Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosnące ceny ziaren kawy to tylko przedsmak tego, co nadejdzie wraz ze zmianą klimatu | Kawa

Naukowcy od dawna ostrzegają, że zmiany klimatyczne nadchodzą z powodu naszej porannej kawy i że niedawny wzrost światowych cen zbóż może być pierwszym sygnałem, że to już się dzieje.

Oczekuje się, że światowe ceny kawy wzrosną w tym roku do 4,44 USD za kilogram, według IBISWorld, po lipcowym zimnym uderzeniu w kluczowym regionie produkującym kawę arabica w Brazylii, który zniszczył jedną trzecią plonów.

Tom Baker, założyciel firmy Mr. Black Roasters and Distillers z siedzibą w Sydney, zauważył wzrost, gdy pierwsza dostawa dotarła w tym roku po wygórowanej cenie.

„To było prawie uczucie rozpaczy. Spodziewaliśmy się tego, ponieważ wszystko poszło gładko. Wszystkie nasze koszty dotyczą każdego przedmiotu” – powiedział Becker. „Szkło, kawa, papier, etykiety. Wszystko poszło w górę – i to nie tylko o kilka procent”.

Każdego roku jego firma importuje od 150 do 200 ton ziaren kawy, które następnie są palone i destylowane w szereg alkoholowych napojów kawowych.

wskutek zakłócenia łańcucha dostaw Z powodu pandemii Covid koszt jednego kontenera transportowego wzrósł z 3300 do 10 000 USD.

Susie O, starszy analityk branżowy w IBISWorld, powiedziała, że ​​koszty wysyłki przyczyniły się do ostatnich cen ziaren kawy, które wzrosły najbardziej od 2014 roku.

Spodziewa się spadku cen w nadchodzących miesiącach i nie spodziewa się wzrostu kosztów białego mieszkania – ze względu na ostrą konkurencję wśród właścicieli kawiarni. Ale Ou powiedział, że innym czynnikiem do rozważenia jest zmiana klimatu.

Zapisz się, aby codziennie rano otrzymywać najgorętsze wiadomości z Guardian Australia

„Oczywiście są też surowe warunki klimatyczne w Brazylii, która jest największym na świecie dostawcą ziaren kawy”.

Rolnicy w brazylijskich regionach produkujących kawę doświadczyli w ostatnich latach serii susz i chociaż mrozy były powszechne w lipcu i sierpniu, ostatnie wydarzenie zaskoczyło i wzmocniło producentów.

Mroźne temperatury nadeszły pod koniec lipca po bezprecedensowym froncie Antarktydy, który przyniósł śnieg na wzgórza i mróz rozprzestrzenił się między drzewami kawowymi w regionie Cerrado Mineiro w stanie Minas Gerais.

Szybka porada

Jak otrzymywać najnowsze wiadomości od Guardian Australia

pokazać

Zdjęcie: Tim Robberts/Stone RF

Dziękujemy za twoją opinię.

Podobny mróz dotknął rolników w Paranie 40 lat temu, zmuszając wielu do szukania bardziej stabilnych warunków w pobliżu równika w Minas Gerais, dlatego ostatnie wydarzenia były tak szokujące, że obszar ten został uznany za bezpieczny.

Zwiększoną zmienność i częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych w Brazylii przypisuje się zmianom klimatycznym.

Obecnie istnieje obawa, że ​​rosnące temperatury doprowadzą do spadku zarówno wilgotności, jak i opadów, prowadząc do dłuższych okresów suszy. za pomocą niektóre kontaBrazylia nie miała typowej pory deszczowej od 2010 roku.

Ziarna kawy w czasie żniw na farmie w południowym Minas Gerais
Czas zbiorów na farmie w południowym Minas Gerais, czerwiec 2021 r. Nietypowe warunki pogodowe sprawiają, że brazylijski przemysł kawowy jest „naprawdę nerwowy”. Zdjęcie: Igor de Valle/Zuma Wire/Rex/Shutterstock

Profesor Leslie Hughes, rzeczniczka Rady Klimatycznej i wybitny profesor biologii na Macquarie University, powiedziała, że ​​rolnicy na całym świecie zgłaszali podobne doświadczenia z pożarami, powodziami i suszami.

„Obserwujemy również, jak rolnicy coraz bardziej bankrutują, ponieważ jedno ekstremalne zdarzenie pogodowe jest zbyt duże, a niektóre z tych ekstremalnych sytuacji zaostrzają się. Na przykład przejście od pożaru do powodzi, a następnie suszy” – powiedział Hughes.

Zmiana klimatu przysługa Długoterminowe zagrożenia dla upraw, takich jak kawa, czekolada i winogrona, które wymagają określonych warunków do wzrostu.

Jako roślina tropikalna, drzewa kawowe walczą w niskich temperaturach i zaczynają umierać w temperaturach poniżej zera jak cząsteczki lodu”Oparzenie„Ich papiery. Ponieważ założenie fabryk zajmuje kilka lat, każda większa strata może zagrozić producentom.

Brazylijski handlarz kawą i emigrant Andre Silga powiedział, że niepewność spowodowana nietypowymi wzorcami pogodowymi sprawiła, że ​​branża była „naprawdę nerwowa”.

„Większość rolników nigdy wcześniej nie widziała czegoś takiego” – powiedział Silga.

„Mróz na tym obszarze jest normalny, ale nie tak silny i nie tak wysoki. Słyszałem o rolnikach, którzy stracili wszystko. Wszystkie rośliny. Teraz czekają, aby zobaczyć, czy niektóre z nich mogą wyzdrowieć. Całkowicie stracili środki do życia”.

Salja powiedział, że cena importowanej przez niego zielonej fasoli wzrosła o 60% i chociaż koszt wysyłki był czynnikiem, bardziej obawiał się rosnącej niepewności spowodowanej zmianami klimatycznymi.

„To jest większe niż koszt wysyłki, ma charakter strukturalny” – powiedział Silga. „Zmiany klimatyczne, kilka lat temu, były czymś, co musiało zostać omówione przez najwyższe kierownictwo i politykę. Ale teraz wydaje się, że zeszła na nasz poziom i zwykli ludzie muszą sobie z tym radzić.”

interaktywny
READ  Discovery oskarża Warszawę o złamanie polsko-amerykańskiego traktatu inwestycyjnego - The Hollywood Reporter