Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Przygnębiająca rzeczywistość” Chin została ostro obnażona

W wyścigu o tytuł najpotężniejszego kraju na Ziemi Chiny napięły mięśnie w ciągu ostatnich kilku tygodni, wykonując ruchy, które przyprawiały australijską gospodarkę o dreszcze.

Jak prawie każdy naród na świecie, rosnące supermocarstwo odczuło reperkusje dla swojej gospodarki z powodu pandemii Covid, a jego rząd zdecydował, że wyda duże sumy, aby wyjść z recesji.

KPCh zapewniła masowy wzrost dostępności kredytów i zobowiązała się do kierowanego przez państwo przepływu środków pieniężnych z infrastruktury, który eksplodował popyt na stal.

Gospodarka chińska ożywiła się szybciej niż inne kraje, więc plan wydawał się ogromnym sukcesem. Był jednak tylko jeden mały problem.

Aby wyprodukować całą tę stal, potrzebowali rudy żelaza w dużych ilościach i potrzebowali jej szybko.

W tym samym czasie linie dostaw ropy naftowej od głównych eksporterów, takich jak Indie i Brazylia, zostały mocno dotknięte przez: zawalenie się tamy oraz ciągłe skutki epidemii.

Żenująco, oznaczało to, że Chiny – pomimo podjęcia agresywnych kroków w celu zablokowania naszego eksportu jęczmienia, wina i węgla drzewnego w odpowiedzi na wezwanie Scotta Morrisona o zbadanie pochodzenia wirusa Covid – musiały zwrócić się do Australii.

Nie trzeba być geniuszem ekonomicznym, aby wiedzieć, co się stało, gdy popyt wzrósł do rekordowych poziomów, a podaż stała się ograniczona.

Zaczęły działać proste prawa podaży i popytu, a cena rudy żelaza – największego produktu eksportowego Australii i obecnie przynoszącego 136 miliardów dolarów rocznie do naszej gospodarki – poszybowała w górę.

Pekin nie był zadowolony i powiedział w zeszłym miesiącu, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ponownie obniżyć cenę.

Przez kilka tygodni wydawało się, że plan może zadziałać i cena rudy żelaza spadła. Jednak, W tym tygodniu rynek wywrócił się do góry nogami.

Według informacji CommSec, w wiadomościach, które bez końca rozzłościłyby KPCh, cena rudy żelaza w środę wzrosła o 10,3 procent do 209,10 USD (270,17 USD) za tonę. To po wtorkowym wzroście o 5,9 procent.

READ  Kulisy największych australijskich nagród samochodowych

Stanowiło to wyzwanie dla ekspertów, którzy przewidywali cenę Nie wzrośnie ponownie powyżej 200 USD (258 USD AUD).

Dziś rano cena utrzymała się na stałym poziomie. Wzrósł o 0,2 procent, czyli 0,35 USD (0,45 USD) do 209,45 USD (270,62 USD) za tonę.

Kilka tygodni temu rzecznik prasowy Komunistycznej Partii Chin zachwalał jej strategię obniżenia ceny rudy żelaza i ostrzegał Australię, że się z tym zmierzy. Wynik ekonomicznego „bólu”.. Dziś nie ma wyraźnej wzmianki o rudzie żelaza Czasy globalne stronie internetowej.

Michael Shubridge, dyrektor ds. obrony, strategii i bezpieczeństwa narodowego w Australijskim Instytucie Polityki Strategicznej, powiedział, że sytuacja w zakresie rudy żelaza ujawniła „frustrującą rzeczywistość dla Pekinu”.

„Jest jasne, że państwo chińskie chce zmniejszyć swoją zależność od australijskiej rudy żelaza” – powiedział news.com.au. „Ale popyt Chin na rudę żelaza do produkcji stali w celu wsparcia krajowego budownictwa i silnika eksportu produkcji sprawia, że ​​chińska gospodarka jest mało prawdopodobna bez niej”.

Powiedział, że w ramach planów dywersyfikacji Pekin chce wykorzystać niewykorzystane złoża w Afryce.

Powiedział jednak, że sama wielkość chińskiego popytu prawdopodobnie zapewni, że australijscy eksporterzy utrzymają duży udział w chińskim rynku przez kilka lat, pomimo wszystkiego, co robi CCP.

„Wiarygodność i skala innych producentów nie były w stanie dorównać australijskim dostawcom i jest mało prawdopodobne, aby wiele się szybko zmieniło” – powiedział.

Na przykład, ryzyko związane z suwerennością – potencjalna niewypłacalność rządu danego kraju – w wielu krajach afrykańskich rozważanych przez Chiny pozostaje dużym problemem dla Pekinu.

Sheebridge powiedział, że niezwykle tanie konstrukcje, zaawansowane technologicznie techniki wydobywcze i wysokiej jakości rudy mineralne w Australii oznaczają, że Chiny nie będą miały innego wyboru, jak tylko kupować od nas.

Nawet gdy cena rudy żelaza spadnie, co nieuchronnie nastąpi w pewnym momencie, Shoebridge powiedział, że struktura kosztów australijskich firm oznacza, że ​​pozostaną one rentowne przy znacznie niższych cenach.

READ  Samoloty Qantas, które rozbiły się z powodu epidemii, zostały zaatakowane przez węże i skorpiony

Aby powstrzymać dalsze próby zakłócenia rynku z Pekinu, powiedział, że australijscy producenci rudy żelaza mogą rozpocząć dywersyfikację z Chin, które obecnie kupują 60 procent ich produkcji.

Mówi, że jednym ze sposobów, w jaki mogą to zrobić, jest przejście do współpracy z partnerami nad powstającymi technologiami produkcji „czystej stali” bez emisji dwutlenku węgla – obszar, w który inwestują największe rządy na całym świecie.

„BHP, Rio i Fortescue są bardzo dobrze przygotowane do zawierania strategicznych sojuszy biznesowych z partnerami, takimi jak niemiecka firma Thyssen Krupp – która już opracowuje i obsługuje technologię produkcji czystej stali – oraz producenci samochodów, tacy jak Daimler i Toyota, aby produkować czystą stal bez węgla”. powiedział.

„Stworzyłoby to nowych klientów i nowe źródła przychodów i zysków dla naszych gigantów wydobywczych, z których skorzystaliby wszyscy Australijczycy”.

Biorąc pod uwagę napięcia handlowe na najwyższym poziomie w historii i wyraźnie odciętą komunikację między przywódcami politycznymi w Pekinie i Canberze, jasne jest, że Australia będzie miała niewielki wpływ na dalsze działania Chin.

Pekin może albo wchłonąć wyższe ceny i kontynuować ogromny boom na produkcję stali przy wyższych kosztach, albo spróbować ponownie zdewaluować rudę żelaza.

Tak czy inaczej, Shoebridge mówi, że musimy przygotować się na przyszłość.

„Przestańmy się martwić, co chiński rząd może zrobić z rudą żelaza i podejmijmy kroki, które zapewnią nam dobrobyt w przyszłości” – powiedział.