Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przemiany tektoniczne w polskim krajobrazie politycznym – przyszłość socjaldemokracji

Scena polityczna w Polsce przeżywa obecnie umiarkowane trzęsienie ziemi. 30 kwietnia lewicowy blok parlamentarny (Polska lewicaOsiągnęli porozumienie z prawicową konserwatywną partią Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego w sprawie warunków, na jakich zgodzą się na zatwierdzenie budżetu Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Odbudowy (NextGenerationEU) w Sigm, Polska Izba Reprezentantów. Natychmiastowe reakcje liberalnego establishmentu, zgodnie z opinią zamieszczoną w dzienniku z tego dnia RepublikaTo było „prawie histeryczne”.

W szczególności były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorsky niezwykle zdecydowanie przekroczył granicę świata wstydu i głupoty. Obecny poseł do Parlamentu Europejskiego od Cywilne podium W rzeczywistości partia porównała porozumienie do Karty Hitlera i Stalina z 1939 r. Fakt, że Wychodzić I PiSJako największa partia rządząca osiągnięto porozumienie, które stanowi sedno rzekomego skandalu: Głos Lewicy Sigm Dla budżetu Unii Europejskiej i „Krajowego planu naprawy” w sprawie wykorzystania środków z Funduszu Unii Europejskiej na rzecz naprawy. W zamian rząd zobowiązuje się do włączenia sześciu postulatów lewicy do planu naprawy.

Po pierwsze, co najmniej 30 proc. Środków trafi za pośrednictwem samorządów lokalnych (w szczególności w dużych miastach w Polsce rządzi opozycja). Po drugie, 75 000 mieszkań na wynajem w przystępnej cenie powstanie dzięki funduszom unijnym. Po trzecie, 800 milionów euro zostanie zainwestowanych w szpitale rejonowe, aby wzmocnić opiekę zdrowotną w całym kraju. Po czwarte, 300 mln euro należy przeznaczyć na sektory, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii Covid (zwłaszcza hotelarstwo i transport). Po piąte, plan wydatków w ramach planu naprawy powinien zostać szczegółowo przedstawiony i opublikowany. Po szóste, komisja obserwacyjna powinna nadzorować wzorce wydatków w celu ograniczenia faworyzowania i kumoterstwa.

Niebezpieczny hazard polityczny

Tłem porozumienia jest wciąż nierozwiązany los budżetu Unii Europejskiej Sigm. Choć Polska otrzyma aż 171 mld euro wspólnych środków z budżetu Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Odbudowy (w tym linii kredytowych) w latach do 2027 r., Dopiero od niedawna Sigm To zostało potwierdzone. Dzieje się tak, ponieważ rządząca koalicja wokół Prawa i Sprawiedliwości nie ma samodzielnie większości. Jeden z dwóch mniejszych partnerów w koalicji, maleńka konserwatywna Partia Narodowa Polska Solidarność Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie chce zatwierdzić budżetu UE, ponieważ w ich opinii związane z tym standardy praworządności podważyłyby suwerenność Polski.

W przypadku niezatwierdzenia budżetu UE w Sigm, Będzie to miało konsekwencje dla całej Unii Europejskiej i spowoduje wielkie szkody gospodarcze w kraju.

Przez długi czas wydawało się, że adopcja będzie jednak problematyczna, ponieważ „proeuropejska” opozycja nie wycofa zgody. Kilka miesięcy temu, szefie Cywilne podiumPan Borys Budka zapowiedział przyjęcie budżetu Unii Europejskiej jako elementu „polskiej sprawy państwowej”. Jednak w ostatnich tygodniach członek Europejskiej Partii Ludowej (EPL) zaczął potajemnie wycofywać się ze stanowiska. Zamiast tego – przynajmniej zgodnie z tym, jak jest to przedstawiane w różnych mediach – pomysł wzniecenia kryzysu rządowego zyskał dzięki niezgodzie na projekt ustawy budżetowej UE i narzuceniu przewagi w przedterminowych wyborach.

READ  Konsumpcja w Polsce szybko się ożywia, ale ogólne ożywienie PKB jest powolne | Muzyka pop

Z jego inicjatywy Wychodzić Obecnie podważyło to podstawy hazardu na wysokie stawki. W przypadku niezatwierdzenia budżetu UE w Sigm, Będzie to miało konsekwencje dla całej Unii Europejskiej i spowoduje wielkie szkody gospodarcze w kraju. Według opinii w konserwatywnej, liberalnej gazecie codziennej Republika, Komu lewica bardzo się nie podoba, Wychodzić Tą decyzją próbował pokazać, że „politycy angażują się w politykę, aby coś przydarzało się ludziom, a nie tylko dbaniem o siebie”.

Lewica dogaduje się z elektoratem

Ponadto, WychodzićPodejście polityczne jest wyraźnie zgodne z oczekiwaniami całej populacji Polski: w reprezentatywnym sondażu opublikowanym 28 kwietnia 66 proc. Respondentów opowiedziało się za sprzeciwem wobec budżetu UE obok rządu.

Nerwowa reakcja pokazuje, że siły liberalnej opozycji cywilnej zgubiły polityczną drogę.

Prawdziwy powód zdecydowanej reakcji obu partii opozycyjnych w Europejskiej Partii Ludowej, Cywilne podium I Polskie Stronnictwo Ludowe, Może mieć mniej wspólnego z treścią samej umowy. Wręcz przeciwnie, obie strony powinny być zadowolone, że podstawa jakiejkolwiek taktycznej gry w głosowanie została podważona. Brak zatwierdzenia budżetu UE ze względu na wstrzymanie się od głosu dwóch partii EPL (wraz z opozycją ze strony skrajnie prawicowych sił i ultra-nacjonalizmem) wywołałby paneuropejską burzę polityczną, która z pewnością ogarnęłaby i tak już zmartwioną partię. Cywilne podium Przywództwo w partii.

Zamiast tego nerwowa reakcja pokazuje, że liberalna cywilna opozycja zgubiła swoją polityczną drogę. Po porażce w sześciu kolejnych wyborach od 2014 roku, to jest jasne Cywilne podiumStrategia „totalnej opozycji” nie powiodła się. Zależność wszystkich innych kryteriów politycznych od hasła „partia musi iść” grozi całkowitym brakiem odpowiedzialności w przypadku budżetu UE. teraz, Cywilne podium Zaczyna też tracić swoją tradycyjną dominację wśród sił sprzeciwiających się Prawu i Sprawiedliwości. Musi stać z boku i patrzeć, jak polska lewica odradza się jako niezależny gracz na scenie politycznej i skutecznie odwołuje się do części liberalnego, lewicowego środowiska miejskiego. w centrum , Cywilne podium – który obecnie w sondażach wynosi tylko 16-20 procent – jest kwestionowany przez nowy ruch liberalnego, katolickiego prezentera telewizyjnego Shimona Honyi.

READ  Apple przeprowadza dużą awaryjną aktualizację

Jeszcze bardziej niepokojąca powinna być niedawno opublikowana ankieta dotycząca zamiarów wyborczych młodych i debiutujących wyborców Cywilne podium: A 49 proc. Stwierdziło, że będzie na niego głosować Wychodzić, Ale tylko trzy procent dobra Cywilne podium I zero procent (!) W przypadku EPP drugiej strony i Polskie Stronnictwo Ludowe. Dzięki tym wynikom lewica również czerpie korzyści ze swojego wyraźnego stanowiska w sprawie aborcji, które było … Cywilne podium Nie może z powodu swojego konserwatywnego skrzydła.

Badania opinii publicznej są również ważne, ponieważ kwestia przedterminowych wyborów jest już na stole. Napięcia w koalicji rządowej między umiarkowanymi siłami chrześcijańskimi o orientacji demokratycznej a nacjonalistycznymi środowiskami katolickimi stają się coraz bardziej widoczne. Jako partia Ministra Sprawiedliwości Polska Solidarność Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiało się głosowaniu nad budżetem UE, polski rząd doszedł do punktu, który w każdym innym kraju można by uznać za koniec koalicji. Teraz nie ma już pytania, czy odbędą się przedterminowe wybory. Pytanie tylko, kiedy Jarosław Kaczyński uważa, że ​​nadszedł czas.