Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Raport o zatrudnieniu w USA i zeznania Powella zajmują centralne miejsce: Tydzień ochrony środowiska

(Bloomberg) – Wzrost liczby miejsc pracy w USA prawdopodobnie osłabł w zeszłym miesiącu po zawrotnym tempie w styczniu, podczas gdy stopa bezrobocia prawdopodobnie utrzyma się na najniższym poziomie od 53 lat, co wskazuje na rynek pracy, który okazał się w większości nieprzepuszczalny. Karmiony.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Raport będzie poprzedzony zeznaniami prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella we wtorek i środę, kiedy będzie on dostarczał prawodawcom półroczne sprawozdanie dotyczące polityki pieniężnej. Jego komentarze mogą rzucić światło na to, czy inwestorzy są zgodni z poglądem banku centralnego na temat tego, o ile wyższe powinny być stopy procentowe, aby obniżyć inflację.

Liczba miejsc pracy wzrosła w lutym o 215 000, zgodnie z medianą prognozy w ankiecie Bloomberga. Na początku roku amerykańscy pracodawcy zatrudnili ponad pół miliona pracowników, a stopa bezrobocia spadła do 3,4 proc.

Piątkowy raport o zatrudnieniu będzie ostatnim przed posiedzeniem Fed w dniach 21-22 marca, aby rozważyć kolejną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych lub może być bardziej jastrzębi w świetle ostatnich danych pokazujących uporczywą inflację. Przed posiedzeniem urzędnicy będą również dysponować indeksem cen towarów i usług konsumpcyjnych za luty oraz danymi o sprzedaży detalicznej.

„Jeśli dane pokażą, że ponowne przyspieszenie na początku roku było krótkotrwałe, narracja Fed stanie się o wiele łatwiejsza” – stwierdzili w raporcie ekonomiści z Bank of America Corp., kierowany przez Michaela Gapina. „Trochę złych wiadomości będzie dobrą wiadomością dla Fed”.

Elastyczny popyt na siłę roboczą przyspieszył wzrost płac, co z kolei wspierało wydatki konsumpcyjne i zwiększało koszty ponoszone przez pracodawców. Grozi to utrzymaniem inflacji na wyższym poziomie przez dłuższy czas i pomaga wyjaśnić, dlaczego rynki swapów wyceniają obecnie szczytową stopę procentową na poziomie 5,5% we wrześniu. Stopa referencyjna mieści się obecnie w przedziale od 4,5% do 4,75%.

Co mówi Bloomberg Economics:

Jednak nasza analiza sugeruje, że wiele z ogłoszonych głośnych zwolnień – na przykład w branży technologicznej – przekłada się na utratę miejsc pracy dopiero po około dwóch miesiącach. Jeśli to prawda, spodziewamy się, że liczba nowych bezrobotnych wzrośnie w marcu.

Raporty o zatrudnieniu w marcu – które zostaną opublikowane dopiero po zbliżającym się posiedzeniu FOMC – prawdopodobnie pokażą wyraźniejsze oznaki osłabienia rynku pracy. Niestety, Fed nie może czekać, aż mgła się rozwieje, aby podejmować decyzje polityczne”.

READ  Niepewność pracowników elektrowni po ogłoszeniu przez Origin Energy wcześniejszego wyłączenia

— Anna Wong, Stuart Ball i Eliza Winger, ekonomiści. Aby zapoznać się z pełną analizą, kliknij tutaj

Ustawodawcy prawdopodobnie zapytają Powella, czy rozważana jest zmiana o pół punktu procentowego. Fed podniósł stopy procentowe o ćwierć punktu 1 lutego, odwracając podwyżkę o pół punktu w grudniu, która nastąpiła po czterech kolejnych ruchach o 75 punktów bazowych.

W innych krajach Bank Kanady może przestać podnosić stopy procentowe, podczas gdy w Australii stopa procentowa prawdopodobnie ponownie wzrośnie, a decyzja Banku Japonii będzie oznaczać koniec pewnej ery.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu, a poniżej znajduje się nasze podsumowanie tego, co wydarzy się w światowej gospodarce.

Kanada

W Kanadzie gubernator Tiff Macklem ma w środę zostać pierwszym bankierem centralnym G7, który zdejmie stopę z hamulca monetarnego.

Oczekuje się, że Bank Kanady utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie 4,5% w swojej pierwszej decyzji, odkąd urzędnicy ogłosili warunkową pauzę w styczniu. Macklem powiedział, że potrzeba „zgromadzonych dowodów”, że gospodarka nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, aby decydenci zrezygnowali z marginesów, a jak dotąd to się nie zmaterializowało.

Inflacja w Kanadzie spadła do 5,9% na początku roku ze szczytowego poziomu 8,1%, a produkcja ustabilizowała się w czwartym kwartale. Jednak rynek pracy pozostaje napięty, a nowy zestaw danych o zatrudnieniu pojawi się w piątek po dwóch kolejnych raportach o wybuchu.

Azja

Chiny ujawnią swoje cele gospodarcze na ten rok w niedzielę podczas dorocznego zgromadzenia parlamentarnego, a analitycy uważnie obserwują cel PKB w świetle danych pokazujących, że gospodarka się ożywia.

We wtorek Pekin opublikuje dane dotyczące handlu, dając wgląd w stan światowego popytu, podczas gdy dane o inflacji zostaną opublikowane w czwartek.

Haruhiko Kuroda podejmie ostateczną decyzję dotyczącą porządku publicznego jako prezes Banku Japonii w piątek, gdy bezprecedensowy, trwający dekadę okres stymulacji dobiega końca.

Chociaż ma ostatnią szansę, by zaskoczyć rynki ruchem, który mógłby pomóc jego potencjalnemu następcy, Kazuo Uedzie, panuje zgoda co do tego, że Kuroda zakończy się ledwie skomleniem, ponieważ jego okres kupowania obligacji rozpoczął się od prostego zatrzymania. -poklepać.

Tydzień zaczyna się od danych o inflacji z Korei Południowej, które przetestują powagę prezesa Banku Korei Rai Chang-yonga w rozważaniu możliwości powrotu do podwyżek stóp procentowych po przerwie w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w zeszłym miesiącu.

READ  Biden powinien się zmienić, a nie pogłębiać, nieudana strategia Trumpa w Wenezueli

Bank Rezerw Australii spotyka się we wtorek i oczekuje się, że w drugim kwartale będzie kontynuował procentowy wzrost, nawet po tym, jak ostatnie dane wykazały wolniejszy niż oczekiwano wzrost i spowolnienie inflacji. Pod presją gubernator Philip Lowe będzie miał szansę wyjaśnić decyzję następnego dnia w obliczu rosnącego zaniepokojenia kryzysem kosztów utrzymania w Australii.

Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki

Po tygodniu, w którym inflacja bazowa w strefie euro osiągnęła nowy rekord, kolejne dni dają decydentom ostatnią szansę na wypowiedzenie się przed okresem wstrzymania decyzji przed ich posiedzeniem 16 marca. Inwestorzy obstawiają, że w najbliższych miesiącach stopa depozytowa EBC wzrośnie do 4%.

Wśród urzędników, którzy mają przemawiać, są prezydent Christine Lagarde, główny ekonomista Philip Lane i członek zarządu Fabio Panetta.

To był spokojniejszy niż zwykle tydzień dla danych ze strefy euro. Niemieckie zamówienia fabryczne i produkcja przemysłowa we wtorek i środę będą jednymi z najważniejszych wydarzeń.

W Wielkiej Brytanii dane z piątku pokażą, czy gospodarka zaczęła się rozwijać w 2023 r., utrzymując powszechnie oczekiwaną recesję z dala od recesji przez jakiś czas. Według mediany prognoz ekonomistów, produkt krajowy brutto prawdopodobnie odnotował w styczniu wzrost o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Uwagę inwestorów przyciągną dane o cenach konsumenckich w innych częściach Europy. Od poniedziałku szwajcarskie statystyki prawdopodobnie pokażą spowolnienie inflacji w lutym, a ekonomiści spodziewają się wyniku na poziomie 3%. Wzrost cen w Czechach i Norwegii, który nastąpi w piątek, również może być słaby.

Węgry, które w styczniu miały najwyższą stopę inflacji w UE, prawdopodobnie odnotowały podobny wynik powyżej 25% w zeszłym miesiącu. To wydanie pojawi się w środę.

Tego samego dnia polscy decydenci prawdopodobnie utrzymają stopę procentową na poziomie 6,75%, podczas gdy w czwartek ich serbscy odpowiednicy mogą ponownie podnieść koszty kredytu.

W Szwecji miesięczny wskaźnik PKB za styczeń może wskazywać, czy największa gospodarka północy rozpoczęła rok od kolejnego spowolnienia. W obliczu zbliżającej się recesji i załamania na rynku mieszkaniowym inwestorzy mogą skupić się na przemówieniach urzędników, w tym prezesa Riksbanku, Erica Thedena, we wtorek. Al-Sateen powiedział w sobotę, że powstrzymanie inflacji pozostaje priorytetem.

Na wschodzie Rosja poinformowała w poniedziałek o sprzedaży samochodów, która prawdopodobnie nadal będzie gwałtownie spadać w związku z odejściem zachodnich producentów. Miesięczne dane o inflacji w piątek będą obserwowane pod kątem oznak narastającej presji cenowej.

READ  Powinniśmy teraz wszyscy nosić włosy we włosach, aby ratować Niemcy i ratować siebie

W Afryce Południowej dane opublikowane we wtorek prawdopodobnie pokażą, że gospodarka skurczyła się w czwartym kwartale, ponieważ rekordowe przerwy w dostawie prądu zdławiły produkcję i zniechęciły do ​​inwestycji. W danych z ostatniego miesiąca produkcja wydobywcza i produkcyjna, która stanowi około jednej piątej całkowitego PKB, spadła w grudniowym kwartale.

Inflacja w Egipcie, zaplanowana na czwartek, prawdopodobnie wykaże kolejne przyspieszenie po tym, jak ceny żywności osiągnęły rekordowy poziom i ustąpiły skutki ostatniej dewaluacji waluty.

Oczekuje się, że czwartkowe dane pokażą, że sektor inny niż naftowy Arabii Saudyjskiej rozwinął się w najszybszym tempie od ponad roku i pomógł królestwu odnotować najszybszy ogólny wzrost wśród głównych światowych gospodarek pod koniec ubiegłego roku.

Ameryka Łacińska

W Argentynie zarówno działalność budowlana, jak i produkcja przemysłowa w styczniu mogą przedłużyć tendencje spadkowe, głównie ze względu na kontrole handlowe i walutowe, które inspirują import materiałów.

Po zaskakującej decyzji o utrzymaniu podstawowej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 7,75% w lutym, po 18-krotnym wzroście z rzędu, peruwiański bank centralny sprzeciwia się jej na posiedzeniu w tym tygodniu. Na inflację, która obecnie zbliża się do szczytu z czerwca 2022 r., tj. 8,81%, odbiły się także ogólnopolskie protesty, które miały wpływ na aktywność gospodarczą.

Podsumowując tydzień, pięć największych gospodarek regionu publikuje lutowe raporty cen konsumpcyjnych. Podczas gdy Chile, Meksyk i Brazylia wydają się być po stronie spadkowej szczytowej inflacji, wielu analityków spodziewa się, że odczyty powyżej celu zepsują tę trójkę do 2025 roku.

Spowolnienie w Chile w trzecim miesiącu może obniżyć główną stopę procentową do zaledwie 12%, podczas gdy wczesne szacunki dla Meksyku przewidują jej spadek do około 7,7%, pierwszy spadek od trzech miesięcy i zaledwie 100 punktów bazowych poniżej szczytu cyklu.

I podczas gdy bank centralny Brazylii obniżył 600 punktów bazowych w porównaniu z głównym odczytem, ​​inflacja spada obecnie poniżej 6 proc.

— Z pomocą Gregory’ego L. White’a, Roberta Jamesona, Stephena Wickary’ego, Malcolma Scotta i Andrei Dudka.

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP