powrót do 2-3 procent inflacji, Australijczycy muszą być przygotowani na dalsze podwyżki stóp” – powiedział.

„Zdecydowaliśmy się na większą korektę o 50 punktów bazowych na podstawie dodatkowych informacji wskazujących na dalszą rewizję w górę już podwyższonych oczekiwań inflacyjnych.

READ  Basen fortnite kołysze się, korona ma miejsce do biegania

Zarząd wziął również pod uwagę fakt, że poziom stóp procentowych jest nadal bardzo niski.

„Chcę jednak podkreślić, że nie jesteśmy na z góry określonej ścieżce. To, jak szybko podniesiemy stopy procentowe i jak daleko musimy się posunąć, będzie zależeć od napływających danych i oceny zarządu dotyczącej inflacji i oczekiwań rynku pracy”.

Powiedział jednak, że nie sądzi, aby recesja zbliżała się do Australii, biorąc pod uwagę, że „podstawy są nadal bardzo pozytywne”.

„Zniszczyć reputację” Banku Rezerw Australii

Dr Lowe przyznał również, że RBA doznało „uszkodzenia reputacji”, gdy próbowało wycofać program stymulacyjny Covid-19.

Podczas swojego przemówienia przyznał, że rewizja polityki Banku Rezerw Australii polegającej na ustalaniu stóp procentowych na poziomie od 0,1 do trzech lat podczas pandemii spowodowała „nieporządne” zakończenie programu pod koniec 2021 r., co „spowodowało pewne szkody dla reputacji bank”.

Tymczasem Australijczycy z niepokojem czekają na następną decyzję w sprawie stóp RBA 5 lipca, ponieważ powszechnie oczekuje się, że Rada Prezesów zagłosuje nad „dużą” podwyżką stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co podniosłoby oficjalną stopę gotówkową do 1,35 proc. . .

Wynika to ze wzrostu o 25 punktów bazowych w maju i 50 punktów bazowych na początku tego miesiąca, przy obecnie wskaźniku płynności na poziomie 0,85 procent.

Przeczytaj powiązane tematy:bank rezerwowy