Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że Polska dobrze poradziła sobie z pandemią, jak podaje Ministerstwo Finansów – The First News

Raphael Goose / PAP

Prognozy Komisji Europejskiej potwierdzają, że polska gospodarka „stosunkowo dobrze” poradziła sobie z epidemią, o czym poinformował minister finansów w komentarzu przesłanym Palestyńskiej Agencji Informacyjnej.

Nowe dane Komisji Europejskiej wskazują, że prognozowany wzrost PKB Polski w tym roku wyniesie 4 proc., Aw przyszłym roku 5,4 proc.

„Według najnowszych prognoz ubiegłoroczna recesja w Polsce była jedną z najpłytszych wśród krajów Unii Europejskiej” – powiedział Tadeusz Kosiński. „Lepszy wynik osiągnęły jedynie Irlandia, Litwa i Luksemburg, co potwierdza, że ​​polska gospodarka stosunkowo dobrze poradziła sobie z trudnymi okresami epidemii.

Dodał, że „oczekiwania dla Polski na lata 2021-2022 są wyższe od oczekiwań Komisji Europejskiej z lutego br. Odpowiednio o 0,9% i 0,3%”. „Wykorzystanie środków z Instrumentu na rzecz odbudowy i odporności wpłynie również na poprawę dynamiki, której Komisja Europejska spodziewa się w 2022 roku”.

Kociski zwrócił też uwagę na zmniejszenie deficytu budżetowego, prognozowane przez Komisję Europejską.

„Komisja Europejska spodziewa się spadku deficytu nominalnego w latach 2021-22, wcześniej niż zakłada Ministerstwo Finansów, na poziomie odpowiednio 4,3 proc. PKB i 2,3 proc. PKB wobec 7 proc. PKB” – powiedział Kosiński. 2020. ”

Według prognozy Komisji Europejskiej opublikowanej w środę inflacja w Polsce w 2021 r. Wyniosła 3,5 proc., A rok później spadła do 2,9 proc.

Bruksela spodziewa się również spadku stopy bezrobocia w Polsce do 3,5% w tym roku, najniższego w Unii Europejskiej. Oczekuje się, że w 2022 r. Stopa bezrobocia spadnie do 3,3%, najniższego w bloku.

READ  Australijczycy sprzedają w serwisie eBay cenne zabytkowe naczynia żaroodporne CorningWare za tysiące