Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rodziny więźniów Auschwitz sprzeciwiają się byłemu premierowi w radzie muzeum

Warszawa, Polska (AFP) Krewni byłych więźniów Auschwitz z Polski protestują przeciwko powołaniu do rady doradczej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce ważnego członka rządzącej w tym kraju prawicy.

Twierdzą, że były premier Piata Szidloo tolerował grupy „jawnie faszystowskie” i wspierał między innymi próby zdławienia badań nad Holokaustem.

W kwietniu Szydło zostało powołane do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, grona ekspertów, które doradzają dyrektorowi muzeum. Zapłać to Trzech z dziewięciu członków Z rezygnacji ekspertów nastąpiła czwarta rezygnacja zgłoszona w tym tygodniu.

W piątek wieczorem portal informacyjny Onet przyniósł list podpisany przez dzieci i wnuki byłych polskich więźniów, a także ocalałego z obozu Auschwitz, skierowany do premiera Matthewsa Moravekiego.

Nie chcieli Szydła ze względu na zdecydowany sprzeciw rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość wobec przyjmowania uchodźców oraz próby pozyskania wyborców ze skrajnej prawicy przez partię konserwatywną.

Pisali do Morawieckiego, zgodnie z przesłaniem przekazanym przez Onet: „Pamiętamy wypowiedzi, które wykluczały uchodźców, podważały osiągnięcia badaczy Holokaustu, tolerancję jawnych organizacji faszystowskich, a ostatecznie zaprzeczanie sojuszom Unii Europejskiej”. „Nie zgadzamy się z tym”.

Na początku II wojny światowej wojska niemieckie prowadziły Auschwitz jako obóz dla polskich jeńców, w tym duchowieństwa katolickiego i członków ruchu oporu. Później założyli sąsiedni Birkenau w celu masowego mordowania Żydów z całej Europy. W sumie w miejscu dzisiejszym w południowej Polsce zginęło około 1,1 miliona ludzi.

Wśród osób, które podpisały list do Morawieckiego, był syn i wnuczka kapitana Witoldta Pelliki, jednego z najwybitniejszych bohaterów polskiego ruchu oporu. Peleki zgłosił się na ochotnika do więzienia w Auschwitz i przed ucieczką przemycał tam raporty o okrucieństwach. Po wojnie był torturowany i stracony w pokazowym procesie komunistów.

W piątek wieczorem nie było natychmiastowej odpowiedzi ze strony polskiego rządu.

Minister kultury Piotr Glensky, który powołał Seidlo do rady, zareagował po trzech pierwszych rezygnacjach, potępiając ją.

READ  Późny post, runda 4, tajniki i spadki, kontuzje, zmiany, David Fifita, Dayne Gagai, Toofuoa Sibley, Sea Eagles, Sam Walker, Koguty kontra Pantery, Rabbitohs kontra Buldogi, Broncos kontra Kowboje

Glensky powiedział, że to dla muzeum zaszczyt mieć Seydlo w radzie i powiedział, że rezygnacje grożą „upolitycznieniem debaty o najważniejszym muzeum męczeństwa w Polsce, miejscu światowego dziedzictwa”.

Obecnie Szidelo jest posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Studiowała etnografię i historię. Pochodzi z polskiego regionu Oświęcimia, gdzie znajduje się teren byłego obozu zagłady Auschwitz.