Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przywódca Wysp Salomona odwiedza Pekin, podkreślając rywalizację między USA i Chinami na południowym Pacyfiku

Przywódca Wysp Salomona odwiedza Pekin, podkreślając rywalizację między USA i Chinami na południowym Pacyfiku

Przywódcy Wysp Salomona i Chin zobowiązali się w poniedziałek do rozszerzenia więzi, które wzbudziły obawy w Waszyngtonie i Australii co do wpływów Pekinu na południowym Pacyfiku.

Premier Manasseh Sogavare spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem oraz drugim przywódcą kraju, premierem Li Qiangiem. Sogavare i Lee przewodniczyli podpisaniu umów o współpracy policyjnej, gospodarczej i technicznej.

„Jesteśmy tutaj, aby jeszcze bardziej zacieśnić stosunki”, powiedział mi Sogavare po ceremonii, podczas której chińska orkiestra wojskowa zagrała hymn narodowy Wysp Salomona.

Prezydent Chin Xi Jinping i premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare podają sobie ręce w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, Chiny, 10 lipca 2023 r. (cnsphoto przez Reuters)
Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare dokonuje przeglądu gwardii honorowej podczas ceremonii powitalnej w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, 9 października 2019 r.
Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare dokonuje przeglądu gwardii honorowej podczas ceremonii powitalnej w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, 9 października 2019 r. (AP Photo/Mark Schiefelbein)

Wyspy Salomona, położone 2000 kilometrów na północny wschód od Australii, odniosły największy sukces Chin w kampanii mającej na celu rozszerzenie ich obecności na południowym Pacyfiku.

Rząd Sogavare zmienił oficjalne uznanie w 2019 roku na Pekin z Tajwanu, samorządnej demokracji, którą rządząca Partia Komunistyczna na kontynencie uważa za część swojego terytorium.

Sogavare powiedział: „Wyspy Salomona, proszę pana, mogą się wiele nauczyć z doświadczeń rozwojowych Chin”.

Z zadowoleniem przyjął możliwość dialogu w celu wzmocnienia „dwustronnej interakcji i współpracy”.

Wizyta premiera Wysp Salomona Manasseha Sogavare (po prawej) i jego chiński odpowiednik Li Qiang przeglądają wartę honorową podczas ceremonii powitalnej w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, w poniedziałek, 10 lipca 2023 r.
Wizyta premiera Wysp Salomona Manasseha Sogavare (po prawej) i jego chiński odpowiednik Li Qiang przeglądają wartę honorową podczas ceremonii powitalnej w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, w poniedziałek, 10 lipca 2023 r. (Andy Wong/Pool przez Reuters)

Li powiedział, że oba rządy „postanowiły ustanowić kompleksowe partnerstwo strategiczne oparte na wzajemnym szacunku i wspólnym rozwoju”.

„Relacje między Chinami a Wyspami Salomona rozwinęły się szybko i możemy teraz powiedzieć, że są bardzo owocne”.

Wyspy Salomona podpisały tajne porozumienie o bezpieczeństwie z Pekinem, które mogło pozwolić chińskim siłom zbrojnym na wejście na południowy Pacyfik.

Jednak Sogavare odrzucił sugestie, że jego rząd może dać Pekinowi przyczółek wojskowy w regionie.

Wyspiarski kraj Kiribati również zmienił oficjalne stosunki z Pekinem w 2019 roku.

Wizyta premiera Wysp Salomona Manasseha Sogavare rozmawia ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Qiangiem podczas spotkania dwustronnego w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, poniedziałek, 10 lipca 2023 r.
Wizyta premiera Wysp Salomona Manasseha Sogavare rozmawia ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Qiangiem podczas spotkania dwustronnego w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, poniedziałek, 10 lipca 2023 r. (Andy Wong/Pool przez Reuters)

Podczas późniejszego spotkania z Sogavare Xi powiedział, że Pekin chce rozszerzyć więzi i handel poprzez Inicjatywę Pasa i Szlaku, aby budować porty i inną infrastrukturę z Pacyfiku przez Azję i Afrykę.

„Chiny rozumieją, że kraje wyspiarskie Pacyfiku stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi i są chętne do wzmocnienia wymiany i współpracy”.

Chińskie MSZ oświadczyło w zeszłym tygodniu, że wizyta Sogavare „doda nowego impetu” stosunkom i „pogłębi polityczne wzajemne zaufanie”.

Wysiłki Chin zmierzające do zacieśnienia stosunków z innymi rządami Pacyfiku w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem.

Administracja Bidena odpowiedziała, ogłaszając plany ponownego otwarcia ambasady USA na Wyspach Salomona.

Kraje o najwyższych wydatkach na zbrojenia na świecie

Biden zwołał we wrześniu szczyt przywódców wysp Pacyfiku, aby przedstawić strategię obejmującą współpracę w zakresie zmian klimatu, bezpieczeństwa morskiego i zapobiegania kłusownictwu.

Biden obiecał 810 milionów dolarów nowej pomocy dla krajów wyspiarskich Pacyfiku w ciągu następnej dekady, w tym 130 milionów dolarów na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych.

Umowy podpisane w poniedziałek między Wyspami Salomona a chińskimi urzędnikami obejmowały plan wdrożenia współpracy policyjnej do 2025 roku.

Rejestracja tutaj Aby otrzymywać nasze codzienne biuletyny i powiadomienia o najświeższych wiadomościach, wysyłane bezpośrednio na Twoją skrzynkę odbiorczą.