Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent UE mówi, że polskie prawo powinno być egzekwowane, aby otwierać pieniądze przez Reuters

Prezydent UE mówi, że polskie prawo powinno być egzekwowane, aby otwierać pieniądze przez Reuters

© Reutera. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w konferencji prasowej na szczycie przywódców Unii Europejskiej w Brukseli, Belgia, 15 grudnia 2022 r. REUTERS/Yves Hermann

KIRUNA, Szwecja (Reuters) – Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział w piątek, że Unia Europejska oceni, czy ostatnie zmiany w polskim sądownictwie mogą odblokować unijne miliardy pomocy dopiero wtedy, gdy nowe prawo zostanie w pełni wdrożone.

Ursula von der Leyen zabrała głos po tym, jak izba niższa polskiego parlamentu przyjęła nową ustawę o sądownictwie, która uzyskała już wstępne poparcie Komisji Europejskiej z siedzibą w Brukseli, organu wykonawczego UE, który posiada fundusze.

Jednak podziały w obozie rządzącym w Polsce sprawiają, że ostateczny los nowej ustawy jest niepewny, ponieważ musi ona jeszcze przejść przez wyższą izbę parlamentu i zyskać poparcie prezydenta.

„Zmiany muszą zostać wprowadzone” – powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej w Szwecji, zapytana o Polskę. A to doprowadzi do wymiany”.

„Ale przede wszystkim musi znaleźć rozwiązania prawne i wdrożenie przez samą Polskę”.

Stawką jest 35,4 miliarda euro (38,3 miliarda dolarów) dla Polski – w której jesienią tego roku odbędą się wybory krajowe – z europejskiego pakietu stymulacyjnego, aby pomóc gospodarkom wyjść z recesji spowodowanej pandemią.

(1 USD = 0,9241 euro)

READ  Twitter nie działa dla wielu użytkowników — oto najnowsze aktualizacje