Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynki wschodzące – Akcje rosną przed zeznaniem Powella, chińskie akcje zyskują

Rynki wschodzące – Akcje rosną przed zeznaniem Powella, chińskie akcje zyskują

*

Chińskie akcje spadają przy skromnym celu wzrostu

*

Sprzedaż detaliczna na Węgrzech spadła w styczniu o 4,5% rok do roku

*

Prezydent Republiki Południowej Afryki ogłasza przetasowania w rządzie

*

Akcje rynków wschodzących wzrosły o 0,6%, a kursy walut wzrosły o 0,1% wobec osłabienia dolara

Napisane przez Shubham Batra i Amruta Khandekar

(Reuters) – Akcje rynków wschodzących wzrosły w poniedziałek, gdy rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły przed komentarzem prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella w dalszej części tygodnia, ale zyski były ograniczone, ponieważ skromny cel wzrostu Chin na 2023 r. rozczarował inwestorów.

Indeks MSCI Emerging Equity Index rozpoczął tydzień pozytywnie, rosnąc o 0,6%, a inwestorzy oczekiwali zeznań Powella przed Kongresem we wtorek i środę w celu aktualizacji ścieżki polityki pieniężnej banku centralnego.

Indeks osiągnął trudny okres w lutym, ponieważ oznaki odporności gospodarczej w USA podsyciły obawy przed podwyżką stóp procentowych przez bank centralny USA, ale ostatnie komentarze niektórych urzędników Rezerwy Federalnej uspokoiły napięcia, powodując gwałtowny spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Przeciwstawiając się poniedziałkowemu trendowi, akcje w Chinach spadły o 0,5% po tym, jak druga co do wielkości gospodarka świata wyznaczyła skromny cel wzrostu PKB w 2023 r. na poziomie około 5% w niedzielę, gdy rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Kongresu Ludowego.

Było to poniżej oczekiwań, a źródła polityczne niedawno poinformowały Reutera, że ​​można ustalić przedział do 6 proc.

„W szczególności rząd centralny (w Chinach) prawdopodobnie nie chce wywierać zbyt dużej presji na samorządy lokalne, aby przyspieszyły wzrost gospodarczy, biorąc pod uwagę presję fiskalną, z jaką się borykają” – powiedział Tommy Wu, główny ekonomista Commerzbanku.

„Z bardziej ostrożnego punktu widzenia mało ambitny cel wzrostu sugerowałby spokojniejsze perspektywy. Może to również wskazywać, że rząd prawdopodobnie wdroży bardziej umiarkowaną politykę niż wcześniej”.

READ  Zwiększenie wydajności siły roboczej w celu wdrożenia planu Delta: Analitycy

Waluty regionalne wzrosły o 0,1% wraz ze spadkiem indeksu dolara.

Lira turecka ustabilizowała się w stosunku do dolara, ponieważ główny sojusz opozycyjny spodziewa się ogłosić swojego kandydata, który rzuci wyzwanie prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi w nadchodzących wyborach, które odbędą się dzisiaj.

Południowoafrykański rand spadł o 0,1% w stosunku do dolara w oczekiwaniu na przetasowania w rządzie dzisiejszego popołudnia, podczas których prezydent Cyril Ramaphosa prawdopodobnie mianuje nowego wiceprezydenta.

W Europie Środkowo-Wschodniej forint węgierski zyskał 0,3% w stosunku do euro. Dostosowana do kalendarza sprzedaż detaliczna na Węgrzech spadła w styczniu o 4,5% rok do roku, po spadku o 4,1% w grudniu.

Polski złoty był płaski w stosunku do euro.

Na innych rynkach wschodzących indyjskie akcje wzrosły w poniedziałek, a akcje Adani Group zwiększyły zyski po tym, jak GQG Partners zainwestował w konglomerat w zeszłym tygodniu. (Reportaż Shubham Batra i Amruta Khandekar w Bengaluru; montaż przez Varuna HK)