Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Ukrainy Zełenski zatrzymuje się w Polsce, aby uhonorować dwóch wolontariuszy

Prezydent Ukrainy Zełenski zatrzymuje się w Polsce, aby uhonorować dwóch wolontariuszy

WARSZAWA (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas sobotniego zatrzymania wręczył dwie nagrody rządowe polskim wolontariuszom, ale nie spotkał się z żadnymi urzędnikami, ponieważ stosunki między obydwoma krajami popsuły się z powodu importu zboża.

W zeszłym tygodniu Polska podjęła decyzję o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża, wstrząsając stosunkami Kijowa z sąsiadem, który jest jednym z jego najsilniejszych sojuszników od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.

Premier Zełenski w piątek poprosił, aby nie „obrażać” Polaków, kontynuując ostrą retorykę wobec Kijowa przed wyborami zaplanowanymi na 15 października. Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość jest krytykowana przez skrajną prawicę za to, co jej zdaniem jest powiązane z rządem. Stanowisko w sprawie Ukrainy.

Zełenski rozgniewał swoich sąsiadów, gdy powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ w Nowym Jorku, że Kijów pracuje nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża, ale „teatr polityczny” wokół importu tylko pomaga Moskwie.

W sobotę w drodze do domu wręczył nagrody Biance Zalewskiej, dziennikarce, która pomagała w transporcie rannych dzieci do polskich szpitali, oraz Damianowi Dudzie, który zebrał zespół medyczny do pomocy rannym żołnierzom na froncie.

Zełenski podziękował wszystkim Polakom, którzy „od pierwszych dni otwierali swoje rodziny i domy, otwierali się i pomagali”.

„Wierzę, że jakiekolwiek wyzwania na naszej wspólnej drodze są niczym w porównaniu z faktem, że między naszymi dwoma narodami istnieje taka siła”.

Duda, jeden z laureatów, powiedział agencji Reuters, że Zełenski zachował się na spotkaniu bardzo nieformalnie, jak stary znajomy.

„Dla nas polityka nie jest ważna, ważne jest, aby pomagać ludziom, którzy tego potrzebują” – powiedział Duda.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Marcin Brzedach powiedział Onet.pl, że do jego biura nie wpłynęła żadna propozycja spotkania w trakcie pobytu Zełenskiego w Polsce.

READ  Biegacze Benji Marshall i Scott Fulton, Tim Shines trenerzy o przyszłości, składzie i celach rekrutacyjnych, Aidan Caesar

(Reportaż: Anna Włodarczak-Semchuk w Warszawie, Lewis MacDonald w Gdańsku i Ellen Monaghan w Waszyngtonie; redakcja: Andrew Cawthorn)