Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Słowacja twierdzi, że Unia Europejska poinformowała ją o zaprzestaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Słowacja twierdzi, że Unia Europejska poinformowała ją o zaprzestaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Fico powiedział w czwartek, że rozmawiał z przewodniczącym Komisji Europejskiej na temat posunięcia swojego rządu podczas spotkania przed szczytem bloku w Brukseli.

W poście na Facebooku Fico napisała, że ​​Ursula von der Leyen szanuje „suwerenne prawo państw członkowskich do militarnego wspierania Ukrainy lub nie i wyraziła uznanie dla naszego stanowiska w sprawie pomocy humanitarnej”.

Wcześniej w czwartek Fico powiedział członkom parlamentu, że jego kraj „nie będzie już dostarczał broni Ukrainie”, ale będzie nadal zapewniał pomoc humanitarną swojemu ogarniętemu wojną sąsiadowi.

Dodał: „Będę popierał nieudzielanie Ukrainie żadnej pomocy wojskowej… Natychmiastowe zaprzestanie działań wojskowych jest najlepszym rozwiązaniem, jakie mamy dla Ukrainy. Unia Europejska musi przekształcić się z dostawcy broni w rozjemcę”.

Rosja natychmiast odrzuciła wpływ decyzji Słowacji o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy na trwający od 20 miesięcy konflikt.

„Słowacja nie miała tak dużego udziału w dostawach broni, więc nie będzie to miało wpływu na cały proces” – powiedział reporterom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na pytanie o decyzję Bratysławy.

W odpowiedzi na pytanie Agence France-Presse o komentarz do tej decyzji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odmówiło komentarza.

Poprzedni prozachodni rząd Bratysławy wykazał silne poparcie dla Ukrainy.

Kraj środkowoeuropejski, liczący 5,4 miliona mieszkańców, był pierwszym krajem NATO, który dostarczył samoloty bojowe swojemu ogarniętemu wojną sąsiadowi.

Według niemieckiego Instytutu Kilońskiego Słowacja zadeklarowała całkowite wsparcie rządowe dla Ukrainy do lipca 2023 roku w wysokości 680 mln euro.

Plasuje to Słowację w gronie krajów o najwyższym wsparciu państwa dla Ukrainy pod względem PKB (0,65%), za Norwegią, krajami bałtyckimi, Danią i Polską.

-Wartość symboliczna-

Jednak w zeszłym miesiącu partia Fico wygrała publiczne głosowanie w sprawie zobowiązań do zaprzestania pomocy wojskowej dla Ukrainy, co wzbudziło obawy o zerwanie poparcia Zachodu dla Kijowa.

READ  Brytyjska Partia Konserwatywna traci ponad 400 mandatów w wyborach lokalnych, a burmistrz Londynu Sadiq Khan wygrywa historyczną trzecią kadencję

Słowacki ekspert polityczny Branislav Kovacek powiedział AFP, że Ukraina „nie przegapi kwoty (pomocy) udzielonej przez Słowację”, ale dodał, że „jakakolwiek utrata jedności i wsparcia ma znaczenie symboliczne”.

W ostatnim czasie pogorszyły się także bliskie stosunki Ukrainy z sąsiadującą Polską.

Po zwycięstwie swojej partii Fico powiedział, że „naród na Słowacji ma większe problemy niż (poradzenie sobie) z Ukrainą” i wezwał do rozmów pokojowych, ponieważ „więcej zabijania nikomu nie pomoże”.

W przededniu wyborów powszechnych w Polsce w zeszłym miesiącu Warszawa oświadczyła, że ​​ograniczy dostawy broni do Kijowa, ponieważ musi zbudować własną armię.

Doszło do bardzo publicznej sprzeczki dyplomatycznej, podczas której prezydent Polski Andrzej Duda porównał Ukrainę do „tonącego człowieka”, który ryzykował wciągnięcie ratowników do wody.

Przemawiając wówczas w Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o niektórych krajach UE „udających, że solidaryzują się”, a tym samym „pośrednio wspierających Rosję”.

Fico wyraził także swój sprzeciw wobec sankcji nałożonych na Rosję.

„Nie będę głosował za żadnymi sankcjami wobec Rosji, dopóki nie zobaczymy analiz ich wpływu na Słowację” – powiedział.

Dodał: „Jeśli istnieją takie sankcje, które nam zaszkodzą, jak miało to miejsce w przypadku większości sankcji, nie widzę powodu, aby je wspierać”.

– Uścisk dłoni Putinowi –

Fico przemawiał dzień po powołaniu swojego trójpartyjnego rządu koalicyjnego.

Należą do nich lewicowa Smer-SD Ficy, skrajnie prawicowa, prorosyjska SNS i Hlas-SD, partia oderwana od Smeru.

SNS podziela zdecydowane stanowisko antyuchodźcze Fico i tendencje populistyczne.

Jej prorosyjski prezydent i były przewodniczący parlamentu Andrij Danko powiedział w lipcu, że terytoria okupowane przez Rosję nie są „historycznie ukraińskie”.

Zasłynął z uścisku dłoni prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, zrobienia sobie selfie ze przewodniczącym Dumy Państwowej Rosji Wiaczesławem Wołodinem i nazwania ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa „moim drogim przyjacielem”.

READ  „Zmienia zasady gry”: Chiny wstrzymują finansowanie zagranicznych projektów węglowych | Wiadomości o zmianach klimatu

Według bratysławskiego think tanku GlobeSec Słowacja jest jednym z najbardziej prorosyjskich krajów w Unii Europejskiej.

„Przekonanie respondentów ankiety, że Rosja jest odpowiedzialna za wojnę na Ukrainie, wynosiło zaledwie 40 procent, a większość padła ofiarą narracji dezinformacyjnej, zrzucającej winę na Ukrainę lub Zachód” – stwierdziła w raporcie z 2023 roku.

Z kolei w Czechach 71% respondentów obwinia Rosję za konflikt.

bur-amj/frj/mmp/gw