Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Polski twierdzi, że prezes Banku Centralnego Głabiński podjął dobre decyzje

Prezydent Polski twierdzi, że prezes Banku Centralnego Głabiński podjął dobre decyzje

WARSZAWA (Reuters) – Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w czwartek, że decyzje dotyczące polityki pieniężnej podejmowane przez prezesa polskiego banku centralnego były dobre, co stanowi oznakę poparcia, ponieważ Adamowi Głabińskiemu grozi postawienie go przed sądem państwowym przez nowy rząd.

Nowy prounijny rząd Donalda Tuska twierdzi, że Glabiński podważył niezależność banku centralnego, a także mógł naruszyć przepisy konstytucyjne uniemożliwiające mu finansowanie pożyczek rządowych, uruchamiając program luzowania ilościowego podczas pandemii Covid-19.

Glabiński zaprzecza zarzutom i podczas comiesięcznych konferencji prasowych przedstawia stanowczą i często długą obronę swoich zeznań.

„Nie zgadzam się ze wszystkimi, którzy krytykują Radę Polityki Pieniężnej i Prezesa Narodowego Banku Polskiego w zakresie decyzji na przykład dotyczących stóp procentowych i walki z inflacją” – Duda powiedział prywatnemu radiu Zeit.

„Wierzę, że ta walka z inflacją i ochrona polskiej gospodarki, w trakcie i po Covid, jest prowadzona skutecznie, mądrze i prawidłowo”.

Zapytany Prezydenta Dudę, czy jego zdaniem istnieją podstawy do osądzenia Adama Głabińskiego przed sądem państwowym, odpowiedział: „Nie są mi znane żadne takie podstawy”.

(Reportaż: Alan Scharlish, Paweł Florkiewicz, Anna Włodarczak-Simchuk; redakcja: Toby Chopra)

READ  Wściekli klienci protestowali przeciwko brakowi obsługi w oddziałach ANZ i ich zamykaniu