Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

RBA wezwał do zawieszenia stóp procentowych lub popchnięcia Australii w „niepotrzebną” recesję

RBA wezwał do zawieszenia stóp procentowych lub popchnięcia Australii w „niepotrzebną” recesję

Czołowy ekonomista ostrzegł, że Australia może wkrótce stanąć w obliczu recesji, jeśli Bank Rezerw będzie nadal podnosił stopy procentowe, ponieważ ożywienie gospodarcze napędzane przez konsumentów szybko traci impet.

Oczekuje się, że spadające ceny domów, rosnące stopy procentowe, wysoka inflacja, niski poziom zaufania konsumentów i ujemny wzrost płac realnych w 2023 r. przyczynią się do obniżenia wydatków konsumpcyjnych.

Steven Smith, partner w Deloitte Access Economics, uważa, że ​​spadek będzie kluczowym czynnikiem wyjaśniającym, dlaczego wzrost gospodarczy w Australii zwolnił do 1,7 proc., w porównaniu z 3,6 proc. w 2022 r.

„Siła konsumentów w wychodzeniu z ograniczeń związanych z pandemią i powrocie do centrów handlowych była ważnym powodem, dla którego australijska gospodarka rozwijała się w szybkim tempie w ciągu ostatnich 12 miesięcy” – powiedział.

„Niestety jest to również istotny powód, dla którego wzrost gospodarczy Australii znacznie zwolni w 2023 r.”

Ogólnie rzecz biorąc, raport Dubai Aerospace Industries Business Outlook przewiduje, że stopa bezrobocia wyniesie średnio około 3,6 procent w latach 2022-23.

Oczekuje się również, że ceny towarów pozostaną wyższe dłużej niż oczekiwano, co zwiększy zyski rządu.

Smith powiedział, że Australijczycy pozostaną „na łasce” Banku Rezerw.

W zeszłym miesiącu bank centralny podniósł stopy procentowe ósmy miesiąc z rzędu do 3,1 proc.

Protokół z posiedzenia zarządu nie wykluczył możliwości dalszych podwyżek w nowym roku, jeśli inflacja będzie nadal rosła.

Raport DAE ostrzegł, że jakikolwiek dalszy wzrost stóp procentowych powyżej obecnych 3,1 procent może „niepotrzebnie popchnąć Australię w recesję w 2023 roku”.

Według szacunków Banku Rezerw Specjalnych spłata kredytu hipotecznego, w tym kwoty głównej i odsetek, jest już na dobrej drodze do osiągnięcia rekordowego poziomu udziału w dochodzie do dyspozycji gospodarstw domowych w nadchodzących miesiącach.

Tymczasem realny dochód do dyspozycji gospodarstw domowych na mieszkańca – kluczowy miernik dobrobytu – spada i zakończy bieżący rok podatkowy na poziomach ostatnio obserwowanych przed wybuchem pandemii.

READ  Milkrun nie udało się zebrać pieniędzy po upadku firm dostarczających artykuły spożywcze Voly, Send i Deliver

„Nie ma wątpliwości, że australijskie rodziny zaczynają cierpieć”.

Przeczytaj powiązane tematy:banku rezerwowym