Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rezygnacja doradcy prezydenta Ukrainy w związku z wypowiedziami o ataku rakietowym na Dniepr

Prezydent RP Andrzej Duda. Po lewej prezydent Litwy Gitanas Nauseda bierze udział w sesji Światowego Forum Ekonomicznego „W obronie Europy” w Davos w Szwajcarii, 17 stycznia. (Arnd Wiegmann/Reuters)

Przywódcy Polski i Litwy powiedzieli, że są optymistami, że Niemcy zezwolą na eksport czołgów Leopard na Ukrainę, ponieważ liderzy biznesu i politycy zebrali się w poniedziałek na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym.

„Jeśli nadal wysyłamy obrońcom Ukrainy dużo sprzętu wojskowego, zaawansowanego sprzętu wojskowego, to oni wciąż mają tę zdolność, by powstrzymać Rosjan” – powiedział we wtorek prezydent RP Andrzej Duda podczas sesji panelowej w Davos w Szwajcarii.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Polska ogłosiła w zeszłym tygodniu, że planuje wysłać czołgi Leopard na Ukrainę. Niemcy wezwały rząd niemiecki do zaopatrzenia Kijowa w „wszelkie rodzaje broni”, ponieważ potrzebne było pozwolenie Niemiec na eksport niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Duda powiedział, że ma nadzieję, że „będzie kilku partnerów, kilku sojuszników, którzy dadzą Ukrainie czołgi”, zapytany o swoje oczekiwania wobec obecności kanclerza Niemiec Olafa Scholza na szczycie w Davos.

Mamy nadzieję, że niemiecki producent czołgów również weźmie w tym, moim zdaniem, bardzo dobry pomysł. Wołodymyr Zełenski wiele razy pytał mnie o to wsparcie militarne, Andriej powiedział mi, że potrzebujemy nowoczesnych czołgów, bo tylko tak można teraz powstrzymać rosyjską inwazję” – dodał Duda.

„Ktoś musi przejąć to przywództwo i podjąć decyzję, aby wesprzeć Ukrainę” – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapytany o podziały wewnątrz sojuszu.

Dodał: „Bardzo mocno wierzę, że kanclerz Schultz rozstrzygnie tę sprawę i byłem świadkiem bardzo ważnego punktu zatrzymania lub punktu zwrotnego w myśleniu lub mentalności Niemiec”.

Jakiś kontekst: Wiele krajów zachodniego sojuszu wkrótce zobowiązało się do tego Wyślij czołgi do wykorzystania przez armię ukraińską w jej wysiłkach obrony przed rosyjską inwazją.

Francja, Polska i Wielka Brytania po raz pierwszy odpowiedziały na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o dostarczenie Kijowowi nowoczesnych czołgów bojowych.

READ  Queensland spieszy się, aby zebrać nowe miejsca ekspozycji na COVID po pozytywnym przypadku z Sydney

Scholz nalegał jednak, aby każdy taki plan był w pełni skoordynowany z całą zachodnią koalicją, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.

Schulz ma wygłosić przemówienie na Światowym Forum Ekonomicznym w środę.