Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prokurator UE wybiera Bułgarię do pierwszego zadania – EURACTIV.com

The Capitals dostarcza najnowsze wiadomości z całej Europy, wraz z raportami terenowymi dostarczanymi przez sieć medialną EURACTIV. Możesz zapisać się do naszego newslettera Tutaj.

Zanim zaczniesz czytać dzisiejsze wydanie Stolic, zapraszamy do zapoznania się z artykułem ”Unia Europejska nie rozważa przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych w nakładaniu sankcji na Bałkany Zachodnie” – Vlagislav Maxzimov.

Przeczytaj także profil Ekskluzywny artykuł wstępny wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa: „Białoruś: chwila prawdy dla wartości europejskich” oraz opowiadanie „Komisja UE dołącza do Czech w sprawie sądowej dotyczącej polskiej kopalni węgla” autorstwa Anity Zakovej.


Wiadomości europejskie warte przeczytania. witaj w stolice przez EURACTIV.


Wiadomość od EHFG: Przekształcanie przyszłości opieki zdrowotnej: Save the Date! Dołącz do Europejskiego Forum Zdrowia Gastein, we współpracy z CSL Behring, 15 czerwca, aby omówić terapie transformacyjne i zbadać ich wpływ na nasze zdrowie i systemy, które je zapewniają. Zarejestruj się dziś.


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

Zofio

Europejska Prokurator Generalna Laura Kovici przybyła do Bułgarii w czwartek (10 czerwca) z pierwszą misją zagraniczną od czasu uruchomienia Prokuratury Europejskiej na początku miesiąca. Wizyta jest nieco zaskakująca, ponieważ nie ogłoszono żadnego programu. Czytaj więcej.

///

jestem prezydentem

Szczyt UE-USA został okrzyknięty „kamieniem milowym” w stosunkach transatlantyckich. Portugalska prezydencja Rady Unii Europejskiej podkreśliła „symboliczne znaczenie” przyszłotygodniowego szczytu UE-USA, który jej zdaniem ma „potencjał, aby stać się ważnym kamieniem milowym” w odnowieniu partnerstwa transatlantyckiego. Jeszcze.

///

Wiedeń

Nowe dowody znaleziono w śledztwie antykorupcyjnym przeciwko Kurtzowi. Austriacka Prokuratura ds. Gospodarczych i Korupcji (WKStA) ujawniła nowe dowody w śledztwie korupcyjnym przeciwko kanclerzowi Sebastianowi Kurzowi, skupiającym się na rozmowie na czacie z 2016 roku. Czytaj więcej.

///

Berlin | Paryż

Niemieckie odpady nuklearne pozostaną we Francji po latach rozmów. Niemcy i Francja uzgodniły, że 152 kontenery odpadów jądrowych z Niemiec będą przetwarzane w Hadze, w północno-zachodniej Francji, a tylko trzy do pięciu kontenerów wróci do Niemiec, ponieważ kraj ten jest umownie zobowiązany do odbioru odpadów jądrowych przetworzonych za granicą. Czytaj więcej.

///

Paryż

We Francji znikają ograniczenia dotyczące pracy w pełnym wymiarze godzin w domu. Podczas gdy francuskie władze zniosły w środę kolejny zestaw ograniczeń, przesuwając godzinę policyjną do 23:00 i umożliwiając ponowne otwieranie restauracji, wymagania dotyczące pracy zdalnej również będą stopniowo znoszone. Rząd szybko przypomniał pracownikom, że praca w domu jest nadal skutecznym sposobem na uniknięcie COVID-19, ale podkreślił, że w urzędach nadal należy egzekwować surowe przepisy zdrowotne. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

READ  Ruch w jedną stronę: dlaczego niektóre ceny benzyny zbliżają się do 2 USD za litr | Wiadomości z Australii

///

Luksemburg

UE zajmuje się Luksemburgiem w sprawie przepisów dotyczących prania pieniędzy. Komisja Europejska złożyła w środę w sądzie luksemburskim wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie dziennej kary na kraj za niewprowadzenie do prawa nowych unijnych przepisów zapobiegających praniu brudnych pieniędzy.

Komisja stwierdziła, że ​​bez przepisów dotyczących zamrażania i konfiskaty dochodów pochodzących z przestępstwa unijne i krajowe organy ścigania nie są w stanie powstrzymać napływu dochodów pochodzących z przestępstwa do legalnej gospodarki. . Dodała też, że Unii Europejskiej trudno jest odzyskać zyski z przestępczości zorganizowanej. (Anna Damiani | EURACTIV.fr)


Wielka Brytania i Irlandia

Belfast | Londyn

UE ostrzega Wielką Brytanię przed możliwymi sankcjami handlowymi, jeśli naruszenia protokołu NI będą kontynuowane. Po gorących rozmowach w Londynie w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic powiedział, że powiedział brytyjskiemu sekretarzowi ds. Brexitu Davidowi Frostowi, że jednostronne przedłużenie przez Wielką Brytanię pod koniec tego miesiąca okresów pozwalających na kontrolę niektórych towarów przewożonych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej może wywołać odwet. Czasy irlandzkie wzmiankowany. Czytaj więcej.


Północ i Bałtyk

Tallinn

Estoński minister finansów: Globalny podatek od osób prawnych szkodzi małym gospodarkom. Estoński minister finansów Keit Pentus-Rosimannus sprzeciwił się propozycjom wprowadzenia globalnego podatku dochodowego od osób prawnych, nazywając go „szkodliwym dla instytucji, międzynarodowej konkurencji i tworzenia miejsc pracy”. Czytaj więcej.


południe Europy

Rzym

Włochy zyskują nową agencję ds. cyberbezpieczeństwa. Oczekuje się, że w czwartek (10 czerwca) włoski rząd zatwierdzi dekret ustanawiający nową Narodową Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (Acn), która będzie odpowiedzialna za koordynację podmiotów publicznych zajmujących się cyberbezpieczeństwem na szczeblu krajowym.” Więcej.

///

Madryt

Hiszpania przedstawia plan walki z rosnącym bezrobociem wśród młodych ludzi. Hiszpania wyznaczyła ograniczenie rosnącego bezrobocia wśród młodzieży, które należy do najwyższych w Unii Europejskiej, jako jeden z głównych priorytetów na nadchodzące lata, donosi partner EURACTIV.


Wyszehrad

Budapeszt

Papież spotyka się przecież z premierem Orbanem. Przed mszą zamykającą 52. Międzynarodową Konferencję Eucharystyczną papież Franciszek ma spotkać się oddzielnie z przywódcami państwa węgierskiego, prezydentem Janosem Aderem, premierem Viktorem Orbánem i wysokimi rangą członkami rządu, zgodnie z oświadczeniem Sekretariatu Węgierska Konferencja Biskupów Katolickich (MKPK). Jeszcze.

w innych wiadomościach, Komisja Europejska twierdzi, że ruch Węgier, aby narzucić niezależne nadawanie, jest sprzeczny z prawem UE. Komisja Europejska wszczęła przeciwko Węgrom postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z decyzjami Węgierskiej Rady ds. Mediów o odrzuceniu nadawcy klubowe radio Wniosek o koncesję na nadawanie jest „na bardzo wątpliwych podstawach”, powiedział w środę europejski przedstawiciel wykonawczy (9 czerwca). Jeszcze.

READ  Sydney Rentals: Grupa na Facebooku wznosi toast za listę zaniedbanych kawalerek w Sydney

///

Warszawa

Polska przestaje podawać AstraZeneca dawkę. Polska zawiesi podawanie szczepionki AstraZeneca, zachowując pozostałe dawki dla osób, które otrzymały już pierwszą dawkę od producenta. Czytaj więcej.

///

Praga

Lider białoruskiej opozycji wzywa do sądzenia reżimu podczas wizyty w Czechach. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Tsychanuskaja wezwała w środowym przemówieniu do czeskiego Senatu do utworzenia międzynarodowego trybunału, który miałby sądzić przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki. Czytaj więcej.

///

Bratysława

Komisja Europejska ostrzega Słowację przed jej polityką środowiskową. Komisja Europejska zaleciła Słowacji i 17 innym krajom UE dostosowanie ich przepisów dotyczących ochrony środowiska do przepisów Unii Europejskiej, aby lepiej chronić środowisko przed gatunkami inwazyjnymi zgodnie z wymogami rozporządzenia UE z 2014 r., Europejskiego Zielonego Ładu i unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej. Czytaj więcej.


Wiadomości z Bałkanów

Sarajewo

Mladić prosi syna o ochronę Republiki Serbskiej. Skazany zbrodniarz wojenny i były generał Armii Republiki Serbskiej Ratko Mladić rozmawiał ze swoim synem Darko Mladiciem po potwierdzeniu jego dożywocia za ludobójstwo w Srebrenicy i inne zbrodnie w Bośni i Hercegowinie, prosząc go o ochronę Republiki Serbskiej. Republika Serbska (jednostka serbska) i że jej los nie jest ważny. Czytaj więcej.

///

Zagrzeb

Chorwacka policja aresztuje sędziów oskarżonych o korupcję przez byłego prezydenta Dynama. chorwacki W środę śledczy antykorupcyjni potwierdzili, nie ujawniając nazwisk podejrzanych, aresztowanie trzech sędziów oskarżonych o korupcję. Podobno zostali oskarżeni przez byłego prezesa klubu piłkarskiego Dynamo Zdravko Mamića, który uciekł z kraju i obecnie mieszka w Bośni i Hercegowinie. Czytaj więcej.

///

Belgrad

W przyszłym tygodniu w Brukseli rozpocznie się nowa runda rozmów w Belgradzie i Prisztinie. Rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano ogłosił w środę, że 15 czerwca w Brukseli odbędzie się nowa runda dialogu między Belgradem a Prisztiną. Stano powiedział dziennikarzom w Brukseli, że w dialogu wezmą udział prezydent Serbii Aleksandar Vucic i premier Kosowa Albin Kurti, za pośrednictwem specjalnego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. dialogu Belgrad-Prisztina Miroslava Lajaca.

Podczas niedawnych wizyt w Belgradzie i Prisztinie Lajak i specjalny wysłannik USA ds. Bałkanów Zachodnich Matthew Palmer powiedzieli, że obie strony powinny zdecydować, które kwestie znajdą się w porządku obrad nowej rundy dialogu i że wszystko, co zostało uzgodnione wcześniej, w tym tworzenie wspólnoty gmin serbskich. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

w innych wiadomościach, Partia Akcji Demokratycznej Zjednoczonej Doliny zebrała projekt rezolucji w sprawie Srebrenicy. Zjednoczona Dolina Demokratycznej Partii Serbii (UDA) Sandżaka przedstawiła w środę w trybie pilnym projekt rezolucji potępiającej ludobójstwo w Srebrenicy z 1995 r. Więcej.

READ  30% polskich firm odnotowało spadek wartości sprzedaży z powodu inflacji

///

Prisztina

Bank Światowy: Gospodarka Kosowa wzrośnie o 4% w 2021 r. Bank Światowy poinformował, że oczekuje się, że gospodarka Kosowa odbije się do 4% wzrostu w 2021 r. po spadku o 6,9% w zeszłym roku, podtrzymując prognozę z kwietnia. Oczekuje się, że produkt krajowy brutto Kosowa wzrośnie o 4,5% w 2022 r. i 4,1% w 2023 r., podał Bank Światowy w czerwcowym wydaniu raportu Global Economic Prospects. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

Tirana

Prezydent Albanii Ilir Meta został zwolniony. Albania parlament برلمان Prezydent Ilir Meta został zdymisjonowany za „poważne naruszenia” konstytucji podczas kampanii wyborczej w kwietniu, gdy 105 deputowanych 140-osobowego parlamentu głosowało za usunięciem Meta, siedmiu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Czytaj więcej.


program:

 • FrancjaPrezydent Emmanuel Macron spotka się z francuską drużyną piłkarską na lunchu w Clairefontaine, przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piątek.
 • Niemcy: Bundestag omawia mocniejsze podejście do rajów podatkowych
 • Luksemburg: Minister Środowiska, Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Carol Deschburg weźmie udział w Radzie UE ds. Środowiska, która odbędzie się w czwartek w Luksemburgu.
 • WłochySpotkanie przewodniczącego Izby Deputowanych Roberto Fico z jego austriackim odpowiednikiem Christianem Buchmannem. Z drugiej strony, w kwietniu GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej.
 • Hiszpania: Socjalistyczny premier Pedro Sanchez rozpoczął oficjalną wizytę w Argentynie, aby pobudzić hiszpańskie inwestycje w tym kraju Ameryki Łacińskiej, który cierpi z powodu poważnego kryzysu gospodarczego, pogłębionego przez pojawiający się kryzys Corona Virus (Covid-19).
 • Grecja: Dziś odbędzie się strajk generalny przeciwko nowemu rządowemu projektowi ustawy o stosunkach pracy. Według związków zawodowych, ustawa usiłuje znieść 8 godzin pracy na dobę, a w zasadzie obniżka płac, ponieważ wydłużenie czasu pracy zostanie zrekompensowane urlopami.
 • Polska: Premier Słowacji Eduard Heger z wizytą w Polsce.
 • Słowacja: Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová weźmie udział w internetowej dyskusji zatytułowanej „Plan Recovery: Jak rozpocząć zieloną transformację”.
 • Chorwacja: Burmistrz Zagrzebia Tomislav Tomasjevic spotka się z premierem Andrejem Plenkoviciem i ministrami rządu na rozmowy na temat odbudowy po trzęsieniu ziemi i stabilności finansowej.
 • Serbia: Minister spraw zagranicznych Nikola Selakowicz odwiedzi Polskę od czwartku do piątku.
 • Bałkany Zachodnie Przywódcy spotkają się w Tiranie, aby omówić przygotowania do planu gospodarczo-inwestycyjnego dla Bałkanów Zachodnich. W spotkaniu wezmą udział unijny komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varheli oraz premier Serbii Ana Brnabic.

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Paula Kenny, Josie Le Blond]