Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynki wschodzące – gorączka technologiczna w Hongkongu wspiera akcje, podczas gdy rynek walutowy nieco się ożywia

* Potrójne BAT podniosło indeks giełdowy rynków wschodzących

* Wzrost liry tureckiej na tle nagłej nadwyżki na rachunku bieżącym

* Rosnąca inflacja i brak energii obciążają obce waluty

przez Ambar Warrick

11 października (Reuters) – Zyski na głównych akcjach technologicznych pomogły akcjom rynków wschodzących osiągnąć w poniedziałek najwyższy poziom od prawie dwóch tygodni, podczas gdy waluty nieznacznie odbiły się od strat z zeszłego tygodnia, ponieważ inwestorzy nadal byli zaniepokojeni rosnącą inflacją.

Akcje notowanych na Hongkongu Baidu, Alibaba i Tencent, które należą do największych akcji na rynkach wschodzących, wzrosły o od 2% do 8%, ponieważ obawy o długoterminowy wpływ restrykcji regulacyjnych w Chinach zelżał.

Wszystkie trzy, znane nieformalnie jako trio BAT, pomogły indeksowi MSCI Emerging Stock Index dodać 0,8%. Akcje Alibaba wzrosły po tym, jak Daily Journal Corp., kierowany przez Charliego Mungera, zwiększył swoje udziały w Alibaba o 83% w trzecim kwartale.

Większość walut rynków wschodzących odrobiła straty po zeszłotygodniowych stratach, ale pozostała pod presją wysokich cen ropy i niedoborów energii, które mogą napędzać inflację i hamować wzrost gospodarczy – zjawisko określane jako „stagflacja”.

„Wysokie ceny/niedobory energii nieuchronnie przebiją się przez globalne łańcuchy wartości w postaci podwyżek cen i potencjalnych niedoborów dóbr przemysłowych i konsumpcyjnych” – napisał w nocie Jeffrey Haley, starszy analityk rynku w OANDA.

Turecka lira wzrosła o 0,4% z rekordowo niskiego poziomu, po tym jak dane pokazały, że w sierpniu na rachunku bieżącym kraju niespodziewanie pojawiła się nadwyżka.

Oczekuje się jednak, że gospodarka zależna od importu pozostanie pod presją z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw, deprecjacji kursu walutowego i rosnących kosztów energii.

Rosyjski rubel zyskał 0,2%, korzystając z wyższych cen ropy naftowej, podczas gdy rosyjskie akcje osiągnęły rekordowe poziomy.

Rubel był jedną z niewielu walut rynków wschodzących, które zyskały w zeszłym tygodniu, ponieważ wsparcie zapewnił również niższy niż oczekiwano rządowy program skupu walut.

READ  Polski prezydent popiera szefa banku centralnego na drugą kadencję

W Europie Środkowej korona czeska zyskała 0,1% wobec euro, nieco więcej niż jej regionalne odpowiedniki, ponieważ inflacja we wrześniu przekroczyła oczekiwania, co wskazuje na dalsze wsparcie stóp procentowych ze strony banku centralnego.

Skupiono się również na wyborach parlamentarnych, w których dwie główne czeskie ugrupowania opozycyjne uzyskały większość i możliwość utworzenia rządu.

Rosnące oczekiwania inflacyjne na rynkach wschodzących skłoniły wiele banków centralnych do podniesienia stóp procentowych. Jednak utrzymujący się wzrost cen surowców może ograniczać ich efektywność.

Polskie akcje wzrosły o 0,6%, podczas gdy złoty utrzymywał się na stabilnym poziomie, ponieważ na aktywa kraju nie pojawiły się obawy o wyjście Polski z Unii Europejskiej.

GRAFIKA wyników na rynkach wschodzących w 2021 r., patrz http://tmsnrt.rs/2egbfVh GRAFIKA wyników MSCI Emerging Index w 2021 r., https://tmsnrt.rs/2OusNdX

Najważniejsze wiadomości dotyczące rynków wschodzących

Raport dotyczący rynku Europy Środkowej, patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, zobacz

Raport dotyczący rynku rosyjskiego, patrz (Raportowanie Ambar Warrick, Redagowanie Toby Chopra)