Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Śmieszne koszty rozbicia jednego zestawu

Śmieszne koszty rozbicia jednego zestawu

Australijczycy są zmęczeni wysokimi kosztami życia, jeśli chodzi o jedzenie, ale jedna grupa odczuwa większy wpływ na wyjścia z domu.

Nie jest tajemnicą, że tygodniowy koszt artykułów spożywczych jest wyższy niż kiedykolwiek.

Wszyscy, których znam, są zdenerwowani. Istnieje jednak duża grupa Australijczyków, którzy mają trudniejszy koniec umowy.

Jeśli nie wiesz, czym jest celiakia, zazdroszczę. W czerwcu 2021 roku, po sześciu miesiącach oślepiających migreny i wymiotów po każdym posiłku, zdiagnozowano u mnie chorobę autoimmunologiczną, co oznacza, że ​​jestem uczulony na produkty zawierające gluten, takie jak pszenica, żyto i jęczmień.

Około jeden na 70 Australijczyków cierpi na celiakię, a czterech na pięciu nie ma pojęcia, że ​​na nią cierpi.

Moja diagnoza była bardzo przygnębiająca, ponieważ gluten występuje w tak wielu produktach. Są te oczywiste – pomyśl o makaronie i pieczywie, ale gluten występuje także w wielu sosach i aromatach.

Musiałem nauczyć się nowego sposobu gotowania jedzenia i tego, jak bronić się w restauracjach, gdy pytano mnie, czy coś można bezpiecznie zjeść.

Domowy makaron Woolworths kosztuje 1 dolara. Zdjęcie: news.com.au

Najtańszy makaron, jaki mogłem zjeść w lokalnym supermarkecie, miał specjalną cenę 3,50 dolara. Zdjęcie: news.com.au

Nie spodziewałem się tego, co będę robić przy kasie, aby uzyskać bardziej ekscytującą dietę złożoną z mięsa, warzyw i ryżu.

Pamiętam żywą sytuację, kiedy byłem bardzo zły z powodu dodatkowych kosztów związanych z celiakią.

Znajomy skończył i zamówiliśmy pizzę, która kosztowała już ponad 25 dolarów.

Za bazę bezglutenową – nawet taką, która gwarantowała brak zanieczyszczeń krzyżowych – było to dodatkowe 8 dolarów. Byłem zły.

Wiem, że to może wydawać się niewielką ilością, ale rozważ dokonanie tej zamiany za każdym razem, gdy wychodzisz na śniadanie lub do włoskiej restauracji. To się sumuje.

READ  Lekarze ostrzegają Australijczyków przed nieznanym rakiem, ponieważ promienie UV zwiększają się latem

To nie uwzględnia kosztów artykułów spożywczych, gdybym nie miał celiakii.

Mogę kupić 500g worek makaronu marki Woolworths w dowolnym kształcie, jaki sobie wyobrażam, za 1 dolara. Ale nie, zamiast tego kupię 350 g organicznego, bezglutenowego makro penne od Woolworths za 3,70 dolara. To najtańsza oferta.

Jeśli w Coles mam ochotę na bochenek białego chleba, mogę kupić 650-gramową torebkę zwykłej marki za 2,40 dolara lub 700-gramową torebkę Tip Top za 4,40 dolarów. Jako osoba cierpiąca na celiakię płacę 7 dolarów za torebkę Tip Top The One Gluten Free White 550g.

Moim zdaniem makaron i chleb to podstawa, choć za mniejszą porcję zapłaciłabym więcej.

Ale markowa wersja kosztuje 4,40 dolara. Zdjęcie: news.com.au

Kiedy jestem leniwy i mam ochotę wrzucić coś do frytkownicy, Coles Frozen Chicken Breast Nuggets kosztują 4,40 dolara za opakowanie 400 g. Wersja bezglutenowa, która jest obecnie dostępna, kosztuje 6,50 USD za ten sam rozmiar, ale zwykle kosztuje 8 USD.

Nie zaczynaj mi mówić o przekąskach. Ceny te nie wynikają tylko z śmiechu jednego supermarketu lub jednej marki, która pobiera trochę więcej. To jest powszechne.

Możesz pomyśleć, że marudzę i powinnam po prostu zacisnąć usta i zapłacić, ale czuję się, jakbym była karana za stan, na który nie mogę nic poradzić. I nie jestem jedyny.

Użytkownik Tik Toka @han_fitzy Często publikuje posty na temat swojego życia jako celiakii i żartobliwie zamieściła fragment o tym, jak mogłaby sobie pozwolić na lądowisko dla helikopterów, gdyby nie musiała „płacić za bezglutenowe artykuły spożywcze, dodatkowe koszty jedzenia poza domem, 8 dolarów za bochenek chleba i pęczek daktyli.” „Badanie”.

Inny producent treści, @glu.tenfreegoodnessPowiedziała, że ​​wpadła do Coles i chciała pokazać ludziom różnicę w cenie pomiędzy podstawowymi produktami.

READ  Francja, Niemcy i Polska muszą ożywić koordynację polityki strategicznej Weimaru Visegrad Insight

Bochenek bezglutenowego chleba pełnoziarnistego kosztuje 6,25 dolara. Zdjęcie: news.com.au

„Niepokojące jest dla mnie to, że między zwykłym produktem a wersją bezglutenową jest tak duża różnica w cenie, że ze względu na zdrowie jesteśmy zmuszeni jeść” – powiedziała, dodając, że nie narzeka, ale stara się edukować ludzi.

W jej czteroosobowej rodzinie połowa ma celiakię, więc rodzina musi kupować obie wersje produktów.

Jednym z przykładów były bąbelki ryżowe firmy Kellogg. Wersja bezglutenowa kosztowała 350 g za 7 USD, podczas gdy wersja zwykła kosztowała o 100 g więcej i była dostępna w specjalnej cenie 5,40 USD.

Badania przeprowadzone przez markę zdrowotną Osłona pośladkówco pomaga chronić przed objawami przypadkowego spożycia glutenu, jak wykazał w grudniu ubiegłego roku YouGov, że jednej trzeciej osób cierpiących na celiakię nie stać na produkty bezglutenowe, ponieważ są one zbyt drogie, a 29 procent było zmuszonych zrezygnować z innych artykułów pierwszej potrzeby, aby sobie pozwolić na jedzenie.Bezglutenowe.

Jak to jest w ogóle akceptowalne? Celiakia nie jest alergią jak nabiał, gdzie można uniknąć jednej grupy produktów spożywczych, bo jest we wszystkim, lub wybrać styl życia taki jak wegański lub paleo.

Rozumiem, dlaczego może być trochę droższy, rozumiem to. Nie jestem całkowicie szalony. Potrzebujesz całkowicie oddzielnej linii produkcyjnej, która nie stwarza ryzyka skażenia krzyżowego i kosztuje. Ale zawsze płacę więcej za mniej – czasem trzy razy więcej.

Jedyne batoniki bezglutenowe w lokalnym Woolworths kosztują 10 dolarów za 264 g. Zdjęcie: news.com.au

Pudełko 400 g nuggetsów marki Woolworths kosztuje 4,40 dolara. Zdjęcie: news.com.au

W krajach takich jak Szkocja wydawana jest recepta, która pozwala co miesiąc pokryć podstawowe koszty, takie jak chleb i makaron. W Walii i Włoszech pacjenci chorzy na celiakię otrzymują dotację na pokrycie wysokich kosztów.

READ  CCTV pokazuje mężczyznę wyskakującego ze statku karnawałowego

Doktor Kim Faulkner-Hogg jest zarejestrowaną i zaawansowaną praktykującą dietetyczką. „Badanie to ujawniło, jak trudno wielu Australijczykom tolerować dietę bezglutenową oraz zwiększony stres i presję, jaką wywiera ona na tę grupę” – stwierdzono w badaniu. „W przypadku osób z medycznie zdiagnozowanymi zaburzeniami związanymi z glutenem spożywanie pokarmów zawierających nie zawierają glutenu nie wchodzi w grę.” Bezglutenowe – to wręcz konieczność.

„Jednak badanie pokazuje, że wiele osób obniża koszty w innych obszarach, aby móc się odpowiednio odżywiać, lub rezygnuje z żywności bezglutenowej. Jest to niebezpieczne. Dlatego ważne jest, aby kształcić się w zakresie robienia zakupów żywność bezglutenowa za opłatą.” Rozsądne. Przy pewnym planowaniu i badaniach można znaleźć sposoby na obniżenie kosztów i dobre odżywianie.

Australijczycy mają dość rosnących cen artykułów spożywczych.

13 marca rozpoczyna się Tydzień Świadomości Celiakii. Chcę tylko móc kupić makaron i chleb po tej samej cenie, co ktokolwiek inny w kraju.